نقد و بررسی بازی Cave of Past Sorrows

نقد و بررسی بازی Cave of Past Sorrows

ژانر Bullet Hell جزء اصلی بازی های آرکید و بازی های مستقل مدرن است و اصطلاح “جهنم گلوله” به زیر ژانر گفته می شود که تمرکز اصلی بازی آنها، شامل دور زدن امواج به ظاهر بی پایان گلوله های رنگی و هجوم دشمنان است. به جرات می توان گفت این سبک جزو پرطرفدارها در دهه ۹۰ میلادی محسوب می شد که حتی محبوبیت آن نیز تا به امروز ادامه یافته است.

از آنجایی که من جزو طرفداران اصلی بازیهای این ژانر هستم، معمولا در فروشگاه های دیجیتالی مختلف به دنبال یافتن یک نمونه از این بازیها می گردم و به عنوان جدیدترین یافته خودم، با بازی Cave of Past Sorrows مواجه شدم که ایده های جالبی در گیم پلی خود به کار برده است. در حال حاضر این عنوان فقط به صورت انحصاری برای دارندگان نینتندو سوئیچ در دسترس است و به نظر نمی رسد تسوعه دهنده آن برنامه ای برای انتشار بازی برای سایر پلتفرم ها داشته باشد. برای مطالعه مقاله نقد و بررسی این بازی در وب سایت Gamingles با ما همراه باشید.

شرکت توسعه دهنده این بازی که RedDeer.Games نام دارد، یکی از بزرگ‌ترین توسعه‌دهندگان و تولیدکنندگان بازی‌های نینتندو سوییچ محسوب می شود که تاکنون عناوین مستقل و کوچک بسیار درخشانی را برای این کنسول پرطرفدار منتشر کرده است. بازی Cave of Past Sorrows نیز به عنوان جدیدترین محصول آنها است که در آن باید به دشمنان شلیک کنید، به عقب برگردید و دوباره به دشمنان بیشتری شلیک کنید و در عین حال از گلوله های خود قبلی خود دوری کنید. این باعث می شود هر گلوله یک نعمت و در عین حال نوعی نفرین باشد و تسلط بر بازی به معنای این است که بدانید چه زمانی باید شلیک کنید و چه زمانی نباید این کار را انجام دهید.

در اصل، Cave of Past Sorrows یک بازی شوتر پیکسلی به سبک جهنم گلوله است که بازیکنان باتجربه این ژانر را به چالش فرا می خواند. ساختار گیم پلی این بازی بر اساس یک حلقه تکرار شونده است که سرعت واکنش شما را آزمایش می کند و مهمترین نکته ای که باید همواره مد نظر داشته باشید، این است که گلوله های خود را به صورت حساب شده شلیک کنید تا بتوانید هر مرحله را با موفقیت تکمیل نمایید.

ساختار مراحل گیم پلی بر اساس حلقه یا Loop بنا شده است، به این صورت که هر مرحله، زمان مشخصی در اختیار شما قرار می دهد و طی این مدت باید یکسری اهداف مشخص شده را نابود کنید. تکمیل هر مرحله خیلی زود انجام می شود و این به لطف مکانیزم حلقه زمان امکان پذیر شده است.

البته به عنوان یک بازی جهنم گلوله، در Cave of Past Sorrows چندین هدف برای شلیک وجود دارد. با این حال، چالش واقعی زمانی شروع می شود که شما شروع به تیراندازی می کنید، به این صورت که هر گلوله‌ای که شلیک می‌کنید، تا زمانی که زنده باشید، در محیط بازی همچنان باقی می‌ماند.

در واقع این مکانیزم، حملاتی که شما انجام می دهید را منعکس می کند و بعداً آنها را به سمت شما باز می گرداند. این یک حلقه گیم پلی جالب را ایجاد می کند که شما باید دشمنان را به گلوله های قبلی خود هدایت کنید و در عین حال سعی کنید نمیرید. شاید در ابتدا تصور کنید انجام این کار واقعا ساده است، اما همین که چند مرحله جلوتر می روید و با دشمنان بیشتر و صحنه مبارزه گسترده تری روبرو می شوید، متوجه چالش واقعی گیم پلی خواهید شد.

مطمئنا یکی از ویژگی های برجسته این بازی، سبک هنری منحصر به فرد آن است که در عین سادگی، چیزهای زیادی را در خود نهفته است. به طوری که تصور می کنید در حال ورق زدن یک کتاب نقاشی بدون رنگ کودکانه هستید که نوعی جان بخشی در آن صورت گرفته است. تمام جزئیات بازی با خطوط سفیدرنگ طراحی شده اند و در ترکیب با پس زمینه های تاریک، زیبایی شناسی دلپذیری را ایجاد کرده اند که مطمئنم از تماشای آنها لذت می برید.

حتی قابلیت تغییر رنگ پس زمینه ها نیز یک افزونه عالی در نظر گرفته می شود که از این لحاظ من را به یاد عناوین قدیمی NES می اندازد که قابلیت تغییر رنگ صفحه نمایش را داشتند. در مورد موسیقی متن نیز می توان گفت تنوع زیادی ندارد، البته با مضمون هر مرحله متناسب است، هر چند می تواند پس از مدتی حالت یکنواخت و تکراری پیدا کند.

حرف آخر

با اینکه بازی Cave of Past Sorrows مکانیزم های جالبی در گیم پلی خود دارد، اما اینها به تنهایی نمی توانند انگیزه لازم را در مخاطب ایجاد کنند. اما در عین حال، سبک هنری بسیار جالب و واقعا ساده ای دارد که باعث می شود کاستی های بازی را تقریبا نادیده بگیرید و از حلقه گیم پلی سرگرم کننده آن لذت ببرید.

Verdict

Although the game Cave of Past Sorrows has interesting mechanisms in its gameplay, these alone cannot create the necessary motivation in the audience. But at the same time, it has a very interesting and really simple art style that makes you almost ignore the shortcomings of the game and enjoy its fun gameplay loop. If you are a fan of bullet hell games, don’t miss this game because there are many interesting things in it.

7.1

نقاط قوت

  • سبک گرافیک پیکسلی ساده و در عین حال جذاب
  • اکشن سریع که مهارت های عکس العمل شما را به چالش می کشد
  • قابلیت تغییر رنگ هاغی پس زمینه یک افزونه عالی محسوب می شود
  • موسیقی متن جذاب و عالی

نقاط ضعف

  • می توانست از موسیقی های متن متنوع تری استفاده کند
  • هیچ پیشرفتی در گیم پلی وجود ندارد
  • فاقد هر گونه سیستم ارتقا یا آیتم های قدرتی است
8.5 گرافیک
7 گیم پلی
6 داستان
7 موسیقی