نقد و بررسی بازی Bzzzt

نقد و بررسی بازی Bzzzt

بازی Bzzzt از جمله جدیدترین عناوین پلتفرمر با محوریت المان های پرش، Dash و دویدن، با طراحی جدید و مدرن است که تقریباً به تنهایی توسط یک توسعه دهنده انفرادی به نام Karel Matejka، معروف به Ko.dll ساخته شده است. با الهام از فناوری انقلابی دهه ۸۰ میلادی، این بازی پلتفرمر فوق العاده جذاب با گرافیک هنری پیکسلی، شما را با یک ماجراجویی کاملاً جدید، به دوران عقب برمی گرداند و به طرح های بازی محبوب و محبوب گذشته ادای احترام می کند. بدون شک Bzzzt یکی از اصلی ترین و خوش ساخت ترین پلتفرم های پیکسل کامل است و Karel Matějka موفق شده چالش‌های طراحی سطح بسیار خلاقانه را حل کند و شما به خوبی می توانید تمام تلاش و پشتکاری که این سازنده روی بازی صرف کرده است را عینا مشاهده کنید. با نقد و بررسی این بازی از طرف Gamingles با ما همراه باشید.

داستان بازی روایتگر ماجراجویی های یک ربات کوچک به نام ZX8000 است که قصد دارد با ارتش یک دانشمند مجنون مقابله کند. او به دنیایی آینده نگرانه قدم می گذارد که انواع مختلف دشمنان و تله ها در جای جای آن یافت می شوند و خطری جدی برای ربات ما محسوب می شوند. اما او هیچ باکی ندارد، زیرا با کمک توانایی های ارتقا یافته خود به خوبی می تواند چالش ها و دشمنان پیش روی خود را کنار بگذارد. Bzzzt یک پلتفرمر شگفت‌انگیز است که در آن مراحل مختلف را کامل می‌کنید و می‌توانید به صورت اختیاری چالش‌های مجموعه و زمان را کامل کنید.

گرافیک بازی برای افرادی که سبک هنری پیکسلی را دوست دارند، واقعا خوب است. این سبک گرافیک در بازیهای پلتفرمر قدیمی دهه ۹۰ میلادی به کار می رفت و یکی از ویژگی های بارز عناوین آن سبک به شمار می رود. با اینکه جزئیات آن چنان زیادی در طراحی المان های دنیای بازی به کار نرفته، ولی به نظرم صرفا تماشای چنین سبک هنری ساده ای واقعا لذت بخش است، مخصوصا هنگامی که ربات قهرمان داستان از سکوها می پرد، از روی موانع عبور می کند و پیچ ها را جمع آوری می کند.

شاید شما نیز با بنده هم عقیده باشید که گرافیک Bzzzt یکی از مهمترین نقاط قوت آن است. از لحاظ موسیقی نیز، چیپتون ها به خوبی با سبک بصری مطابقت دارند. آهنگ‌ها هرازگاهی تغییر می‌کنند و وقتی یک مرحله را بارها تکرار می‌کنید تا امتیاز عالی را به دست آورید، قدیمی نمی‌شوند و تا انتهای مرحله طراوت و تازگی خود را حفظ می کنند.

پیشرفت شما در طول بازی در یکی از سه اسلات ذخیره می شود. سه حالت دشواری برای انتخاب وجود دارد، بنابراین می توانید طبق سلیقه خود یک درجه دشواری را انتخاب نمایید. سخت ترین حالت همان طور که از نامش پیداست مربوط به حالت Insane است که در آن، شما فقط ۷ زندگی برای تکمیل کل بازی دارید که واقعا دیوانه کننده و دشوار است. برعکس، در حالات Simple و Normal می توانید مراحل بازی را به دلخواه تکرار کنید و در حالت ساده شما حتی سه زندگی در یک گذر از سطح دارید.

