نقد و بررسی بازی ۵۰۲s-Arcade

نقد و بررسی بازی ۵۰۲s-Arcade

بازی‌ های آرکید جایگاه ویژه‌ای در تاریخ بازی‌های ویدئویی دارند که ظهور آنها به دهه ۹۰ میلادی بازمی گردد و البته در این دوران، دستگاه های آرکید در کشور ما ایران به هیچ وجه نتوانستند نقش موثر خود را ایفا نمایند و این حقیقت از جایی نشات می گیرد که این دستگاه ها به طور عمده وارد کشور نشدند و ما بیشتر با کلوپ های بازی که پر از کنسول های شرکت های SEGA و Sony بود، سر و کار داشتیم. اما در کشورهایی که این دستگاه های آرکید وجود داشتند، بازیهای آرکید نقطه اوج سرگرمی محسوب می شدند و همه چیز را در یک مکان گِرد هم آورده و تجربه بازی کردن در چنین محیط جذابی، هنوز بسیار فراتر از آن چیزی بود که می توانستید در خانه خودتان ایجاد کنید.

در ساده ترین تعریف ممکن، آرکید به سبکی از بازی‌های ویدیویی گفته می‌شود که در ساده‌ترین شکل ممکن تلاش می‌کند مخاطبان خود را سرگرم کند. معمولا اینگونه عناوین گیم پلی ساده اما پر چالش و هیجان‌انگیز دارند و سبک گرافیکی خاص آنها هنوز هم می تواند جذابیت خاص خود را به همراه داشته باشد.

۵۰۲s-Arcade مجموعه ای از بازی های آرکید سریع و پر جنب و جوش را شامل می شود که هر کدام سبک گیم پلی متفاوتی دارند و هدف اصلی شما رسیدن به صدر جدول امتیازات در هر یک از بازیها است. در دهه ۹۰ میلادی، کسب امتیاز بالا جزو انگیزه های اصلی هر بازیکنی برای تجربه هر بازی آرکیدی به شمار می رفت تا از این طریق بتوانند نتایج خود را با دیگر بازیکنان مقایسه کنند. به لطف این مجموعه که توسط ۵۰۲Studios ساخته شده و به وسیله همین شرکت در ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ منتشر شده، بازیکنان با هر سلیقه و سطح مهارتی می توانند از تجربه مجدد این بازیها روی پلتفرم ها و کنسول های امروزی لذت ببرند.

بازی ۵۰۲’s Arcade دقیقا همان چیزی است که وقتی احساس ناراحتی می کنید یا کمی افسرده می شوید به آن نیاز دارید و تعدادی از بازی های آسانی را در بر می گیرد که نیازی به ساختن چیزهای زیاد ندارند یا اینکه به رقابت مستقیم با بازیکنان دیگر نیاز داشته باشید (اما هر بازی دارای یک تابلوی امتیازات است و بنابراین از این لحاظ نیز رفتار آن مانند هر بازی Arcade قدیمی می باشد.

هر بازی در این مجموعه یک چالش منحصر به فرد را ارائه می دهد، از خزیدن در سیاه چال گرفته تا حل پازل در یک مغازه معجون فروشی شلوغ. اکشن جذاب این بازیها واقعا جاودانه است و به زمان خاصی محدود نمی شود. چه چند دقیقه روی آنها واقت بگذارید و چه چند ساعت، همچنان همان احساس نوستالوژیک را تجربه می کنید که هر بازی سعی در ارائه آن دارد.

در مجموع چهار بازی در ۵۰۲s-Arcade وجود دارند که هر کدام سبکی کاملا مختلف دارند و همچنین قابلیت تکرارپذیری آنها واقعا بالاس. از این جهت که برای کسب امتیازات بیشتر حاضرید بارها و بارها هر بازی را انجام دهید و هربار به شیوه ای جدید رفتار کنید. از لحاظ گیم پلی نیز برخی آسان تر و برخی سخت تر خواهند بود، اما با تکرار و تمرین زیاد می توانید روی آنها مسلط شوید. همچنین دستاوردهای زیادی برای به چالش کشیدن خود در حین انجام این بازیها خواهید داشت که به نوبه ای دیگر مهارت های شما را مورد ازمایش قرار می دهند.

با اینکه هر چهار بازی به دوران قدیم تعلق دارند، ولی تیم توسعه دهنده کنترل های بازیها را به گونه ای طراحی کرده که با کنترلرهای امروزی کاملا مطابقت داشته باشند و از لحاظ پاسخگو بودن نیز عملکرد فوق العاده دارند. ضمنا هیچ مشکل فنی و یا باگی را در حین تجربه این بازیها احساس نخواهید کرد و این مجموعه از همه لحاظ عالی است.

یقینا یکی از ویژگی های برجسته هر چهار بازی موجود در این مجموعه، گرافیک آنهاست که از همان سبک پیکسلی سایر بازیهای آرکید دهه ۹۰ میلادی پیروی می کند. در آن دوران این سبک جزو مشخصه های بارز هر بازی ارکیدی به شمار می رفت و مشاهده مجدد چنین سبکی حتی روی کنسول ها و پلتفرم های امروزی می تواند همان جذابیت را به ارمغان بیاورد. شخصا دلیل من از تجربه هر بازی آرکیدی روی سیستم های امروزی همین گرافیک پیکسلی خیره کننده است که در عین سادگی و بی آلایشی، جزئیات زیادی را در خود گنجانده است. ضمنا موسیقی متن نیز جنبه دیگری از این زیبایی شناسی را تکمیل می کند و گوش دادن به آن در حین بازی حس فوق العاده ای را به مخاطب می دهد.

حرف آخر

به طور خلاصه، ۵۰۲’s Arcade مجموعه ای از بازی های با گیم پلی سریع را شامل می شود که چیزی واقعا سرگرم کننده و جذاب را برای همه طیف مخاطبین ارائه می دهد. مکانیک های گیم پلی هر چهار بازی واقعا متنوع هستند و هر بازی جذابیت خاص خود را دارد و تجربه مجدد آنها حتی روی کنسول های امروزی به همان اندازه می تواند سرگرم کننده باشد که در دوران خود داشتند. بازی های مورد علاقه من Potions Panic و High Seas Survivor هستند. همچنین گرافیک هنری پیکسلی آنها واقعا عالی به نظر می رسد و موسیقی ها نیز فوق العاده هستند. من این مجموعه فوق العاده را به همه طرفداران بازیهای آرکید قدیمی توصیه می کنم.

Verdict

In short, 502’s Arcade features a collection of fast-paced games that offer something truly fun and engaging for all audiences. The gameplay mechanics of all four games are really diverse and each game has its own charm and re-experiencing them even on today’s consoles can be just as fun as they were back in the day. My favorite games are Potions Panic and High Seas Survivor. Also, their pixel art graphics look really great and the music is fantastic. I recommend this wonderful collection to all fans of old arcade games.

8.4

نقاط قوت

  • مجموعه ای از بهترین بازیهای آرکید را ارائه می دهد
  • گرافیک پیکسلی هر چهار بازی واقعا عالی به نظر می رسد
  • موسیقی متن فوق العاده ای دارند
  • هر کدام از بازیها، مکانیک های گیم پلی متنوع خود را دارند

نقاط ضعف

  • می توانست بازیهای آرکید بیشتر را در خود جای دهد
8.5 گرافیک
9 گیم پلی
7.5 داستان
8.5 موسیقی