نقد و بررسی بازی Dark Quest 3

نقد و بررسی بازی Dark Quest 3

بازی های نقش آفرینی رومیزی و بازی های کارتی جایگاه ویژه ای در قلب متولدین دهه ۸۰ میلادی دارند، چون یک چیز جادویی در مورد جمع کردن واحدهای تک نفره دور یک میز و تغییر روش با کمک تخیل تعدادی مهره یا مجسمه مینیاتوری، چند کتاب قانون و چند تاس و یک دسته کارت و تبدیل آنها به سیاه چال‌هایی خطرناک، اتاق‌هایی پر از آیتم های غارتی باارزش و باس فایت های فراموش‌نشدنی وجود دارد که به نظرم فقط این مخاطبین به خوبی می توانند این موارد را درک کنند. اما این فرمول قدیمی چگونه می تواند با سرعت پیشرفت دنیای مدرن سازگار شود؟

سری بازیهای Dark Quest که تاکنون سه نسخه از آنها منتشر شده، سعی می کنند به این سوال پاسخ دهد و اکنون سومین نسخه از آنها برای PC و کنسول های نسل جدید از جمله نینتندو سوئیچ در دسترس است و تلاش می کنند جادوی خیال را به یک تجربه صوتی و تصویری کامل تبدیل کنند. این یک بازی به سبک مدرسه قدیمی (old school) است، با یک عامل نوستالژی بزرگ که سعی می‌کند در عین ساختن یک فرمول امتحان شده، جذاب باشد. هیچ چیز انقلابی در این بازی نسبت به دیگر عناوین نقش آفرینی رومیزی وجود ندارد، اما فضاسازی و دنیای آن مطمئنا جزو مواردی هستند که توجه شما را به خود جلب می کنند.

Dark Quest 3 همانند دو نسخه قبلی خود یک بازی نقش آفرینی کارتی عالی به سبک خزنده در سیاهچال همراه با عناصر ژانر Roguelite و نبردهای مبتنی بر شبکه تاکتیکی است که در آن، تمام اعمال، رویدادها و حرکاتی که در طول بازی انجام خواهید داد با کارت هایی که در عرشه قرار دارند مشخص می شود و همه چیز با توجه به ریختن تاس و قدرت، چابکی، درک… قهرمانان داستان تعیین می شوند. مفهوم بازی شبیه به یک عنوان روگ لایک تخته ای یا رومیزی است که در طی هر اجرا سعی می کنیم کمی بیشتر در ماجراجویی خود پیش برویم و قفل شخصیت ها و تجهیزات و کارت های توانایی جدید را باز کنیم.

اگر دشمنان شما را بکشند (اگر همه ماجراجویان شما بمیرند)، باید از ابتدا شروع کنیم و بتوانیم شخصیت هایی را که در بازی های قبلی نجات داده ایم انتخاب کنیم، این همان مفهوم روگ لایت بازی را می رساند. ۱۲ قهرمان در این بازی وجود دارند که به کلاس های مختلفی تعلق دارند و روندی مشابه نسخه های قبلی دارند و اگر آنها را تجربه کرده باشید، کاملا شناخته شده اند: در واقع بیش از ۱۲ قهرمان با چند انتخاب جالب وجود دارد. شما انتظار دارید بربرها و جادوگران، شوالیه ها و کمانداران را ببینید، اما کلاس هایی مانند “شاهزاده” نیز به این نسخه جدید اضافه شده اند که کاملا نوظهور هستند. در عین حال، تبدیل یک نژاد به یک کلاس، مانند کوتوله، انتخاب عجیبی است. در ابتدای بازی فقط به چهار کلاس دسترسی خواهید داشت، در حالی که بقیه با پیشرفت در بازی قابل باز شدن هستند.

مکانیک های مبارزه بازی Dark Quest 3 کاملاً کلاسیک هستند و شبیه صدها بازی استراتژی نوبتی هستند که قبلاً دیده اید. شما به یک گروه چهار نفره فرمان می دهید که با پیشرفت شما قفل کلاس های بیشتری را باز می کند و آنها را در طول مسیر پیدا می کنید. از آنجایی که این یک عنوان تاس بازی است، شما با نبردهایی تاکتیکی روبرو خواهید شد که برای تعیین سرنوشت خود نیاز به رول D10 دارند. کلاس های خاصی از نظر آماری قوی‌تر هستند، مانند بربر، که به وضوح شانس بیشتری برای نبردهای نزدیک برد نسبت به جادوگر با قدرت بی‌رحمانه دارد. در هر شروع جدید، شما سعی می کنید ماموریت ها را با حزب جدید خود تکمیل کنید. نقشه ها و موقعیت هایی که ممکن است با آنها روبرو شوید هر بار تغییر می کنند.

