نقد و بررسی Jack Axe

نقد و بررسی Jack Axe

اگر کمی به دوران کودکی خود برگردیم خیلی از ما دوران شیرین تجربه بازی های دو بعدی را به یاد می آوریم. بازی هایی مثل سوپر ماریو و ریمن لجندز که علاوه بر کیفیت بصری شاد و جذاب، با گیمپلی روان و چالش برانگیزی که داشتند بخشی از خاطرات ما را رقم زده اند. امروز می خواهیم به عنوانی مشابه با نام Jack Axe نگاهی بیاندازیم و ببینیم این بازی ۲D که برای کنسول نینتندو و رایانه های شخصی در دسترس کاربران قرار گرفته است چقدر در هدف اصلی خود، یعنی یک تجربه سرگرم کننده و چالش برانگیز موفق بوده است. با ما در ادامه نقد و بررسی Jack Axe همراه باشید.

داستان

شخصیت اصلی این بازی به نام جک در کنار خواهران خود در دنیای اساطیری جهان باز این عنوان به ماجراجویی پرداخته و از مراحل و چالش های مختلف عبور می کند. جک به عنوان قهرمان داستان با تبر طلسم شده خود باید به جنگ دشمنان شیطانی رفته و بعد از شکست رئیس اصلی هر نقشه با دریافت پاداش به جابجایی میان جهان ها بپردازد. در کل از نقطه نظر داستان پردازی Jack Axe چندان موضوع غنی نداشته و می توانم بگویم که چاشنی اصلی داستان را در همین سه چهار خط به طور کامل می توان خلاصه کرد. برای تجربه این عنوان به طور کامل تقریبا ۴ یا ۵ ساعت زمان نیاز دارید که همین امر نشان دهنده کوتاه بودن سفر ما در این دنیای اساطیری می باشد.

گیمپلی

همانطور که قبل تر اشاره کردیم این بازی از لحاظ سبک در عناوین دو بعدی یا همان ۲D جای می گیرد که به طور کلی کنترل های ساده ای مثل پرش و بالا و پایین رفتن عنصر اصلی گیمپلی را تشکیل می دهند. با اینکه این سبک از بازی ها عموما حسابی اعصاب خورد کن و پر از چالش می باشند، Jack Axe در طول بازی خیلی هم سر به سر شما نخواهد گذاشت. اما آن چیزی که این بازی دو بعدی را از دیگر بازی های مشابه جدا می کند، شیوه استفاده و المان جدید تبر در آن می باشد. جک در این عنوان قادر است تبر خود را به اطراف پرتاب کرده و به سمت آن جابجا شود. المانی که در طول بازی در گیمپلی بسیار موثر بوده و باید بتوانید به خوبی آن را پیاده سازی کنید.

جهان بازی غنی از رنگ های مختلف بوده و محیط جالب و زیبایی برای آن طراحی شده است. جک برای سفر میان نقشه ها باید سکه ها و  توکن های متعدد را دریافت کند تا بتواند سریع تر وارد درهای مختلف شده و وسایل خود را قوی تر کند. چه خود جک و چه دشمنانش در این بازی با یک ضربه کشته می شوند و با دریافت اولین ضربه خیلی زود به مسیر ذخیره قبلی خود بازگردانده خواهید شد. نقاط آبی رنگ در اطراف نقشه قرار گرفته اند که با استفاده از آن ها می توانید مسیر بازی را ذخیره کرده و حتی در صورت نیاز به عنوان سفر سریع میان جهان ها از آن ها استفاده ببرید.

با اینکه دنیای بازی بسیار رنگارنگ و دیدنی است اما سرعت بالای گیمپلی Jack Axe چندان فرصت تماشای آن را در اختیار شما قرار نمی دهد. پس بهتر است خیلی سریع چالش های متنوع را پشت سر بگذارید تا بتوانید از دنیا های جدیدتر نهایت لذت را ببرید.

کنترل های بازی بسیار روان و یکنواخت به کمک بازیکن آمده و با اینکه کمی قلق دار هستند اما بعد از مدتی خیلی راحت می توانید از آن ها استفاده کنید. در کل نمی توان گفت Jack Axe بازی ساده ای است، چرا که همچنان به عنوان یک تجربه دو بعدی چالش های خود را به همراه خواهد داشت و قطعا با سختی هایی در مسیر بازی دست و پنجه نرم می کنید. اما با این حال همچنان این چالش ها خارج از منطق نبوده و به شکلی نیستند که مثل برخی از عناوین ۲D از سرتان بخار بلند کند. نحوه کنترل تبر و جابجایی با آن مسیر جالبی بود که سازندگان در پی گرفتند و می توان گفت همین المان گیمپلی قطعا یکی از نقاط قوت اصلی Jack Axe را به خود اختصاص می دهد.

حرف آخر

بازی Jack Axe در کنار تجربه تک نفره از حالت کوآپ نیز پشتیبانی می کند که برای بسیاری از کاربران می تواند جالب توجه باشد. اما اگر بخواهیم بازی را از نگاه تک نفره نقد کنیم، می توانم بگویم در کنار جهان بسیار جذاب و رنگی و چالش های تقریبا سخت اما نه آزاردهنده، دوست داشتم به داستان این عنوان نیز بیشتر پرداخته می شد تا بازیکنان بتوانند خیلی بهتر و بیشتر با دنیای بازی ارتباط برقرار کنند.

با این اوصاف Jack Axe همچنان بسیار سرگرم کننده و جذاب است، اما قطعا نقص هایی نیز دارد.

 

Verdict

 

In addition to the single-player experience, Jack Axe also supports co-op mode, which can be interesting for many users. But if we want to critique the game from a single player point of view, I can say that along with the very attractive and colorful world and almost difficult but not liberating challenges, I would have liked the story of this title to be more rich so that players could enjoy the world of this Game a lot more

.With that said, Jack Axe is still a lot of fun and engaging, but it certainly has its drawbacks

8

نقاط قوت

  • گرافیک دیدنی
  • موسیقی جذاب
  • گیمپلی روان و چالشی

نقاط ضعف

  • داستان ضعیف
9 گرافیک
8 گیمپلی
6 داستان
9 موسیقی