نقد و بررسی بازی ABRISS – build to destroy

نقد و بررسی بازی ABRISS – build to destroy

در دوران کودکی همگی ما یکی از چیزهای مورد علاقه ما ساختن چیزهایی است که با معمولا با قطعات اسباب بازی ای که در اختیار داشتیم، حتی گاهی اوقات با زحمت و صرف ساعت های متوالی این کار را انجام می دادیم. ما چیزهایی را از اسباب بازی هایی نظیر LEGO، Meccano یا شن و ماسه می‌ساختیم و به تخیلات خود اجازه می‌دادیم تا کار کنند. اما بعد از آن چه چیزی باقی می ماند؟ خوب، نابود می‌شود و داستانی برای این عمل ویرانگری و ضرب وشتم قرار می‌دهد. آیا علت وقوع این کار، زلزله؟ تهاجم بیگانگان؟ یا خودمان بوده ایم که ساختمان های اطراف را تنها طی چند ثانیه پودر می کردند؟ این همان فرآیندی است که همه بخشی از خاطرات دوران کودکی ما را تشکیل می دهند.

اکنون شاید از خود بپرسید که این مقدمه چه ربطی به مقاله نقد و بررسی ما دارد، خب اگر این سوال در ذهن تان پدیدار شده باید بگویم که کاملا مرتبط با بازی ABRISS – build to destroy است که قصد بررسی آن را داریم. این بازی مستقل از این الگوی خاطراه انگیز استفاده می کند و یک بازی عجیب و در عین حال شگفت‌انگیز است که می‌توانید در آن چیزهایی را بسازید و تا حد دلخواه خود آنها را نابود کنید.

ABRISS داستانی برای گفتن ندارد و این به این دلیل است که در قلب خود یک بازی پازل است. اما دنیایی که پازل ها در آن قرار دارند پر از سرزمین های عجیب و غریب با ساختمان های مختلف و فضایی از نوع بیگانه است. چه کسی این برج ها یا سازه ها را ساخته است؟ چه کسی اینجا زندگی می کند؟ چرا آنها باید نابود شوند؟ شما هرگز پاسخ این سوالات را نخواهید گرفت، بنابراین بهتر است روایت خود را بسازید. اگرچه نیازی به یک داستان تجویز شده ندارد، زیرا به روش خود کاملاً کار می کند و با گیم پلی فوق العاده جذابی که دارد، اصلا ذهن تان به سمت اینکه داستان در مورد چه چیزی است، نمی رود.

در کل سه حالت قابل بازی وجود دارد: یک حالت کمپین برای کاوش وجود دارد، یک حالت endless که بر جمع آوری امتیاز بالا تمرکز می کند و یک حالت sandbox. همانطور که انتظار دارید، این تعدد حالات به شما اجازه می‌دهد تا به میل خود بسازید و نابود کنید. هر کدام را که انتخاب کنید، گیم پلی ABRISS را بسیار ساده می یابید که روی سازه های مختلف جهان با چند گوی قرمز درخشان در وسط، بالا، یا پنهان واقع در داخل ساختمان ها تمرکز دارد. وظیفه شما ساختن سازه با تعداد محدودی از آیتم های ساخت و ساز است که سپس با فشار دادن دکمه play، سازه ای که می سازید روی دیگر ساختمان مورد نظر بیفتد و آن و گوی های درخشان را از بین ببرد. همه چیز روشن است؟ اگر نه نگران نباشید زیرا این یک فرض بسیار ساده و لذت بخش است.

در حالت کمپین، با هفت دنیای مختلف برای کاوش مواجه می شوید که هر کدام دارای مراحل زیادی هستند. ABRISS – build to destroy بسیار ساده و با بلوک های ساختمانی کاملاً واضح شروع می شود. البته به مرور زمان آیتم های جدیدی اضافه می شود و ساختارهای جدیدی به وجود می آید. به عنوان مثال، در ابتدا، شما باید سازه‌های برجی را روی هم بسازید و مکعب‌های متصل به آن‌ها را متصل کنید. سپس مکعب های سنگینی وجود دارد که سازه را به سمت جلو واژگون می کند تا روی ساختمانی که می خواهید تخریب کنید بیفتد.

