نقد و بررسی Friday the 13th: Killer Puzzle

نقد و بررسی Friday the 13th: Killer Puzzle

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میرویم به سراغ نقد بازی Friday the 13th: Killer Puzzle که در تاریخ ۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۸ و برای پلتفورم های اندروید، مایکروسافت ویندوز، مک‌اواس، سیستم‌عامل‌های مکینتاش منتشر شد. این بازی توانست موفقیت های زیادی به دست بیاورد و حسابی معروف شود. در سال ۲۰۱۷، دو بازی از سری فیلم های بسیار معروف و ترسناک اسلشر Friday the 13th یا جمعه سیزدهم منتشر شد. ابتدا به سراغ داستان این سری میرویم چون هر دو بازی، داستانشان مرتبط به سری اصلی سینمایی هست.

روایت

داستان اصلی فیلم درخصوص یک مادر بیوه به همراه پسر بسیار زشت خود هست که مداوم توسط مردم، بسیار مسخره میشوند، یک روز پسر بچه که جیسون وورهیز نام دارد، در یک منطقه تفریحی به اسم دریاچه کریستال، درون دریاچه سقوط میکند و هیچکس به او کمک نمیکند و جیسون غرق میشود. مادر جیسون بعد از این اتفاق دیوانه شده و چندین نفر از جوان هایی که در دریاچه کریستال مشغول تفریح و خوشگذرانی بودند را به طرز فجیعی میکشد، ولی یکی از آن جوان های موفق میشود مادر جیسون را قبل از اینکه افرادی بیشتری را به قتل برساند بکشد.

بعد از این واقعه، جیسون توسط یک نفرین زنده میشود و با ندای روح مادرش که مدام در ذهنش، با او صحبت میکند، به نیت انتقام، هر فردی را که ببیند میکشد، و جیسون با هر بار مردن، دوباره زنده شده و با سبک و سلاح های جدید تری دست به کشتار و خونریزی میزند. در سال ۲۰۱۷ دو بازی از سری Friday the 13th منتشر شد که در هر دو بازی، به عنوان جیسون، باید هر کسی را که میبینید به شکل فجیعی به قتل برسانید. یکی از این بازی ها، هم اسم فیلم یعنی Friday the 13th بود که با گرافیکی نسل هشتمی و با جزئیات، در نقش جیسون باید افرای که در دریاچه کریستال هستند را به قتل برسانید، اما این بازی از مشکل کمبود تنوع در مراحل و خرابی بخش آنلاین رنج میبرد، اما نسخه دیگر یعنی Friday the 13th: Killer Puzzle که به نقد آن میپردازیم، یکسری از مشکلات عنوان دیگر را حل کرده ولی در عوض مشکلات جدیدتری به آن اضافه شده.

گیم پلی

در ابتدا، وقتی تریلر این بازی را دیدم، فکر کردم که با یک بازی غیر جذاب و ضعیف روبه رو هستم، اما وقتی آن را تجربه کردم، واقعا متوجه شدم که چه بازی جذابی هست، همیشه نقش آفرینی کردن به عنوان یک شخصیت شرور و منفی، در یک بازی جذاب و دلچسپ بوده و هست، مخصوصا اگر این شخصیت یک موجود اسلشر باشد، اما قطعا جذاب ترین بخشی که این بازی دارد، تنوع هست، چه در مراحل، چه در سلاح ها و چه در لباس های جیسون که خیلی از آنها مربوط به فیلمهایی هست که این شخصیت ترسناک و البته محبوب را معروف کرده. ما میتوانیم در انواع لوکیشن ها به کشتار بپردازیم که البته مثل فیمهای جمعه سیزدهم و حتی نسخه دیگر بازی آن چندان آسان نیست.

دشواری که در انجام مراحل وجود دارد عبارت اند از وجود پازل ها و چالش های فکری برای رسیدن به هدف، انجام اشتباهاتی مثل افتادن در رودخانه (جیسون شنا کردن بلد نیست!) و کشته شدن توسط پلیس و…وجود دارند که کشتن را چالش بر انگیز تر برای جیسون کرده. از همان ابتدای بازی به شما دو گزینه داده میشود، یکی بازی کردن بدون خونریزی و با خشونت کم و دیگری انجام دادن بازی با خشونت بالاست که قطعا گیمر های حرفه ای و طرفداران فیلمهای ترسناک دومی را انتخاب میکنند و افرادی کم سن و سال تر، اولی را ولی ایجاد چنین گزینه ای، خلاقیتی بود که از سوی سازندگان برای جذب بیشتر مخاطب.

