نقد و بررسی بازی HELLSEED

نقد و بررسی بازی HELLSEED

بازیهای ترسناک همواره جزو محبوب ترین عناوین در دنیای بازیهای ویدئویی محسوب می شوند که البته طی چند سال اخیر شاهد افت کیفیت در آنها بوده ایم. به طوری که اخیرا فقط تعداد انگشت شماری عنوان ترسناک در دسترس علاقمندان قرار گرفته که عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده اند. از معروف ترین این موارد می توان به دو عنوان بسیار محبوب Visage و PT اشاره کرد که واقعا در القای حس ترس به گیمر، عالی عمل کردند و با فضاسازی فوق العاده خود توانستند توجه بیشتر پلیرها را به خود جلب کنند. پس از انتشار این دو بازی، استودیوهای بازیسازی زیادی تلاش کردند که محصولی مشابه این دو اثر بسازند که المان های موفق آنها را در خود داشته باشد. یکی از بازیهای ترسناکی که در اواخر سال ۲۰۲۲ منتشر شد، HELLSEED است که البته در حال حاضر به صورت مرحله دسترسی زودهنگام در استیم عرضه شده و با اینکه گرافیک و داستان بسیار خوبی دارد، ولی مملو از باگ های مختلف است که باعث شده اند در وضعیت فعلی نتوان آن را توصیه کرد.

اتمسفر این بازی به خوبی می تواند حس ناب ترس را به مخاطب منتقل کند، دقیقا به همان روشی که Visage و PT Demo در انجام آن کاملا موفق شدند. گرافیک واقع گرایانه بازی به لطف استفاده از موتور گرافیکی قدرتمند S2ENGINE HD شما را در یک محیط تا حد امکان واقعی قرار می دهد که در آن نقش یک کارآگاه پلیس را برعهده دارید که برای بررسی علت ناپدید شدن مرموز یک پزشک روان شناس، به منزل این شخص می روید. اما وقتی وارد خانه می شوید، متوجه رخدادن اتفاقات بسیار ترسناک و عجیب و غریبی می شوید که به نظر می رسد یک حضور تاریک و شیطانی، شما را زیر نظر دارد و دائما شما را به هر کجا که می روید دنبال می کند.

این حضورهای تاریک در مکان های خاصی از عمارتی که در آن قرار دارید، شروع به تعقیب شما می کنند که به راحتی می توانند با چاقوی خود شما را تکه تکه کنند. در این لحظات شما باید با استفاده از آنچه که محیط ارائه می دهد، نظیر مکان هایی برای مخفی شدن، فرار کرده و پنهان شوید. زیرا در بازی HELLSEED همانند دیگر عناوین سبک وحشت-بقا، سلاحی در اختیار ندارید که بخواهید با دشمنان خود مبارزه کنید. من شخصا از خط داستانی این عنوان لذت بردم، اگرچه پایان آن بسیار زیبا بود.

وقتی می‌میرید، بعضی چیزها به طور مجدد راه اندازی می شوند، برای مثال درب‌هایی که قبلا قفل آن‌ها را باز کرده‌اید، دوباره قفل می شوند و کلیدها در همان محل قبلی که آنها را پیدا کرده بودید، ظاهر نمی شوند و باید در مکان دیگری دنبال آنها بگردید. بازی مملو از باگ است و گاهی اوقات کلیدهایی را که قبلا برای دسترسی به یک آیتم خاص مورد استفاده قرار گرفته اند، ناپدید می شوند. با کاوش در محیط‌های مختلف عمارت تسخیر شده بازی، آیتم هایی را پیدا می کنید که بیشتر آنها را می توانید در موجودی فهرست خود ذخیره کنید. به نظرم HELLSEED از این نظر بسیار شبیه نسخه های جدید سری رزیدنت اویل عمل کرده است و حتی ظاهر فهرست آیتم ها نیز دقیقا مشابه هم هستند.

درهایی وجود دارد که می توان از آنها عبور کرد، جعبه هایی که می توان از آنها عبور کرد. حرکت بسیار عجیب و شلخته است و به نظر می رسد که شما بیش از حد سنگین هستید و گویی بار زیادی را با خود حمل می کنید. سیستم ذخیره بازی نیز عملکرد جالبی ندارد و تعداد نقاط چک پوینت بسیار کم است، مثلا اگر چندین کات سین طولانی را رد کرده باشید و پس از مدتی بازی کردن بمیرید، مجبورید همان کات سین ها را دوباره مشاهد کنید تا به آخرین محلی که در آنجا مرده بودید، برسید.

یکی از موارد ترسناک این بازی شاید ترس های ناگهانی یا جامپ اسکر‌های آن باشد که از این نظر، اکثر پلیرها بازی HELLSEED را شایسته تحسین می دانند، چرا که طول بازی به تعداد دفعات زیادی با این نوع المان های وحشت روبرو می شوید که فوق العاده ترسناک هستند. صداگذاری محیطی بازی عملکرد فوق العاده ای دارد و جزو نقاط قوت آن محسوب می شود.

حرف آخر

در حال حاضر بازی HELLSEED تا حد زیادی غیرقابل انجام است و در این وضعیت نسخه دسترسی زودهنگام، بازی ردن آن چندان توصیه نمی ششود، چرا که باگ‌های بسیار زیادی در قسمت های مختلف خود دارد که لطمه زیادی به تجربه کلی آن وارد کرده و بیشتر بخش ها را تحت تاثیر قرار داده است. وقتی این عنوان به طور کامل منتشر شد و باگ ها نیز برطرف شدند، می توانم بگویم این یک بازی عالی خواهد بود که فوق العاده ترسناک است، گرافیک خوب است و صداگذاری نیر عملکرد متوسطی دارد. امیدوارم بروزرسانی های آینده عمده مشکلات بازی را برطرف کنند. اگر از طرفداران عناوین ترسناک با محوریت حل معما و ترس‌های ناگهانی زیادی هستید، تجربه این بازی را توصیه می کنم.

Verdict

Currently, the game HELLSEED is largely unplayable and in this state of the early access version, it is not recommended to play it, because it has many bugs in its various parts, which greatly harms the overall experience and mostly has affected When this title is fully released and the bugs are fixed, I can say that it will be a great game that is incredibly scary, the graphics are good, and the voice acting is average. I hope future updates will fix the major problems of the game. If you are a fan of horror titles with a focus on solving puzzles and lots of sudden scares, I recommend trying this game

7.4

نقاط قوت

  • اتمسفر عالی و کاملا موفق در القای حس ترس به مخاطب
  • گرافیک خوب و طراحی دقیق المان های محیط
  • صداگذاری عالی و واقع گرایانه
  • سناریوی داستانی پرمحتوا

نقاط ضعف

  • تعامل با اشیا و برخی معماها عجیب است
  • سیستم حرکتی بازی بسیار عجیب و نامرتب است
  • مملو از اشکالات گرافیکی و مشکلات فنی
  • عدم بهینه سازی کامل
  • زمان بارگذاری طولانی
7.5 گرافیک
7 گیم پلی
7.5 داستان
7.5 موسیقی