نقد و بررسی Ibb & Obb

نقد و بررسی Ibb & Obb

در روز و روزگاری نه چندان دور، در سال ۲۰۰۸، استودیویی با نام” sparpweed games” شروع به طراحی یک بازی ویدیویی با سیستم عامل پازلی شکل، به نام “ibb and obb” کرد. این بازی در ابتدا برای پلی استیشن ۳ و مایکروسافت ویندوز در تاریخ ۶ اوت سال ۲۰۱۳ ساخته شده است. بازی ویدیویی ” ibb and obb” توسط دو شخصیت و کاراکتر با نام های ibb و obb اداره می شود. هرچند کلیت بازی بسیار ساده به نظر می رسد و با شروع بازی با یک صفحه پازلی شکل و با ساختار ساده رو به رو می شویم اما این تنها بخشی از ایک تعامل اجتماعی بین دو کاراکتر ibb و obb را نشان می دهد. ژانر بازی معمایی است که در بستر بازی فکری، افراد در یک فضای انتزاعی حرکت می کنند و در مسیر امتیازاتی نیز بدست می آورند ؛ هریک از شخصیت ها وظیفه ای بر عهده دارند و هدف این است که بتوانید خود را به اخر مسیر برسانید. لازم به ذکر است که این بازی حالت تک نفره ندارد. در این بازی المان های فانتزی در بازی نقش پررنگی را ایفا می کنند و شخصیت سبز رنگ با نام ibb و شخصیت صورتی رنگ با نام obb به نمایش در آمده است.

نام های ibb و obb از کتاب” چاه های از دست رفته” نوشته “جاسپرفورد” الهام گرفته است؛ جایی که دو “ژنریک” با این نام ها باید با تکامل شخصیت ها، هدف بزرگ خود را بدست آورند. دو شخصیت بازی از طریق دنیایی که با یک خط افقی نازک تقسیم شده است، سفر میکنند. در هر دو طرف خط افقی، همه چیز معکوس شده و نیروی جاذبه در جهات مختلف کار میکنند. این بازی تاکید بسیاری بر تعامل و همکاری بین افراد دارد، و برای پیشرفت در بازی، دو کاراکتر باید با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوانند بازی را به آخر برسانند. لذا به همین دلیل بازی ” idd and odd” از جمله بازی های خانوادگی است که میتوان به صورت گروهی بازی کرد. تمام سطوح بازی دارای صداگذاری منحصر بفرد و جذاب است که توسط “kettel” صداگذاری شده است.

این بازی به عنوان پروژه فارغ التحصیلی “ریچارد بورز” آغاز شد و در سال ۲۰۰۸ در “indie cade” آغاز به ساخت کرد. از جمله جوایزی که این بازی بدست آوردن بهترین بازی مستقل در سال ۲۰۱۳، خلاقیت در طراحی در سال ۲۰۰۸ و جایزه هیئت داوران در فستیوال رسانه های جدید در سال ۲۰۱۳ در آلمان. از دیگر پلتفرم های بازی “ibb and obb” می توان به نینتندو سوییچ، لینوکس و سیستم عامل مکینتاش اشاره کرد که تاریخ انتشار آن در نینتندو سوییچ برای ۵ مارس ۲۰۲۰ تعیین شده است.

در این بازی با هم کار کنید، جاذبه را نادیده بگیرید، معماها را دریابید و از این حرکت لذت ببرید چون Ibb and Obb شما را به یک ماجراجویی منحصر به فردی سوق می دهند. اگر روزهای خوب قدیمی مبل co-op را از دست دادید و بر سر کسانی که دوستشان دارید فریاد زدید، “تنها همان راه را بروید”، سپس Ibb & Obb برای شما مناسب است. معما ها را با تعویض طرفین، تاکتیک ‌های صحبت کردن و پریدن روی سر هم حل کنید. درست مثل دوران کودکی شما است. این مشارکت گیج کننده یک جاذبه عجیب و دمدمی برای دو بازیکن است که می ‌توانند از آن لذت ببرند. با هم کار کنید، جاذبه را نادیده بگیرید، معماها را حل کنید و از این حرکت لذت ببرید چون Ibb and Obb شما را به یک ماجراجویی بی نظیر خواهد برد.