شما در هر دور بازی با سیاه‌چال‌ها (یا سناریوها)یی روبرو می شوید که توسط کارت‌ها تعیین می‌شوند و همه آنها به‌طور تصادفی تولید می‌شوند، بنابراین هر اجرا کاملاً متفاوت از موارد قبلی است، اگرچه رویدادهایی وجود خواهند داشت که در همه آنها تکرار می‌شوند. اکثر نبردها به سبک Dark Quest II بسیار رضایت بخش هستند و شباهت زیادی به آن دارند و چالش جالبی را با پیشروی در ماجراجویی فراهم می کنند. منابع همچنین شامل سلاح ها، زره ها، جادوها و معجون هایی هستند که می توانید در طول ماجراجویی خود پیدا کنید. در مجموع می توانید از ۱۳ منطقه که با بیش از ۱۵۰ کارت ماجراجویی مرتبط هستند بازدید کنید. هنگامی که یک منطقه را به پایان رساندید و باس نهایی را شکست دادید، در اجراهای جدید این انتخاب را خواهید داشت که فقط از آن بگذرید و با دور بعدی شروع کنید.

از نظر بصری، این احساس قوی وجود دارد که همه چیز این بازی با دست کشیده شده است و البته این مورد به بازی جذابیت خاصی می بخشد و شما را به زمانی بازمی گرداند که بازی های نقش آفرینی، در مقایسه با عناوین امروزی خود حالتی ساده تر داشتند و زمان بیشتری برای لذت بردن از آنها وجود داشت. چالش‌های جذاب بصری و زیبایی‌شناسی بصری و استراتژیک آن، تجربه‌ای فراگیر را ایجاد می‌کند. با این حال، ناامید کننده است که تجهیزات این جدید ظاهر قهرمانان شما را تغییر نمی دهند و در واقع این یکی از جنبه هایی است که در آن بازی های RPG دیجیتال در بازی های رومیزی برتری لازم را دارند. همچنین، برخی از محیط‌ها مانند جنگل کمی الهام‌بخش‌تر از محیط‌های دیگر به نظر می‌رسند.

حرف آخر

Dark Quest 3 اقتباس بسیار خوبی از یک بازی رومیزی با محیط دیجیتال و امروزی است که البته، مجبور نخواهید بود به تخیل خود تکیه کنید و توسط دوستانی که به متحدان قابل اعتماد تبدیل شده اند، احاطه نخواهید شد، اما با این حال تجربه کلی این بازی هنوز هم لذت بخش است. برخی ممکن است احساس کنند که بیش از حد عمومی است و برخی قسمت ها نیز وجود دارند که می‌توانست توجه بیشتری را به خود جلب کند، اما به طور کلی، بازی شما را ناامید نمی‌کند و لحظاتی آرامش‌بخش را ارائه می‌کند و عطش کسانی را که به دنبال تجربه اوقات فراغت در یک ماجراجویی لذت‌بخش هستند، فرو می‌ نشاند.

Verdict

Dark Quest 3 is a very good adaptation of a board game with a digital and modern environment where, of course, you won’t have to rely on your imagination and you won’t be surrounded by friends who have become reliable allies, but the overall experience of this The game is still enjoyable. Some may feel that it is too generic and there are some parts that could have drawn more attention, but overall, the game does not let you down and offers some relaxing moments and quenches the thirst of those who Seeking to experience leisure time in a delightful adventure, it sinks in

7.4

نقاط قوت

  • ارائه یک محیط عالی به سبک بازیهای رومیزی
  • صداپیشگی بی عیب و نقص
  • جلوه های بصری همه جانبه
  • قهرمانان بسیار متنوع با توانایی های بسیار متفاوت

نقاط ضعف

  • ممکن است بیش از حد عوام پسند باشد
  • کنترل های ناخوشایند
  • کنترل دوربین در نبردها عالی نیست
8 گرافیک
7 گیم پلی
7 داستان
7.5 موسیقی