نقد و بررسی DRAINUS

نقد و بررسی DRAINUS

هر بار از بازی های کامپیوتری سبک Indie و آرکید در بازار بازی های ویدیویی حرفی می شود باید مطمئن باشید که بازی های سبک شوتر دو بعدی نیز خود را در بحث نشان خواهند داد چرا که از سال های قدیم این بازی ها از بازی های محبوب و مورد نظر طرفداران بازی های کامپیوتری بوده است. اگر شما هم به این سبک بازی های ویدیویی علاقه دارید شما را دعوت می کنیم که تا پایان این نقد و بررسی بازی Drainus با ما در سایت Gamingles همراه باشید.

از لحاظ گرافیکی این بازی از بازی های هم تراز خود در یک شرایط قیاس قرار می گیرد که شما کمتر به آن در عرصه گیمینگ مخصوصا در سبک بازی های کامپیوتری سبک شوتر دو بعدی بر می خورید و آن هم از اینجا به وجود می آید که سبک ساخت و طراحی گرافیکی این بازی به نسبت بازی های دیگر که در این سال های گذشته به بازار بازی های شوتر کامپیوتری آمده اند به طور مشخصی قدیمی تر به نظر می رسد.

چرا که این طور به نظر می آید که سازندگان و طراحان گرافیکی این بازی کامپیوتری در ساخت این سری بازی های خود بیشتر روی گیم پلی بازی توجه داشته اند و برای این که زمان زیاد صرف ساخت یک فضای گرافیکی طبیعی نکنند تصمیم گرفته اند که فضای گرافیکی و تصویری این بازی را به طوری طراحی کنند که در آن تمام موجودات سرباز ها و افکت های تصویری که به روی صفحه نمایش شما ظاهر می شوند به سبک و سیاق فنی بازی هایی طراحی شده است که اصولا بیشتر در دوره بازی های کنسولی که در بازه زمانی میان سال های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ به بازار بازی های کامپیوتری وارد می شدند.

یا در آرکید های بلاکباستر که در آن دوران ها برو و بیای خود را داشته اند و تقریبا اکثر بازار بازی های کامپیوتری و ویدیویی را در دورانی که اکثر مردم به کامپیوتر ها و کنسول های خانگی دسترسی نداشتند و برای بهره بردن از این امکانات باید از دسترسی عمومی استفاده خود را می بردند رواج داشته است و تیم طراحی و ساخت گرافیکی شرکت توسعه و بنای این بازی نیز از این فرصت استفاده کرده است تا با کم ترین بودجه و جلب توجه از طرف مسئولین سرمایه گذاری و تهیه کننده های این بازی بتوانند یک تجربه ساده و هم زمان به نوبه خود به یاد ماندنی را برای بازی کنان خود به ارمغان بی آورد.

از لحاظ گیم پلی اما همین سبک ساخت و استراتژی هوشمندانه از طرف بخش تیم طراحان گرافیکی این بازی به سازنده ها و توسعه دهنده های بازی Drainus فرصت داده که بتوانند یک گیم پلی جالب و مناسب و از همه مهم تر بدون Bug و Glitch و یا لگ های بی مورد را برای مشتریان خود بسازند که این خود یک نکته بسیار مهم درباره این بازی است چرا که در خیلی از بازی های این سبکی که هر روز به بازار بازی های کامپیوتری سبک شوتر وارد می شوند این امر دیده می شود که حتی علی رغم زحمت زیاد سازندگان بازی در طراحی آن و مخصوصا سلیقه زیادی که خیلی از آن ها در طراحی رنگ و نور بازی که در بازی های شوتر دو بعدی بسیار مهم به نظر می رسد به خرج می دهند.

اما به علت کمبود بودجه و یا زمان برای کار و دلایلی از این قبیل Bug های زیادی در گیم پلی این بازی ها باقی می ماند که باعث می شود این بازی ها با این که موضوع و هدف های بسیار ساده ای دارند اما برای بازی کنان خسته کننده و ضعیف به نظر برسند. این است که بازی Drainus و شرکت سازنده آن جای تحسین برای ما باقی گذاشته اند چرا که می توانید به وضوح توجه تیم ساخت و توسعه گیم پلی و برنامه نویسی آن به جزئیات را ببینید و متوجه آن بشوید.

موسیقی این بازی اما می تواند یکی از تنها نقاط ضعف این بازی به شمار برود چرا که شما هر چقدر هم که به قطعه های موسیقی و صدا گذاری این بازی علاقه داشته باشید باز هم بعد از مدتی برای شما تکراری و خسته کننده می شود چرا که تعداد قطعه های موسیقی استفاده شده در این بازی و همچنین تنوع و فرق میان این قطعه های مختلف که برای پر کردن فضای صوتی این بازی ساخته و نوشته شده اند خیلی به نسبت تعداد مراحل و طول بازی اندازه مناسب و کافی ندارد.

حرف آخر

به طور کلی می توان گفت که اگر به دنبال یک بازی شوتر دو بعدی ساده هستید که نه خیلی انتظار زیادی از گرافیک و گیم پلی و عناصر مختلف دیگر آن دارید و نه علاقه ای به Bug های بی مورد و بازی های بی ثبات دارید که این می تواند نشان دهنده علاقه شما به بازی های ساده دو بعدی شوتر در بازار بازی های کامپیوتری را نشان دهد پس به شما پیشنهاد می کنیم که بازی Drainus را حتما در پوشه بازی های کامپیوتری خود زخیره کنید مخصوصا به این علت که این بازی به هیچ عنوان شما را از نظر گیم پلی ساده خود ناامید نخواهد کرد. اما در غیر این صورت اگر علاقه به بازی های کامپیوتری با ایده های نو آورانه و فناوری های جدید و امتحان کردن ایده های جدید دارید پس به شما پیشنهاد می کنیم گشت و گزار خود را میان بازی های کامپیوتری سبک Indie ادامه دهید تا شاید بالاخره به بازی مد نظر خودتان در بازار بازی های کامپیوتری سبک Indie بر بخورید.

Verdict

In general, it can be said that if you are looking for a simple 2D shooter game that you don’t expect much from the graphics, gameplay and other elements, and you are not interested in unnecessary bugs and unstable games, this is it. It can show your interest in simple two-dimensional shooter games in the computer game market, so we suggest you to save the Drainus game in your computer games folder, especially because this game is in no way It will not disappoint you in terms of its simple gameplay. But otherwise, if you are interested in computer games with innovative ideas and new technologies and trying new ideas, then we suggest you to continue your search among the indie style computer games until maybe finally Find the game you want in the Indie style computer game market.

6

نقاط قوت

  • شوتر فضاییر جذاب
  • گرافیک با جزئیات شلوغ و خوب
  • تنوع در طراحی مرحله ها
  • باس های جذاب

نقاط ضعف

  • کوتاه بودن مراحل بازی
  • مشکل در کنترلر بازی در بعضی مپ ها
8 گرافیک
4 داستان
7 گیم پلی
5 موسیقی