نقد و بررسی Crossroads Inn

نقد و بررسی Crossroads Inn

همه ما از دوران قرون وسطی چیزهای زیادی شنیده ایم. می دانیم که دوران تاریکی و جهل اروپاییان، دوران جنگ و ناامنی و درگیری های بسیار و کشتار زیاد در آن زمان رواج زیادی داشته است. قرون وسطی در واقع برهه ای از تاریخ است که کلیسا و مذهبی های تندرو قدرت را بدست گرفته اند و در این میان شورش های و جنگ های زیادی اتفاق می افتد. و اما بازی (Crossroads Inn)…

داستان این بازی با افول پادشاهی یک فرد مهربان و قدرتمند در منطقه آغاز می شود. پس از مرگ پادشاه محبوب، در منطقه آشوب به پا می شود و جنگ های بسیاری در می گیرد و امنیت و فرهنگ جای خود را به شرارت و ناامنی می دهد. البته این داستان را شما به صورت سینماتیک در ابتدای بازی مشاهده خواهید کرد و در عرض چند دقیقه کاملا احساس می کنید که شرایط را درک کرده اید. این احساس، ناشی از سینماتیک فوق العاده  جذاب و گیرای این بازی است که در بخش منو هم بخشی از آن همواره در حال پخش است.

و اما پس از این روایت، شما با بخش هایی در منوی بازی روبرو می شوید که مربوط به این است که آیا می خواهید بخش داستانی بازی را تجربه کنید یا آزادانه با درجه سختی های متعدد بازی را آغاز کنید. طبیعتا بخش دوم مربوط به کسانی است که یا بخش داستانی را به پایان رسانده اند و یا علاقه به آن ندارند.

پس از ورود به بازی می فهمید که قرار نیست شما با کسی بجنگید ! درست است ! شما قرار است صاحب یک میخانه باشید… دقیقا در منطقه ای که پر از شرارت و افرادی با سلیقه های متعدد است. در این میان قرار است اتفاق های زیادی برای کسب و کار شما بیافتد. در آغاز بازی شما میزان مشخصی پول دارید که برای بنا کردن یک میخانه، بار، کافه رستوران، مسافرخانه یا هرچیزی که اسمش را می گذارید، صرف خواهید کرد. خوش بختانه هوش مصنوعی بازی و سناریو به گونه ای طراحی شده است که هر انتخاب شما با پیامد خاصی روبرو است و همه چیز سلیقه ای نیست.

به عنوان مثال اگر شما برای رستورانتان، تعداد نیروی کاری کم یا ارزان قیمت استخدام کنید، با این توجیه که سود بیشتری کنید، در نهایت کارگران غیر متخصص ممکن است سفارش ها را با تاخیر یا ناقص برسانند و این مسئله مشتری هایتان را ناراضی و عصبانی کند. بی شک در منطقه ای پر از شرارت احتمالا دوست نخواهید داشت که اشرار منطقه ناراضی از زمان تفریح شان باشند !

موسیقی بازی، اگرچه چنگی به دل نمی زند اما افتضاح هم نیست. موسیقی پس زمینه ساده که تجربه بازی جنگ های صلیبی کلاسیک را منتقل می کند. جلوه های بصری بازی تقریبا احساس خوبی به شما می دهند، به خصوص که اگر طرفدار سبک بازی های استراتژیک باشید. آزادی انتخابی که در جزئیات بازی دارید بسیار خیره کننده است. شما می توانید انتخاب کنید که چه چیزی در منو غذایی بگذارید. این تنوع به قدری دقیق رعایت شده است که شما ممکن است فکر کنید به عنوان مدیر یک رستوران در حال کار هستید ! تنوع منو رستوران شما تاثیر زیادی در میزان رضایت و تعداد مشتری خواهد داشت. رونق گرفتن کار شما دقیقا بستگی به همین جزئیات دارد.