در روند گیم پلی بازی Bzzzt، شما یک ربات را کنترل می کنید که به کمک آن از مراحل مختلف (در مجموع ۵۲) عبور می کنید که فقط باید به خروجی آنها برسید. تله ها، دشمنان و گاهاً باس های مختلف سر راه شما قرار می گیرند. در هر مرحله با دو چالش اصلی روبرو هستید که خواسته اصلی بازی نیز محسوب می شود. در هر مرحله باید تعداد مشخصی پیچ را جمع آوری نمایید و البته این کار را باید در زمان معینی انجام دهید. بنابراین Bzzt به نوعی یک چالش زمان نیز محسوب می شود و برای اسپیدرانرها یک انتخاب عالی است. پیچ ها را می توان در طول مسیر جمع آوری کرد و اگر همه آنها را جمع آوری کنید و همچنین برای تکمیل سطح در محدوده زمانی مشخص، یک امتیاز تروفی اضافی دریافت خواهید کرد.

دریافت این جوایز انگیزه ای عالی برای اتمام بازی به شما می دهد و اینکه اصلا این بازی را نباید دست کم بگیرید. برای زمان به دست آمده و پیچ‌های جمع‌آوری‌شده، علاوه بر امتیازهایی که دریافت می‌کنید، می توانید آنها را با دیگر رقبا و دوستانتان مقایسه کنید. همچنین در طول زمان، قفل ارتقاهای مختلف را باز خواهید کرد (مانند پرش دوبل و قابلیت Dash). این توانایی های جدید امکاناتی را در مکانیزم حرکتی قهرمان داستان ما ایجاد می کند که در عبور از موانع و دشمنان بسیار کارساز است.

از لحاظ عملکرد فنی، Bzzzt بهینه سازی فوق العاده ای دارد و من در حین انجام بازی با هیچ مشکلی روبرو نشدم و هیچ باگی را پیدا نکردم. حدود ۴-۵ ساعت طول می کشد تا این بازی را به طور کامل به همراه تمام دستاوردها، به پایان برسانید که برای یک پلتفرمر دوبعدی زمان بسیار خوبی است.

حرف آخر

تاکنون عناوین پلتفرمر مستقل زیادی را تجربه کرده ام که با وجود بودجه کمی که سازندگان آن در اختیار داشتند، محصولی واقعا قابل توجه و برجسته را در اختیار مخاطبین قرار داده اند. بازی Bzzzt نیز از همین روند پیروی می کند و یکی از بهترین پلتفرمرهایی است که اخیرا در کامپیوترم بازی کردم. بازی بسیار سرگرم کننده، اعتیاد آور و آسان است (اما در عین حال اتمام آن سخت است) به نظر می رسد شگفت انگیز است و بهتر از Super Meat Boy است. اگر از علاقمندان به بازیهای پلتفرمر هستید، بدون هیچ گونه معطلی نسبت به انجام این بازی اقدام کنید! مطمئنم که اوقات بسیار خوشی را با آن خواهید گذراند.

Verdict

So far, I have experienced many independent platformer titles that, despite the small budget that the creators had, have provided a really remarkable and outstanding product to the audience. Bzzzt follows the same trend and is one of the best platformers I’ve played on my PC recently. The game is very fun, addictive and easy (but hard to finish at the same time), looks amazing and is better than Super Meat Boy. If you are a fan of platformer games, play this game without any delay! I am sure you will have a great time with it

8.6

نقاط قوت

  • قابلیت سرگرم کردن هر دو نوع مخاطب تازه وارد به سبک پلتفرمر و اسپیدرانرها را دارد
  • توانایی های جدیدی که با پیشرفت در بازی حاصل می شوند
  • گرافیک هنری پیکسلی برجسته و خیره کننده
  • سه حالت دشواری برای انتخاب وجود دارد

نقاط ضعف

  • گیم پلی چالش برانگیزی دارد
10 گرافیک
9 گیم پلی
7 داستان
8.5 موسیقی