نقد و بررسی بازی Aireo FlightSimulator

نقد و بررسی بازی Aireo FlightSimulator

چندین سال پیش دوستی داشتم که عضو نیروی هوایی بود که به هوانوردی از نوع غیرنظامی و نظامی علاقه داشت، البته در وجود خودم هم چنین انگیزه و اشتیاقی وجود داشت و به همین علت همواره خواهان تجربه یک عنوان شبیه سازی هواپیمایی بودم. با اینکه شغل دوستم به گونه ای بود که بخش آموزش آن روی زمین انجام می گرفت، ولی همیشه شیفته پرواز بود و صدها ساعت را در بازی Microsoft Flight Simulator برروی کنسول ایکس باکس سری X وقت می گذاشت تا اینکه سرانجام بازی Aireo Flight Simulator در ۲۱ سپتامبر سال جاری برای کنسول نینتندو سوئیچ منتشر شد.

این بازی مستقل وعده داده که تجربه‌ای مشابه با عناوین شبیه سازی هواپیماسواری بزرگ را ارائه کند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا این عنوان بر فراز ابرها اوج می گیرد؟ یا اینکه سقوط می کند و تجربه ای ضعیف را به ارمغان می آورد؟ در این مقاله نقد و بررسی از Gamingles به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و ثابت می کنیم که این بازی علیرغم تمام نکات مثبتی که دارد، در ارائه کامل یک عنوان شبیه سازی هواپیماسواری ناکام می ماند.

بهترین توصیفی که در مورد Aireo Flight Simulator می توانم بیان کنم این است که این بازی مانند یک نسخه سبک و کم حجم از Microsoft Flight Simulator است. تا حدی که این بازی جدید از همان فناوری Maps به کار رفته در Flight Simulator استفاده می‌کند، به این معنی که می‌توانید با انتخاب یک فرودگاه روی نقشه جهان، یا قرار دادن یک پین در هر کجا که دوست دارید اگر می‌خواهید پرواز سریعی از بالای خانه خود داشته باشید و یا اینکه به هر نقطه از جهان پرواز کنید.

این بدان معناست که در این بازی نیز شما نیاز به اتصال دائمی به اینترنت دارید، اما همچنین به این معنی است که اگر تمایل دارید برای مثال از بریزبن به سیدنی یا لندن به پاریس پرواز کنید، آسمان محدودیتی است برای جایی که می توانید بروید و تصور اینکه در حالی که روی کاناپه خانه مشغول استراحت و انجام این بازی هستید، می توانید به هر کجای دنیا بروید، بسیار چشمگیر است.

در کل تنوع هواپیماهای Aireo Flight Simulator نسبتا کم است و این موضوع با توجه به مستقل بودن بازی کاملا قابل درک است. شما فقط به تعداد محدودی هواپیما شامل یک نوع مسافربری، یک جت و تعدادی هواپیمای کوچک دیگر دسترسی دارید که البته پرواز با آنها واقعا لذت بخش است.

از نظر گرافیکی، بازی زمانی که در آسمان در حال پرواز بر فراز ساحل طلایی (بهترین مقصد توریستی بازی که در استرالیا واقع است) فوق العاده به نظر می رسد و در این زمینه واقعا بهترین به نظر می رسد و حتی می توانید از نمای بالا، نیم نگاهی به برخی آپارتمان قدیمی و مکان های دیدنی این محل داشته باشید. در این بازی بر خلاف Microsoft Flight Simulator، ساختمان‌ها و مکان‌های دیدنی کاملاً مسطح هستند، به این معنی که هر چه به سطح زمین نزدیک‌تر شوید، جزئیات گرافیکی بازی کاهش می یابد و با صحنه های بی کیفیتی روبرو می شوید.

البته این موضوع با توجه به محدودیت‌های سخت‌افزاری نینتندو سوییچ، کاملا قابل درک است و برخی مکان‌های دیدنی طبیعی مانند Ularu و رشته‌کوه‌هایی مانند آلپ سوئیس به دلیل رندر سه‌بعدی دارای ارتفاع و عمق مناسبی هستند. فرودگاه ها، علیرغم اندازه و عملکردشان، از چند برج و باندهای مرتفع و عجیب تشکیل شده اند. گاهی اوقات، باند این فرودگاه ها می توانند مشکلات گرافیکی قابل توجهی ایجاد کنند، مثلا من هنگام برخاستن از فرودگاه بین المللی سیدنی با یک دیوار غیرقابل عبور مواجه شدم که واقعا آزاردهنده بود.

از جمله مهمترین مشکلات بازی این است که علی‌رغم جزئیات ابزارهایی که در کابین خلبان تعبیه شده اند، هیچ تعاملی با آن‌ها وجود ندارد و کنترل‌های پرواز محدود به تغییر دریچه بال هواپیما، نشست و برخاست، چرخ های هواپیما و کنترل‌های معمولی مانند زمین، دریچه گاز و سکان‌ها می شوند.

یکی دیگر از مشکلات قابل توجه، کمبود کامل گزینه های موجود برای گیم پلی و دسترسی است. تنها گزینه‌ای که واقعاً در بازی می‌توانید کنترل کنید میزان صدا است که این معمنی را می رساند که خواندن متن‌های کوچک‌تر مانند سرعت هوا در حالت دستی دشوار است. ضمنا دوربین بازی نیز به‌طور عجیبی روی کنترل‌های چپ/راست معکوس گیر می‌کند و همچنین بیش از حد حساس است. حتی پیش آمده که گاهی اوقات، نیمی از چالش شما در بازی مبارزه با دوربین است.

حرف آخر

جدا از همه مشکلاتی که برای Aireo Flight Simulator لحاظ کردم، این یک بازی شبیه ساز پرواز خوب برای علاقه مندان است و من از نحوه استفاده از فناوری به کار رفته در بازی بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم. علیرغم برخی خطاهای گرافیکی، مشکلات کنترلی و کمبود گزینه‌های مرتبط با گیم پلی، پرواز بر فراز مکان‌هایی که قبلاً بوده‌اید یا همیشه می‌خواستید ببینید، لذت زیادی خواهد داشت.

Verdict

Apart from all the issues I mentioned with Aireo Flight Simulator, it is a good flight simulator game for hobbyists and I was very impressed with the way the technology was used in the game. Despite some graphical glitches, control issues, and lack of gameplay options, flying over places you’ve already been or always wanted to see is a lot of fun

6.1

نقاط قوت

  • طراحی دقیق و باجزئیات مدل هواپیماها
  • یک تجربه رضایت بخش مستقل در سبک شبیه ساز هواپیما
  • از لحاظ گرافیکی عملکرد بسیار خوبی دارد
  • هر هواپیمایی هویت خاص خود را دارد

نقاط ضعف

  • هیچ گونه تعاملی با تجهیزات و سیستم های داخل کابین خلبان وجود ندارد
  • وجود برخی باگ های گرافیکی
  • کمبود کامل برخی تنظیمات مرتبط با گیم پلی
  • حساسیت بیش از حد دوربین بازی
  • مشکلات مرتبط با کنترل ها
7 گرافیک
6 گیم پلی
5.5 داستان
6 موسیقی