یکی از نکات جالب گیم پلی که هم برای آن مفید بوده و هم بیشترین زیان را به آن زده، حظور مادر جیسون به عنوان راهنما، به شکل سر بریده شده معروفش در بالای صفحه هست که هم شما را راهنمایی میکند و هم مثل مادر هایی که بچه شان را خیلی دوست دارند به قول معروف قربان صدقه جیسون میرود و با انجام هر ماموریت او را تشویق میکند. همچین سیستمی برای بازی خیلی خوب از آب در آمده و کاری میکند که گیم پلی خسته کننده نباشد، هر چند عامل اصلی جذابیت گیم پلی، وجود پازل های چالش بر انگیز و تنوع در سلاح های کشتار هست.

اما بزرگ ترین ضرر به بازی، باز هم همان راهنما هست، مانند بچه ای که از مادرش میخواهد برای نوشتن مشق هایش به او کمک کنند، شما میتوانید از مادر جیسون درخواست کنید که راه حل و روش بردن این مرحله را بگوید و او هم راه را به شما نشان میدهدف که این مورد، باعث میشود چالش برانگیزی و جذابیت در پازل ها از بین برود و از همه بدتر، جیسون آنقدر بعضی جاها به اصطلاح بچه مامانی هست که اگر نتوانید مرحله ای را رد کنید، میتواند به مادرش بگوید که مرحله را رد کند و این مسئله بزرگ ترین ضرر را، یعنی از بین بردن چالشی بودن پازل ها را به بازی میزند.

گرافیک،موسیقی و جو سازی

مراحل بازی زود به اتمام میرسد و موسیقی این بازی اصلا زیاد نیست و تنها جذابیت صوتی آن، زمانی هست که شما یک شخص را تکه تکه میکنید و از همه مهم تر صدای بسیار معروف جیسون هست که حتی میتوانید با زدن یک دکمه بارها آن را بشنوید. گرافیک بازی اصلا تعریفی ندارد و در ح یک بزی اندرویدی و یا حتی کمتر هست، اما از آنجایی که گیم پلی بازی واقعا سرگرم کننده هست و پلتفرم اصلی این بازی هم اندروید میباشد، کسی چندان به ضعف گرافیکی آن توجهی نمیکند اما، گرافیک بالاتر و طولاتی تر بودن مراحل میتوانست خیلی برای این بازی مفیدتر باشد.

حرف آخر

بازی Friday the 13th: Killer Puzzle زمانی که منتشر شد، در کنار عنوان دیگر مرتبط به سری جمعه سیزدهم، توانست شهرت گمشده جیسون وورهیز را بازگرداند و خیلی ها متوجه شدند که این شخصیت در صنعت سینما بازنشسته شده و اکنون در صنعت گیم در حال پیشرفت و ظهور کردن هست. گرچه این بازی یعنی Friday the 13th: Killer Puzzle پروژه عظیمی و درخشانی نبود، اما توانست برای خیلی از افراد گیمر و غیر گیمر سرگرم کننده و جذاب باشد، اما وجود مسائلی در بازی، متاسفانه چاشنی دشواری و چالش برانگیز بودن را از این بازی گرفت، اما همچنان این بازی، یک عنوان ارزان، سبک، خوش ساخت و بسیار سرگرم کننده هست که چه برای طرفداران فیلمهای اسلشر و چه برای افراد گیمر و غیر گیمر، جذاب و وست داشتنی بود.

Verdict

Friday the 13th: Killer Puzzle, when released, along with another title related to the 13th Friday series, was able to restore Jason vorhees lost fame, and many realized that the character had retired from the movie industry and is now thriving in the game industry. And there is emergence. Although this game, Friday the 13th: Killer Puzzle, was not a huge and brilliant project, but it was able to be fun and attractive for many gamers and non-gamers, but the existence of problems in the game, unfortunately, made the game difficult and challenging. , But the game is still a cheap, light, well-made and very entertaining title, which was attractive and west for both fans of horror movies and for gamers and non-gamers alike

7.6

نقاط قوت

  • گیم پلی جذاب و سرگرم کننده
  • صحنه های اسلشر جذاب
  • تنوع در مراحل

نقاط ضعف

  • گرافیک ضعیف
  • آسان سازی پارل ها
  • کوتاه بودن مراحل
6.5 گرافیک
9 گیم پلی
8 داستان
7 موسیقی