نقد و بررسی بازی For a Vast Future

نقد و بررسی بازی For a Vast Future

بر خلاف تصورات کار با المان های نوستالژی به خصوص در بازی های ویدیویی می تواند بسیار دشوار باشد. اینکه بتوان همه چیز را به گونه ای که برای تازه واردان جالب باشد، متعادل کرده و با حال و هوای کنسول های مدرن بروزرسانی کرد، در حالی که جذابیت آن همچنان برای افرادی که با چنین عناوینی رشد کرده اند، حفظ شود کار چندان آسانی نیست. خوشبختانه امروزه تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده است که در این زمینه می توان به سطح جدیدی دست یافت و در عین حال ادای احترام به عناوین کلاسیک و قدیمی را نیز در نظر گرفت. استودیوی بازی سازی Retreaux Games در جدیدترین محصولات خود به سراغ بازسازی بازی‌های نقش آفرینی کلاسیک که برای کنسول های دستی دهه ۹۰ عرضه می شدند، رفته و با انتشار بازی For a Vast Future تغییرات جدیدی به آنها اضافه کرده است.

نتیجه این کار، تولید یک عنوان ترکیبی جدید با عملکرد ضد و نقیض است زیرا ایده های سرگرم کننده به کار رفته در بخش مبارزات آن به دلیل فقدان چالش دچار تعدیل می شوند، در حالی که ظاهر تکراری شخصیت های بازی نمی توانند عملکرد برجسته داشته باشند. با این حال، این بازی از زمان اجرای سریع و چاشنی نوستالژیک کافی برخوردار است و به گونه ای ظاهر شده کع از بازیهای برجسته سبک خود پیشی نگیرد.

داستان بازی For a Vast Future در دوره ای آغاز می شود که جهان با پیامدهای جنگ چند دهه ای بین دو تمدن به نام های Seralia و Tomello سر و کار دارد، پس از اینکه سرالیا با یک سلاح هسته ای توملو را نابود کرد. در طول جنگ، هر دو طرف تلفات زیادی متحمل شدند و رهبران جاه طلب سرالیا تصمیم گرفتند تا چگونگی پایان جنگ را پنهان کنند. آن‌هایی که دورتر از پایتخت بودند، مجبور بودند با کمبود اطلاعات و منابع دست و پنجه نرم کنند، در حالی که بسیاری از آنها به شهر برنگشتند، و کسانی را که نادیده گرفتند که به سختی قادر به زنده ماندن بودند.
Chel به عنوان قهرمان داستان یک شکارچی چیزهای قراضه سرالیایی یتیم است که تصمیم می گیرد یک پایگاه نظامی قدیمی در حومه شهر خود یعنی Hogtowne را غارت کند. در حین انجام این کار، او Darris، روباتی را می‌یابد که در تلاش برای یافتن هدفی در زندگی است و به همین علت چل را برای به دست آوردن درک کامل از این دنیا به کار می گیرد. این سفر، آنها را به دو همراه دیگرشان، Tarnstrom و Penton هدایت می‌کند و آنها را در سناریوی قریب‌الوقوع رستاخیز قرار می‌دهد که توسط نیروهای شرور ایجاد شده است.

این سناریوی برپایی محشر همان چیزی است که تکه های داستان را در کنار هم نگه می دارد. در حالی که هر شخصیت پیچش داستانی خاص خود را دارد، اینها به تغییرات غیرقابل دستیابی در شخصیت ها برای تصمیم گیری های ناگهانی متکی هستند. جابجایی ناگهانی میان کاراکترهای بازی باعث می شود که ماجراجویی شما احساس نابسامانی و از هم گسیختگی داشته باشد، بنابراین فرصت نفس کشیدن یا رسیدن به یک نتیجه طبیعی را پیدا نمی کند.
گیم پلی بازی For A Vast Future تا حد زیادی از عناوین شبیه ساز پیاده روی پیروی می کند که با بخش های ورود به سیاه چال های مختلف همراه شده است. در واقع از لحاظ گیم پلی، این بازی زمان اجرای کوتاهی با سبک مبارزاتی ساده اما متنوع دارد که از این نظر به یک RPG مقدماتی مناسب تبدیل می شود که چالش زیادی به همراه ندارد. شما در دنیای بازی گشت و گذار می کنید و باید با انواع دشمنان مبارزه کنید که در بخش مبارزات دو روش وجود دارد: استفاده از سلاح یا به کار بردن آیتم های مختلف. راه‌های مؤثر زیادی برای مقابله با هر دشمن وجود دارد، زیرا بسیاری از آنها دارای نقاط ضعفی هستند که به راحتی قابل استفاده هستند و همه آنها، از جمله باس‌ها، مستعد به کار بردن استراتژی های منحصر به فرد برای حمله‌ می باشند.

المان های نوستالژی این بازی فقط به مکانیک های گیم پلی مرتبط با عناوین کلاسیک محدود نمی شود. بلکه میان موسیقی های متن و گرافیک پیکسلی به سبک ۸ بیتی و سبک بصری جذاب آن نوعی تداخل لذت بخش وجود دارد. در واقع گرافیک For a Vast Future طوری ساخته شده است که شبیه یک بازی دستی دهه ۹۰ به نظر برسد. جهان و منوها را می توان به رنگ های مختلف قهوه ای، سیاه و سفید یا تک رنگ تغییر داد که منجر به تغییر رنگ تدریجی بازی می شود. جزئیات کوچک به کار رفته در هر پیکسل بازی به حس نوستالژیک کلی آن می افزاید، اما جلوه های بصری و صوتی را به سطح جدیدی می رساند.

حرف آخر

For a Vast Future ایده های جالبی در سیستم نبردهای خود دارد، اما تعادل موجود میان گزینه های مختلف همه چیز را بسیار آسان می کند. این سهولت و دسترسی ممکن است برای تازه واردان خوشایند باشد، اما برای بازیکنان کارکشته این ژانر، جذابیت اصلی آن فقط به تماشای چشم اندازها و صداهای نوستالژیک ختم می‌شود، در حالی که شخصیت پردازی و طرح کلی بازی با کلمات پراکنده‌ای که به خودی خود تأثیر کمی بر جای می‌گذارند، مانع از تحقق کامل این موارد می‌شوند. بازی For a Vast Future هرچند کوتاه و آرام، مانند یک عنوان پیاده‌روی سرگرم‌کننده در مسیر خاطره‌سازی عمل می کند.

Verdict

For a Vast Future has some interesting ideas in its battle system, but the balance between the different options makes everything too easy. This ease and accessibility may be pleasing to newcomers, but for seasoned players of the genre, its main appeal is limited to watching the nostalgic sights and sounds, while the characterization and plot of the game are scattered with words that are impressive in themselves. They leave a little, they prevent the full realization of these things. Although short and quiet, For a Vast Future works like a fun stroll down memory lane

7.9

نقاط قوت

  • ترکیبی شگفت انگیز از مناظر و صداهای نوستالژیک
  • استفاده عالی از چندین مکانیک منحصر به فرد و جدید در بخش گیم پلی
  • گیم پلی آسان و شاداب که تازگی خود را از دست نمی دهد

نقاط ضعف

  • ممکن است برای همه مناسب نباشد
  • به نظر می رسد شخصیت ها بسیار شبیه یکدیگر هستند
  • داستان بدون فکر و چشم بسته روایت می شود
8.5 گرافیک
8 گیم پلی
7 داستان
8 موسیقی