اولین چیزی که باید بدانید این است که Ibb & Obb یک سفر تکی نیست. یک مود آنلاین برای پیدا کردن بازیکن دوم وجود دارد، اما حداقل در حال حاضر، به خاطر تازگی این بازی تعویض کمی مشکل است. به مرور زمان، این امر به احتمال زیاد بهبود می ‌یابد، چرا که سایر بازیکنان به صورت آنلاین کار می ‌کنند، اما در واقع، گرفتن یک دوست یا عضو خانواده بعنوان یار بازی بهترین راه برای بازی و لذت بردن از آن است. بازیکنان باید برای پیشرفت با یکدیگر کار کنند و قادر باشند به راحتی با یکدیگر ارتباط را برقرار و کل فرآیند بازی را ساده‌ تر کنند.

بازیکنان کنترل هر یک از Ibb  یا  Obb را در دست می ‌گیرند و برای موفقیت، باید زیر و روی این پلتفرم را سرمایه گذاری کنید. در بسیاری از مکان‌ ها، درها بین بالا و پایین سطح به سادگی حباب هستند، که هر کاراکتر می‌ تواند جهت یابی کنند. با این حال، این تغییرات بعدها اعمال می شوند.

این بازی از مکانیک جاذبه با برخی از قسمت ‌های بازی که شما را ملزم به استفاده از فیزیک و حرکت برای رسیدن به جایی که نیاز دارید استفاده می ‌کند. همچنین باید بر روی دشمنان (و همچنین یکدیگر) بپرید. با پیشرفت سطوح و لول بازی، چیزهای بیش تری برای جهت ‌یابی وجود دارد، مانند راهروهایی به سبک ترامپولین که توسط بازیکن در زیر آن فعال می‌ شوند. هم چنین مناطقی وجود دارند که تنها توسط یک کاراکتر خاص در دسترس قرار می‌ گیرند، و از آن‌ ها می‌ خواهند که از دری به رنگ خودشان وارد شوند.

در حالی که معماها می ‌توانند برای هدایت در مکان ‌ها بسیار مشکل باشند، اما به طور کلی سخت نیستند. اگر شما شکست بخورید، مانند راه رفتن به سمت یک دشمن spikey، هر دو بازیکن به قطعات کوچک تقسیم می‌ شوند و درست قبل از اینکه اشتباهی مرتکب شوند شروع به کار خواهند کرد. این به این معنی است که شما می‌ توانید تاکتیک ‌های مختلفی را بدون نگرانی در مورد از دست دادن پیشرفت و یا جون خود امتحان کنید.

حرف آخر

در نهایت ibb & obb یک بازی مشارکتی دو نفره است که در دنیایی پر از معما وجود دارد و شما تنها می ‌توانید با هم ‌کاری نزدیک با یکدیگر موفق شوید. دوست پیدا کنید و مشارکت داشته باشید و یا به صورت آنلاین بازی کنید. بازی تفننی می باشد و شما را ساعت ها درگیر خودش می کند. این بازی برای نینتندو سوییچ هست و شما با نصب آن بر روی دستگاه خود می توانید ساعت ها سرگرم شوید.

Verdict

Ultimately ibb & obb is a two-player collaboration game in a riddled world where you can do whatever you want to make a good deal out of the missions with your friends. Make friends and participate or play online. The game is fun and it engages you for hours. This game is for Nintendo Switch and you can have hours of fun by installing it on your device.

 

 

 

6.9

نقاط قوت

  • موسیقی زیبا و شنیدنی
  • محیط سرگرم کننده و فعال بازی

نقاط ضعف

  • گرافیک معمولی و بی روح
  • دسترسی نسبتا کم در بخش ها گوناگون بازی
6 گرافیک
7.5 موسیقی
7 داستان
7 گیم پلی