در گام اول شما با پول محدود و زمین نسبتا کوچک باید با حداقل ها، حداکثری ترین کیفیت را بسازید ! ساختمانی که می سازید با بهره گیری از یک موتور گرافیکی مناسب، خروجی دلچسبی به شما می دهد. تزئین تمام اتاق ها، آشپزخانه، نوع سرامیک کف رستوران، میزها و صندلی ها، وسائل مورد نیاز و… همگی احساس خوبی را تداعی خواهند کرد. حتی زمانی که فکر می کنید بهترین هستید، بازی شما را به چالش خواهد کشید.

به عنوان مثال زمانی که کافه رستوران خود را برای سلیقه تمامی اشرار منطقه آماده کرده اید، یک سیاست مدار عالی رتبه وارد می شود و چیزی درخواست می کند که شما در منو نگذاشته اید ! مشغول همین امور هستید که ناگهان در آن سوی اتاق حول میز شرط بندی دعوا می شود و آرامش محیط به هم می خورد !

اتفاق های کوچکی که شما را غافل گیر می کند یکی از نکات مورد توجه بازی است که در بخش داستانی، پایانی ندارند. حتی در سیر تمام کردن بازی، پایان های متعددی برای شما وجود دارد. شما در واقع یک فرد عادی هستید که مغز اقتصادی تان خوب کار کرده و در جای مناسبی رستوران زده اید. اما اتفاقات سیاسی و اجتماعی، به مرور بر سرتان آوار می شود. روایت های اجتماعی از پدیده های تاریخی و سیاسی، همیشه بخش جذابی از تاریخ هستند که کمتر به آن توجه می شود‌ ! چرا همیشه باید یک شوالیه جنگجو باشید تا با پادشاه و نیروهای سیاسی ملاقات کنید ! می توانید یک رستوران دار باشید که با عالی رتبه های کشور مذاکره کنید !

و اما یکی از نکات جذاب بازی، نقشه بازی است. به لطف انیماتور حرفه ای بازی، نقشه که در روی آن آیتم ها و چیزهایی که بدان ها نیاز دارید مشخص است، بسیار خوش سلیقه و جذاب طراحی شده است. در کل جلوه های بصری و گرافیک بازی چشم نواز است و از آن لذت خواهید برد. و اما مهم ترین عیب های بازی…

در گام اول آن که این بازی فقط برای ویندوز طراحی شده است و داغ خود را بر دل کنسول بازان خواهد گذاشت. دوم آن که قیمت آن حدود ۲۵ دلار است که بعضی آن را بدون ارزش برای این قیمت می دانند. و سوم اینکه با توجه به جزئیات رفت و آمد افراد و اتفاق های زیادی که در بازی می افتد، بسیاری از گیمر ها به اشکالات فنی و باگ های متعدد اشاره کرده اند. این باگ ها سازنده را برآن داشت که پچ های آپدیت زیادی منتشر کند که طبق نظرات، هنوز هم این مشکلات تجربه بازی را به نابود می کشد.

به طور کل باید گفت این بازی اگر چه یک روایت جذاب و تجربه ای خاص است، اما ارزش خرید ۲۵ دلاری را نخواهد داشت اما تجربه آن خالی از لطف نیست. در کنار سایر موارد باید گفت که این حجم از آزادی عمل و انتخاب جزئیات بی شک برایتان پیچیدگی به همراه خواهد داشت. پیچیدگی بیش از حد آیتم ها شما را سردرگم خواهد کرد و از سوی دیگر راهی برای فرار از این پیچیدگی ها نخواهید داشت !

حرف آخر:

در بازی (Crossroads Inn)، شما صاحب یک رستوران در منطقه ای جرم خیز هستید که باید به مرور، کسب و کار خود را ارتقاء دهید و از پس مشکلات بر آیید…

Verdict

In the game (Crossroads Inn ) , you have a restaurant in a crime area that you need to prove yourself , upgrade your business and cope with the problems …

7

نقاط قوت

  • داستان قوی
  • گیم پلی خوب
  • آزادی عمل
  • جزئیات کافی
  • گرافیک نقشه

نقاط ضعف

  • موسیقی متوسط
  • پیچیدگی زیاد
  • باگ
  • پلتفرم اختصاصی
6 گرافیک
8 داستان
8 گیم پلی
6 موسیقی