نقد و بررسی John Wick Hex

نقد و بررسی John Wick Hex

آیا فیلم های معروف John Wick را تماشا کرده اید؟ اگر نمی دانید باید بگوییم که فیلم جان ویک با بازی کیانو ریوز یکی از فیلم هایی است که در این ده سال اخیر خودش را به کالشکن و سری تبدیل کرده است. یک فیلم اکشن با طرفداران بسیار زیادی که دارد توانسته است در سراسر دنیا طرفداران بسیاری را دست و پا کند. حال با معرفی فیلم جدید کمپانی سازنده تصمیم گرفته برای گیمر ها که اکثرا مخاطب های جوان واقعی این فیلم هستند بازی جدیدی را بسازد که بازیکنان بتوانند صحنه های اکشن و هیجان انگیز جان ویک را در محیط بازی نیز تجربه کنند. برای نقد و بررسی این بازی با تیم تحلیل سایت Gamingles همراه باشید.

شاید با دیدن فیلم انتظاری که از بازی John Wick Hex داشته باشید قرار دادن بازی در محیطی مانند بازی GTA و یا Call of Duty  باشد ولی به طرز عجیبی تیم سازنده بازی ترجیح داده است که بازی را به صورت بازی های ننتیندو و با قرار دادن دوربین در بالای سر بازیکن به صورت استراتژیک آن را توسعه دهد. شکل و شمایل عجیب و فضای هنری اسیدی که برای بازی مشخص شده است شاید بتواند نظر خیلی از بازیکنان را به خود جلب کند ولی با انتخاب این رویه برای توسعه این بازی می توان گفت که تیم توسعه دهنده بازی John Wick Hex یک فرصت بسیار خوب را برای ساخت یک بازی با FPS بالا در ژانر بازی های اکشن از دست داده اند.

یکی از مواردی که نمی توان بعد از یک دقیقه از بازی کردن John Wick Hex از آن گذر کرد داشتن گرافیکی و استایل هنری عجیبی است که در بازی وجود دارد. اول از همه باید گفت که این بازی در سال ۲۰۱۹ همراه با آخرین فیلم این مجموعه توسعه داده شده است. در نتیجه نوع استایل گرافیکی بازی همانند محیط ها و داستانی است که در فیلم اصلی وجود دارد. داشتن یک محیطی اسیدی و با رنگ های پررنگ و هالیدی در بازی توانسته است فضای بسیار خوبی را رقم بزند. البته شاید بازی اگر حالی با پرش های فریمی داشت بیشتر به چشم می آمد و صحنه های اکشن آن جذابیت بالاتری می گرفته اند ولی استودیوی بازی سازی می خواسته است که با نشان دادن نرمی فریم ریت های بازی و حرکت های زیبای شخصیت ها و آیتم ها بازی را یک بازی لاکچری نشان دهد و با این کار بخواهند هزینه ۱۹٫۹۹ دلاری که از گیمرها درخواست می کنند را توجیه کنند. البته شکی در آن نیست که اگر طرفدار بازی های اکشن باشید با این مقدار پول می توانید یک بازی بسیار بهتر در همین ژانر خریداری کنید ولی خوب این بازی برند John Wick را بر دوش می کشد و ناخواسته تعداد خریداران بازی زیاد هستند.

داستان های مسیر بازی به طرز جالبی روایت می شوند. با اسلاید ها و تکان خورد عکس ها و فریم های ثابت به چپ و راست و بالا و پایین بازی ساختاری اکشن و دوست داشتی گرفته است. البته این ساختار گرافیکی خود بازی است و برای طراحی آنها کار خاصی انجام نشده و در هنگام روایت داستان بازی شما طراحی گرافیکی بالاتر از حد خود بازی را مشاهده نخواهید کرد که تصمیم مناسب تیم توسعه دهنده بوده است که شکل پیوسته بازی به خوبی حفظ شود.

گیم پلی بازی به شکلی طراحی شده است که باید آن را به شکل اسلاید های پیش هم انجام دهید. البته در خیلی از مواقع در بازی شما حکم تیرانداز معمولی را دارید و گیم پلی خاص بازی وارد نمی شود ولی وقتی بازی در بعد استراتژیک قرار خواهد گرفت می توان گفت که بیشتر لذت گیم پلی بازی نیز در همان قسمت قرار خواهد گرفت. برای اینکه بتوانید به دشمن صدمه بزنید بازی برای اسلاید های متوالی که قرار است در آینده اتفاق بیافتد تصمیم های پشت سر هم بگیرید تا نتیجه حمله خود را مشاهده کنید. در بالای صفحه بازی نواری شبیه به تایم لاین قرار دارد که حرکت های آینده شما را ثبت می کند تا به صورت پیوسته بتوانید آن ها را مشاهده نیز بکنید. در زمینه استفاده از سلاح های بازی مشکلاتی وجود دارد که در گیم پلی تاثیر مستقیم می گذارند. یکی از آنها عوض کردن سلاح ها در بازی است. به طور معمول شما با مشت چاقو و یا کلت و در آخر با شات گان می توانید حمله کنید و لی عوض کردن سلاح های در بازی آنقدر زمان می برد که معمولا بازیکنان از خیر آن می گذرند و به استفاده از یک سلاح در کل بازی قانع خواهند شد.

حرف آخر

در مجموع می توان گفت بازی John Wick Hex یک بازی بسیار خاص است. چه در زمینه گیم پلی بازی و چه در زمینه طراحی بازی دید ویژه ای از تیم توسعه دهنده برای طراحی به کار برده شده است. شاید ترکیب این ایده های جدید به صورت یک دفعه ای در این بازی بزرگ به مذاق گیر های جدید خوش نیاید ولی به عنوان یک بازیکن قدیمی می توان گفت که John Wick Hex یک بازی بسیار به یاد ماندی خواهد بود.

Verdict

John Wick Hex is a very special game. Both in terms of gameplay and game design, a special view of the development team has been used for the design. Combining these new ideas at once in this great game may not appeal to new tasters, but as an old player we can say that John Wick Hex will be a very memorable game.

9

نقاط قوت

  • طراحی گرافیک بسیار عالی
  • استایل گرافیکی هنری جذاب
  • رنگ های تند و مناسب مضمون بازی
  • گیم پلی جدید و متفاوت

نقاط ضعف

  • گیر کردن حرکت ها در زمان دوربین پشت شخصیت
10 گرافیک
8 داستان
10 گیم پلی
8 موسیقی