نقد و بررسی Glittering Sword

نقد و بررسی Glittering Sword

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میریم به سراغ نقد بازی Glittering Sword که در تاریخ ۴ فوریهٔ ۲۰۲۱ و برای  نینتندو سوئیچ، پلی‌استیشن ۴، مایکروسافت ویندوز و اکس‌باکس وان منتشر شد، با ما همراه باشید. این عنوان، یک بازی نسبتآ خوب ولی در کل ضعیف بود که گیم پلی کوتاه یک الی دو ساعته حسابی به این بازی دو بعدی و ماجراجویی ضربه زد.

روایت

معمولآ داستان بازی های فانتزی و وابسته به شمشیر به این شکل هست که یک جادوگر، یک پرنسس رو میدزه و شما در نقش یک فرد شجاع و نترس و عاشق، باید اون رو نجات بدید. البته ما بازی های فانتزی بسیاری رو داشتیم که از نظر داستانی واقعا بی نظیر و شاهکار بودند، ولی بازی Glittering Sword قطعآ جزو اونها نیست. تنها نکته مثبت داستان پردازی این بازی، نحوه روایت کردن اون هست که البته ناگفته نماند که این بازی توی بعضی قسمت ها، تقلید کورکورانه ای از بازی Legend of zelda انجام داده که این تقلید، اصلآ خوب از آب در نیامده. شخصیت اصلی هویت آنچنانی نداره و فقط در این حد از اون میدونیم که عاشق یک دختر شده و اون دختر رو یک جادوگر که سازندگان اون رو به شکل مناسبی طراحی و ساخته اند ربوده شده. شخصیت اصلی کلیدی ترین سلاح خودش رو یعنی یک شمشیر کلیشه ای رو برمیداره و برای نجات اون وارد جنگ با یک ارتش خطرناک میشه.

گیم پلی

گیم پلی این بازی، با قرار گرفتن زاویه دوربین از دور، دنبال میشه. در اول بازی شما فقط یک شمشیر داری که با گذشت زمان، علاوه بر گرفتن سلاح های جدید شما میتونید شمشیر رو هم ارتقاء بدید. در میانه بازی هم فروشگاه موجود هست که با جمع آوری طلا میتونید از اون خرید کنید و آیتم هایی مثل گلوله و معجون های مختلف از اونجا تهیه کنید. البته دشمنان این بازی آنقدر آسون هستند که شما اصلآ نیازی به اون ها ندارید.

و اما در مورد مکانیزمی که در این بازی بسیار نا امید کننده هست، باید بگم که ضربه زدن به دشمن اصلآ لذت بخش نیست و ما بیشتر حس هل دادن دشمن رو میکنیم تا ضربه زده به اون! درکل یکی از مهم ترین اصولی که یک بازی دارای سیستم مبارزه ای این هست که ضرباتی که بازیکن به حریف وارد میکنه، باید خیلی لذت بخش باشه و از صدای ضربه گرفته تا انیمیشن اون، باید حس لذت رو به یک گیمیر منتقل کنه که متاسفانه این بازی فاقد همچین چیزی هست. وقتی شما با یک شمشیر بسیار قدرتمند به یک حشره ضربه میزنید و این حشره قدرتمند و بزرگ بجای نصف شدن، فقط چند قدم به عقب تر و بدون هیچ انیمیشن خاصی کشیده میشود واقعآ فاجعه هست!

البته تمام این بازی در مبارزه کردن خلاصه نمیشه و ما در طول این بازی با معماها و پازل هایی هم مواجه میشیم که باید با نهایت سلامت از اون ها عبور کنیم ولی مشکل اینجاست که این معماها اصلآ و ابدآ سخت و چالشی نیستند و حتی ممکنه که یک بازیکن با چشم بسته هم بتونه اون رو حل کنه!! البته به علاوه دو موردی که در مورد گیم پلی ذکر شد، شما میتونید آیتم های مخفی زیادی رو در سرتاسر بازی پیدا کنید که این نکته مثبتی حساب میشه ولی تاثیر زیادی ر جذاب کردن گیم پلی نداره.

تنوع دشمن در این بازی به اندازه کافی وجود داره، از بین تمام شخصیت های بازی شخصیت منفی اصلی یعنی جادوگر از همگی بهتر تونسته نقش خودش رو ایفا کنه و البته شکل ظاهری دشمن ها هم جالب و قابل تایید هست.

گرافیک ،موسیقی و جو سازی

گرافیک این بازی اصلآ تعریفی نداره، یک محیط دوبعدی ساده. گول پوستر رنگارنگ و فانتزی این بازی رو به هیچ وجه نخورید، چون ما فقط شاهد این هستیم که بازی فقط قصد تقلید از Legend of zelda رو داره که در این امر کاملآ ناموفق بوده. اما خوشبختانه در مورد فانتزی سازی دنیا به خوبی عمل کرده و مراحل هرچقدر کم کیفیت باشن، تاحدوی خوب بنظر میان. موسیقی بازی تا حدی قابل قبول هست و به شکل زیبایی نواخته شده. و جو بازی در حد و اندازه های خودش قابل قبول هست ولی اصلا برای نسل ۸ مناسب نیست و چنین گرافیکی، قطعآ برای بچه های کوچک میتونه هیجان انگیز باشه.

حرف آخر

در حرف آخر میتونم به شما بگم که بازی Glittering Sword ، عنوانی بسیار ضعیف و نا امید کننده بود. تنها توجیه ممکن که باعث بشه این بازی کمی جذاب به نظر بیاد قیمت بسیار پایین اون و مستقل بودن استودیو سازنده اون هست. اگه سازندگان حداقل یکی از ایراد های بازی مثل داستان کلیشه ای یا گیم پلی خراب و… رو میتونستند اصلاح کنند، قطعا انجام دادن این بازی میتونست تجربه بهتری به ما انتقال بده.

Verdict

Finally, I can tell you that Glittering Sword was a very weak and frustrating title. The only possible justification that makes this game look a little attractive is its very low price and the independence of the studio that made it. If the creators of the game could correct at least one of the flaws of the game, such as clichéd story or bad gameplay, etc., playing this game could definitely give us a better experience

4

نقاط قوت

  • شخصیت پردازی و طراحی مناسب شخصیت های منفی
  • محیط فانتزی تقریبآ مناسب
  • وجود گنجینه های مخفی و فروشگاه

نقاط ضعف

  • داستان بسیار کلیشه ای
  • گیم پلی بسیار کوتاه
  • ضربه وارد کردن نه چندان جذاب
  • گرافیک ضعیف و بدون تنوع
4.5 گرافیک
3 گیم پلی
3.5 داستان
5 موسیقی