نقد و بررسی Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy

نقد و بررسی Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy

بازی های JRPG با اینکه از طرفداران بسیاری در کشور خود یعنی ژاپن برخوردار هستند، اما بخاطر سبک خاص گرافیکی و گیم پلی ها و مبارزاتشان طرفداران زیادی در مناطق دیگر نداشته و صرفا برخی از آن ها عناوین محبوبی به حساب خواهند آمد، هر ساله نیز بازی های بسیار زیادی در این سبک ساخته و به انتشار میرسند، در دوره ی نسل هشتم کنسول های بازی نیز عناوین متعددی از این سبک منتشر شد که شاید از میان این عناوین متعدد بازی هایی مانند Persona 5 , Final Fantasy , Kingdom Hearts 3 , Nioh و NieR Automata جزو محبوب ترین بازی های این سبک به شمار رفته و بسیار بیشتر از باقی این بازی به شهرت زیادی دست یافتند. البته به جز عنوان Persona 5 بیشتر این عناوینی که ذکر شد کمی با مکانیزم های اصلی بازی های JRPG، هر کدامشان از نقاط مختلفی فاصله داشتند و یک عنوان اصیل JRPG به شمار نمیرفتند، حال این فاصله ها از گرافیک هایشان تا سبک داستان گویی و گیم پلی آن ها متفاوت بود و شاید هم همین علت معروفیت بیشتر این عناوین باشد.

به هر حال یکی دیگر از عناوینی که شاید به دلیل تصورات و دیدگاه های مخاطبان نسبت به بازی های JRPG شاید نتواند محبوبیت زیادی را بدست آورد بازی Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy میباشد که نسبت به بازی هایی که در بالا ذکر شد عنوانی اصیل تر چه از نظر جلوه های گرافیکی و چه از نظر داستان پردازی و همینطور گیم پلی آن میباشد، البته این بازی جزو یک فرانچایز بسیار قدیمی هم میباشد که در حال حاظر این بازی بیست و دومین نسخه از این فرانچایز محسوب میشود. بازی بتازگی و در سال ۲۰۲۱ برای پلتفرم های نسل هشتمی Nintendo Switch و Playstation 4 و همچنین کنسول نسل نهمی Playstation 5 و رایانه های شخصی منتشر شده است.

به جرعت میتوان گفت این بازی یکی از بهترین عناوین منتشر شده برای کنسول های نسل هشتمی در ژانر JRPG میباشد و لیاقت جای گرفتن در لیست ده عنوان برتر این سبک در کنسول های نسل هشتمی را دارا است. بازی یک عنوان بسیار متنوع با قسمت های بسیار فوق العاده در درون خود میباشد که شما را برای مدت زیادی غرق در خود خواهد کرد. درست است که مقایسه این بازی با بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild کار بسیار اشتباهی است و عنوان Ryza به هیج وجه نمیتواند در حد و اندازه های بازی Zelda ظاهر شود اما برای افرادی که پلتفرم Playstation 4 را داشته و از تجربه عناوین Zelda که انحصارا متعلق به شرکت نینتندو است باز مانده اند میتواند یک تجربه شبیه به آن باشد، البته باز هم میگویم عنوان Breath of the Wild بسیار فراتر از این عنوان است.

شما در نقش Ryza و در ادامه داستان نسخه قبلی بازی حضور دارید و در جزیره ای به دور از هیاهو و دوستانتان مشغول به گذراندن یک زندگی آرام و معمولی خواهید بود اما با پیدا شدن یک سنگ بسیار قدیمی و احتمالا جادویی شما وظیفه ی کشف رمز و راز های آن را بر عهده گرفته و مجبور میشود جزیره را به سمت پایتخت سرزمین خود ترک کرده و دوباره با دوستانتان برای اینکار دیدار کنید، اولین نکته این است که برای تجربه این عنوان و لذت بردن از داستان آن نیازی به تجربه نسخه قبلی بازی ندارید، داستان بازی به شدت پر رمز و راز و درگیر کننده خواهد بود و به زودی شما را جذب خواهد کرد.

اما نکته مهم تر بازی گیم پلی آن خواهد بود، آزادی عمل در بازی بسیار بالا بوده و ارزش کاوش در مناطق مختلف بازی نیز بسیار زیاد، شما مکانیزم های بی شماری برای گشت و گذار در بازی و عبور از مناطق مختلف را دارا بوده و سلاح ها و قابلیت های متنوعتان در سیستم های نبرد بازی بسیار خوب کار شده است. سیستم درخت مهارت بازی ارزش صرف وقت برای باز کردن تک تکشان را داشته و واقعا فوق العاده و تاثیر گذار کار شده است. تنها موردی که کمی آزار دهنده است سیستم کیمیاگری در بازی است، شما قبل از هر چیز به عنوان کیمیاگر شناخته میشود و کیمیاگری مولفه ی اصلی شخصیتتان است اما این روند و قابلیت در بازی بسیار ابتدایی و مصنوعی کار شده است.

جلوه های تصویری بازی با رعایت شکل انیمه مانندشان و ترکیب آن ها با سبک های نقش آفرینی غربی بسیار خوب از آب درآمده اند و در قسمت هایی مانند گرافیک بصری بازی و مناطق و چشم انداز های بازی شما را شگفت زده خواهند کرد، همچنین انیمیشن های بسیار زیاد و پویایی در بازی وجود دارند که جذابیتی دوچندانی به بازی خواهند داد.

حرف آخر

بازی Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy یک عنوان بسیار جذاب و فوق العاده خواهد بود که میتواند به راحتی شما را در دنیای درون خودش غرق کند، بدون شک بازی یکی از بهترین تجارب در سبک JRPG در نسل هشتم خواهد بود و تمامی قسمت های آن، البته به جز کیمیاگری که بسیار ابتدایی کار شده، خوب و کم نظیر کار شده اند و شما را برای مدت زیادی مشغول دنیای خود نگه خواهند داشت، تجربه بازی بسیار ارزشمند بوده و به هیچ وجه شما از صرف هزینه برای آن پشیمان نخواهید شد.

Verdict

Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy will be a very attractive and wonderful title that can easily immerse you in the world inside, without a doubt, the game will be one of the best JRPG experiences in the eighth generation, and all The parts of it, of course, except for the alchemy, which is very basic, well done and unique, and will keep you busy in their world for a long time, the game experience is very valuable and you will not regret spending money on it in any way. You will not.

9

نقاط قوت

  • داستان پردازی بسیار عالی
  • شخصیت پردازی های دقیق
  • آزادی عمل فوق العاده بالا
  • تنوع زیاد در سیستم های مبارزه و سلاح ها
  • سیستم درخت مهارت عالی و تاثیر گذار
  • جلوه های بصری چشم نواز
  • انیمیشن های جذاب و کار شده

نقاط ضعف

  • سیستم کیمیاگری ابتدایی در بازی
9.5 گرافیک
9 گیم پلی
9 داستان
8.5 موسیقی