نقد و بررسی بازی Crusader Kings III

نقد و بررسی بازی Crusader Kings III

برادرتان گمشده به لطف خیانت های مکرر و حیله های دشمنان ! یک بازی جدید استراتژی که می تواند بهترین آنها باشد توسط تیم توسعه بازی های Paradox Development Studio در سال ۲۰۲۰ منتشر شده . به یاد داشته باشید این که بازی یک بازی معمولی نیست و بسیاری از هوادارن این شرکت منتظر ارائه این بازی بودند . در دنیای بازی های استراتژی Paradox Development Studio در سطح اول رقابت می کند و بازی های بسیار خوب و به یاد ماندنی مانند Hearts of Iron IV و Europa Universalis 4 و Stellaris منتشر کرده اند که همگی از بازی های رده اول محسوب می شوند . پارادوکس از سال ۱۹۹۵ تا الان به ساخت بازی های استراتژی مشغول است و این بار با بازی Crusader Kings III  چشم ها را خیره کرده است . در همین راستا تیم نقد و بررسی Gamingles به تحلیل این بازی خواهد پرداخت . پس با ما همراه باشید .

بازی وسعت بسیار بزرگی دارد در ابتدا مشخص می کنید که به عنوان پادشاه یا دوک لرد یا خلیفه و … می خواهید بازی کنید . بعد از آن تقریبا آزادید که هر کاری که می خواهید انجام دهید . در بازی آنچنان نقطه پایانی طراحی نشده و شما موظف نیستید بر اساس مراحلی که برای شما موظف میشود پیش بروید (مانند بازی های تمدن ) ولی در این بازی اگر دوست دارید که به جزایر حمله کنید می توانید . اگر میخواهید قاره گشایی کنید باز هم می توانید . حتی می توانید برای خود مذهب خودتان را درست کنید . اگر مثل ما شما هم طرفدار بازی های Crusader Kings II بوده باشید می دانید که بازی برای ۸ سال پیش است و در این ۸ سال آپدیت های فراوان و افزونه های زیادی به بازی اضافه شده است که در آن هر بازیکنی نمی تواند بفهمد که چه خبر است ! بازی کمی پیچیده است و اگر از سختی بازی خوشتان نمی آید حتما بازی را بازی نکرده اید . اما در بازی Crusader Kings III کمی متفاوت عمل شده است . انگار استودیوی بازی میخواسته فکر همه جا را بکند در نتیجه جزییات بازی بسیار زیاد است. آنقدر زیاد که نمی دانیم آن را نقطه ضعف در نظر بگیریم یا نقطه قوت .

محیط بازی با انواع اقسام گرافیک های شبیه سازی شده از تمام فرهنگ ها و داستان ها پرشده است . سطح پرداخت به جزییات بسیار بالاست . با این که بسیار جذاب طراحی شده در نقطه ی مقابل می تواند بسیار گیج کننده نیز باشد مخصوصا به عنوان بازیکن تازه وارد . از تغییرات میتوان به حرکت سپاه ها و ارتش ها اشاره کرد که بسیار آسان ت رو کاربردی تر شده است و گیج شدگی در منو ها دیگر وجود ندارد و راحت می توانید به تنظیمات شهر ها دسترسی داشته باشید . برای بازیکنان تازه وارد منوی پیشنهادات وجود دارد که بسیار کمک کننده خواهند بود . این پیشنهادات بسیار کمک می کنند که باید چه مسیری را برای ادامه بازی انتخاب کنید به جای اینکه بازی شما را کلافه کند ! پس به جعبه پیشنهادات بازی توجه داشته باشید . ولی به یاد داشته باشید بازی پایان باز دارد در نتیجه به راحتی می توانید جعبه پیشنهادات را بعد از مدتی نادیده بگیرید و تصمیم ها را خودتان تنها بگیرید .

انواع اقسام فرهنگ ها را می توانید در سرزمین خود گسترش بدهید . مذاهب در بازی بسیار پیشرفته به آن پرداخته شده است و نوع و سبک زندگی که برای مردم تعیین می کنید بسیار آپشن های مختلفی را در خود جای می دهد که در آینده به شکل های متفاوتی تاثیر خود را خواهد گذاشت . جنگ ها در مرز ها بسیار آسان است و مشکلی ندارد ولی گذشت از آب و اقیانوس ها هنوز به بازی اضافه نشده است . هرچند که می توان راحت از جزیره به جزیره کناری با کشتی رفت ولی هنوز نمی توان سفر بین اقیانوسی انجام داد که به احتمال زیاد در آپدیت های بازی به آن اضافه خواهد شد .

قسمتی که در این بازی بسیار آن را با بقیه بازی های هم رده متمایز می کند این است که به جای اینکه شما برای امپراتوری یا پادشاهی جایی بجنگید اینبار خود شما شخصیت اول داستان هستید . خود شما نقش شخص اول را دارید و فرمان هایی که می دهید تصمیم هایی که می گیرید تاثیر گذار هستند . همچنین بازی در نقش باعث بوجود آمدن خاندان می شود . می توانید فرزندان را نام گذاری کنید و هر کدام را به کاری مشغول سازید . جدا از آن بازی سناریو های مختلفی را در برابر شما قرار می دهد و نسبت به آنها تصمیم گیری می کنید . داستانی شروع می شود شما پیغام ها را می خوانید و از آپشن های در اختیار داده شده هر کدام را که صلاح بدانید انتخاب می کنید .

اگر بازی را هیچوقت بازی نکرده اید می توانید شروع بازی را با نسخه آموزش شروع کنید که در نسخه قبلی بازی وجود نداشت . این آپشن بلاخره به بازی افزوده شده و به خوبی می تواند شما را برای فهمیدن نوع گیم پلی بازی در دنیای Crusader Kings III آماده کند .

به خاطر شرایطی که بازی دارد و جزییات فراوانی در آن قید شده بازی فقط برای سیستم های کامپیوتری عرضه شده و سیستم عامل های ویندوز و مک قابلیت اجرای آن را خواهند داشت . بازی با قیمت ۳۹٫۹۹ دلار از استیم قابل خریداری است و ورژن سلطنتی آن را با قیمت ۶۷ دلار می توانید تهیه کنید .

سیستم مورد نیاز بازی باید حتما به پردازنده ی ۶۴ بیتی مجهز بوده و نسخه ویندوز باید بالای ۸٫۱ باشد . پردازنده های بالای i3 می توانند آن را اجرا کنند و حد اقل نیاز به ۶ گیگابایت رم و ۸ گیگابایت فضای ذخیره سازی است و تمام کارت های گرافیکی بالای ۱ گیگ هم توانایی اجرای بازی را خواهند داشت .

 

حرف آخر

اگر به دنبال بازی می گردید که در آن بتوانید مدیریت های جزئی هم بکند و بازی استراتژی در سطح ساخت استادانه را تجربه کنید Crusader Kings III  می تواند بهترین بازی باشد که تا به حال ساخته شده است .

Verdict 

If you are looking for a game where you can do minor tricks and experience a strategy game at the level of elaborate construction, Crusader Kings III could be the best game ever made.

8.1

نقاط قوت

  • پرداخت به جزییات عالی
  • اضافه شدن اقزونه های بازی قبلی به ورژن اصلی
  • گیم پلی روان تر نسبت به نسخه قبلی
  • اضافه شدن شجره نامه ها

نقاط ضعف

  • جزییات بیش از حد می تواند کلافه کننده باشد
  • راهنمای جامع و کامل در داخل بازی نیست
9 گرافیک
7 موسیقی
9 داستان
7.5 گیم پلی