نقد و بررسی Endless Fables: Dark Moor

نقد و بررسی Endless Fables: Dark Moor

با سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان همیشگی وب سایت تخصصی نقد و بررسی بازی Gamingles. همانطور که می دانید امروزه بازی هایی که در سرک های ایستا و راکد ساخته می شوند ، طرفداران بسیاری پیدا کردند. از بازی‌های Turn Based گرفته تا بازی‌های که حتی مبارزه‌ای هم در آنها وجود ندارد و تنها چیزی که در این بازی ها هست چند تصویر است و تنها ابزار بازیکن کلیک کردن است. حالا امروز می خواهیم به بررسی یکی از این بازی ها بپردازیم تا ببینیم آیا واقعاً این گونه بازی ها ارزش تجربه کردن را دارند و یا خیر.

بازی Endless Fables: Dark Moor یک بازی ماجراجویانه می باشد که درجه سختی آن را می‌توان Casual تلقی کرد. تاریخ انتشار این بازی ۱۵ جولای سال ۲۰۱۸ می باشد و کمپانی سازنده این بازی Sunward Games نام دارد. این بازی توسط کمپانی ناشر Artifex Mundi به بازار ارزش و که البته این کمپانی تجربه بسیاری در این سبک بازی ها دارد به عنوان مثال می توان از نسخه های قبلی همین سری بازی اشاره کرد که به سری Endless Fables شهرت دارند.

بر طبق گفته سازنده های بازی  این بازی هم اکنون و تا به امروز بر روی کنسول های PC , Nintendo Switch , PS4 , Xbox One , Linux و MacOS قابل بازی می باشد که البته اینگونه بازی ها به دلیل آسان بودن نحوه بازی که فقط در برگیرنده چند دکمه و یا چند کلیک می باشند خیلی از لحاظ گیم پلی بر روی کنسول های مختلف تفاوتی ندارند و اصلی تفاوت آن ها به نحوه نگرش بازیکن به داستان و معماهای بازی است.

بله معما ! وقتی اسم سبک ماجراجویی به گوش ما می رسد اولین چیزی که از ذهن ما عبور می کند معماها و پازل های است که با ارتباط نزدیکی که با داستان و یا شخصیت های بازی دارند ایجاد هیجان و جذابیت می کنند. بازی Endless Fables: Dark Moor هم دقیقا به همین صورت طراحی شده است و با انداختن یک نگاه اجمالی به کلیت بازی متوجه می شویم که بازی دارای بیش از ۴۰ معمای مرموز می باشد.

داستان نیز یکی از بزرگترین و مهمترین عناصر بازی های ماجراجویانه می باشد. داستان بازی Endless Fables: Dark Moor در واقع ادامه داستان بازی نسخه قبلی از سری بازی های Endless Fables است که البته مسلماً برای درک و لذت بردن بهتر از این بازی شدیدا توصیه می شود که به تجربه نسخه های قبلی آن نیز بپردازید.

بیشتر بازی های شرکت Artifex Mundi به صورت بصری طراحی شدند و همانطور که در ابتدا اشاره کردیم از مبارزه و اکشن خبری نیست. در واقع اگر بخواهیم بازی را به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم یک قسمت از این نیم دایره داستان بازی و نیم دیگر آن معما ها و تصاویر بازی اختصاص می یابد. مسلما اگر از در که داستان دور بمانید نیمی از این بازی را از دست داده اید.

جالب است بدانید که موسیقی نیز حرف مهمی برای گفتن دارد  اما آن را نیز می توان در قسمت تصویرسازی گنجاند. چرا که از نظر من موسیقی کمک بسزایی در رساندن مفهوم تصویر و یا احساساتی که بازی ساز تصمیم به انتقال آن ها داشته است ، خواهد کرد. در این بازی شما یک موسیقی آرام و گاهی ترسناکی را داریم که بر اساس فضا سازی بازی که به مقدار کمی تم ترسناک دارد ، با آن مطابقت پیدا می کند.

طراحی آرت ها  و یا همان کرکتر های بازی نیز بسیار شبیه به شخصیت های انیمه های ژاپنی می باشد. خوب شاید این گونه طراحی ها امروزه کمی تکراری شده باشد چون در بسیاری از بازی ها ، انیمه ها و حتی کارتون های ژاپنی شاهد آنها هستیم و از آنجایی که ژاپنیها در این سه عنصر همیشه و همه جا پیشرو بودند خوب مسلما اینجور طراحی‌ها زیادی به چشم می خورند. اما علیرغم تکراری بودند همچنان جذابیت خاص خود را دارند.

فضاسازی بازی و لوکیشن ها نیز تنوع فراوانی دارند  اما رنگ آمیزی ها کمی تکراری است  و شاید حتی بتوان گفت یک پترن مشخص دارد. به این منظور که همه محیط ها تقریباً پر از رنگ  و ترکیبی از رنگ ها روشن هستند و طیف رنگها تغییر آنچنانی در طول بازی ندارند. البته جذابیت های بازی می تواند این اشکال را کاملا بپوشاند.

حرف آخر

در جمع بندی نهایی با توجه به توضیحات به این میرسیم که بازی برای افرادی که یک گیمر اکتیو نیستند یک گزینه مناسب و داستان محور است و توصیه می شود که نسخه های قبلی را تجربه کنید.

Verdict

In the final conclusion, according to the description, we come to the conclusion that the game is a suitable and story-based option for people who are not an active gamer, and it is recommended that you try the previous versions.

7.3

نقاط قوت

  • شخصیت پردازی خوب
  • طراحی زیبای کرکتر ها
  • تعداد زیاد معما ها

نقاط ضعف

  • رنگ آمیزی های یکنواخت
  • عدم هماهنگی نورپردازی با محیط
5 گرافیک
8.5 گیم پلی
7 داستان
8.5 موسیقی