با پیشرفت در بازی ها، آیتم های ساختمانی جدیدی دریافت می کنید، مانند تقویت کننده ها، بمب ها، بلوک های فوق سنگین و لیزرها. ترکیب نحوه استفاده از اینها و آنچه ایجاد می کنید کاملاً به شما بستگی دارد. اینجاست که ABRISS برتری می‌یابد و ترکیب‌های مختلفی برای انجام کار وجود دارد. اما عناصر پازل وارد تلاش شما می‌شوند تا بفهمید چگونه هر چیزی را که در مقابل شماست نابود کنید. این بسیار اعتیاد آور است، در روشی که شما شکست خواهید خورد و دوباره شکست خواهید خورد. اما وقتی چینش مناسب را پیدا کردید و مطمئن شدید همه چیز کار می کند، آنگاه شادی خالص تنها نتیجه ای است که دریافت می کند.

خوشبختانه کنترل های بازی نیز بسیار خوب کار می کنند.، مخصوصا کنترل های کنسول Xbox One. من متوجه شدم که دوربین در بعضی مواقع کمی آزاردهنده است و به همین علت ممکن است نحوه چینش اتصالات را از دست بدهید. به غیر از این مورد در کل، همه چیز در ABRISS خوب است. اگرچه اگر به دنبال کمی داستان هستید، در اینجا چیزی نخواهید یافت و فقدان چنین چیزی این برای من یک نکته مهم نبود.

بیشتر دلیل پشت آن این است که در ABRISS، عنصر اصلی، چیزی که هرگز در بخش گرافیک قدیمی نمی شود، مکانیک تخریب است. تماشای فرو ریختن سازه‌ها خیره‌کننده است، در حالی که احساس می کنید یک اثر دومینو شروع می‌شود. من دنیاهای مختلف را نیز دوست داشتم، در حالی که مناظر عجیب غریب بیگانه، سازه ها و فیزیک همیشه جذاب بودند. این یک بازی خاطره انگیز است که به زیبایی خلق شده است. و از آن بهتر، با هر بازی دیگری که ممکن است در این ژانر تجربه کرده باشید، کاملاً متفاوت است.

حرف آخر

در پایان باید گفت، ABRISS – build to destroy یک بازی پازل ساده است که در آن هدف بسیار واضحی را دنبال می کنید و می توان آن را در دو دقیقه توضیح داد. اما این پیچیدگی در طراحی ها و نحوه برخورد شما با بازی است که به گیم پلی آن جذابیت می دهد. حالت های endless و sandbox امکانات شگفت انگیزی را ارائه می دهند، اما اگر بخواهم خرده ای به این بازی بگیرم، می توانم بگویم که ABRISS می تواند در لحظاتی کاملاً بی نظم و کمی آزاردهنده شود. با این حال به طور کلی، بازی ABRISS ارزش تجربه کردن را دارد، البته فقط به این دلیل که شانس تبدیل شدن به یک ویرانگر نهایی دنیاهای مختلف را دارید.

Verdict

In conclusion, ABRISS – build to destroy is a simple puzzle game where you follow a very clear goal that can be explained in two minutes. But it is the complexity in the designs and the way you approach the game that makes its gameplay attractive. The endless and sandbox modes offer some amazing possibilities, but if I were to give a thumbs up to this game, I would say that ABRISS can get downright chaotic and a bit annoying at times. Overall though, ABRISS is worth a try if only for the chance to become the ultimate destroyer of worlds.

9.3

نقاط قوت

  • مکانیک تخریب بازی احساس بسیار لذت بخشی را به ارمغان می آورد
  • از لحاظ جلوه های بصری، بازی فوق العاده به نظر می رسد
  • گیم پلی ساده و رضایت بخش
  • قابلیت های Photo و GIF mode دو افزونه بسیار جالب هستند

نقاط ضعف

  • دوربین بازی گاهی اوقات ممکن است روی اعصاب باشد
9.5 گرافیک
10 گیم پلی
8.5 داستان
9 موسیقی