نقد و بررسی Jupiter & Mars

نقد و بررسی Jupiter & Mars

بعد از آنکه عرصه ی دنیای مجازی و کنسول های مجازی آمد ، به مراتب بازی های لواقعیت مجازی نیز بیشتر شد . در این پست قصد داریم به معرفی یک بازی از سری بازی ها ps4 را به شما معرفی کنیم . پس با Gamingles همراه باشید.

بازی Jupiter & Mars یک بازی واقعیت مجازی برای کنسول بازی ps4 می باشد .و این بازی در ژانر علمی تخیلی می باشد، در عنوان Jupiter & Mars بازیکنان در نقش Jupiter، به همراه دستیار او یعنی Mars، به کاوش در دنیای پس از آخر الزمانی زیر دریا خواهند پرداخت، Jupiter & Mars یک بازی با ماجراجویی زیر آب است که در زمینۀ آینده قرار دارد که در آن همه چیز به ما هشدار داده است مثلا : سطح دریا از ذوب شدن کلاهک یخی و تغییرات آب و هوایی افزایش یافته و…

این بازی در آینده ای است که انسان پس از گرم شدن کره زمین ، سازه هایش را به آب ها برده و در نتیجه تمام شهر های بزرگ و فناوری های صنعتی به زیر اقیانوس ها رفته اند . و این کار سبب شده است که حیات خیلی از موجوداتی که در آب ها زندگی می کنند به خطر بیفتد، این یک بازی هدف دار است و شما در این بازی صرفا گشت و گذار نمی کنید بلکه به دنبال ماشین هایی صنعتی و خطر ناک موجود در دریا می گردید و آن ها را نابود می کنید . و در این سفر با موجودات دریایی دیگری هم مواجه می شوید .

این بازی که اولین پروژه استودیو Tigertron بوده، یک پازل تک‌نفره است که در جهان آن نسل بشر منقرض شده، اما همچنان تاثیرش روی اقیانوس‌ها قابل مشاهده است. استودیو Tigertron در واقع از ترکیب دو استودیوی استرالیایی Tantalus Media و Wicked Witch Software تشکیل شده است. در این بازی در قالب دو دلفین به نام‌های Jupiter و Mars باید اقیانوس‌ها و اکوسیستم آن‌ها را که به واسطه آنچه که از بشریت باقی مانده در حال نابودی هستند، نجات دهید، یکی از تاثیراتی که بازی های سری vr کنسول های بازی ps4 دارد ، این است که سعی می کند بازی را ارائه دهد که یاد و خاطرش از بین نرود و جذابیتی در آن داشته باشد . و بازی های سری واقعیت مجازی خود جذابیت بیشتر نسبت به بازی های دیگر دارند .

البته این را هم باید در نظر گرفت که این سری بازی هایی که بر اساس علمی تخیلی هستند ، ژانری خاص هستند و افرادی خاص این مدل بازی ها را می پسندند . در همین بازی معمولا هدف نشان دادن محیط زیست است و می خواهد این پیامد را برساند که محیط زیست موجب نابودسازی اقیانوس ها و جانوران آن خواهد بود . معلوم است چرا که کسانی که از این بازی حمایت کرده اند نیز جزو سازمان های مربوط به محیط زیست هستند و می خواهند بگویند که به محیط افراد خود وفادار باشیم .

خب بحثمان را ادامه می دهیم با معرفی شخصیت های بازی و این که این شخصیت ها در طول این بازی چه کار هایی می توانند انجام بدهند و اینکه با چه کسانی آشنا می شوند . مهم ترین شخصیت بازی که ما هستیم ، همان Jupiter است و گیمر ها در طول این بازی همین دلفین دوست داشتنی یعنی Jupiter هستند .

Jupiter یک زن دلفین است که توانایی انعکاس آن را افزایش می دهد و به او اجازه می دهد تا از طریق آب های تیره، فراتر از اجسام جامد و قلب عمیق ترین اقیانوس ها را مشاهده کند، از زیبایی هایی که این بازی به همراه خواهد داشت محیط آرام و دلنشین زیر اقیانوس است . بله درست است که بازی آخر الزمان را نشان می دهد اما باز زیبایی هایی در اقیانوس وجود دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد .

یکی دیگر از ویژگی های این بازی این است که زبان بازی دیگر زبان انسانی نیست بلکه زبانی است بین موجودات دریایی . ملاک بندی هایی که این بازی دارد در خیلی از بازی های انسانی نیست . مثلاً در این بازی خبری از خشونت و تیراندازی و کشت و کشتار جمعی نیست و فقط Jupiter & Mars دنبال راهی می گردند تا راحت تر زندگی کنند .

خب البته بازی هایی که در آن حرفی از انسان ها نیست کمی متفاوتند دیگر و این طبیعی است . از دیگر خوبی های این بازی اینه که محیطی سالم را در این بازی احساس خواهید کرد و این برای فرزند شما و رو حیه ی او نیز مناسب خواهد بود، از لحاظ علمی نیز ، کسی که این بازی را انجام دهد ، می تواند کمی با دنیای زیر آب دلفین ها و راه و روش زندگی آنها آشنا شود و این خوب است .

Jupiter یک دلفین ماده و Mars همسر او و شریک زندگی او که  آنها مکمل یکدیگر در راهی که پیش رویشان قرار دارد هستند . در این راه وال‌هایی که Elder نام دارند نیز به شما یاری خواهند رساند. در بازی Jupiter & Mars کنترل Jupiter بر عهده گیمر خواهد بود و Mars توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شود؛ با این حال می‌توانید برای تعامل با برخی عناصر محیطی و کمک در حل پازل‌ها به او فرمان دهید.

در طول بازی شما توانایی های جدیدی را باز خواهید کرد، از جمله عمیق شنا کردن و از بین بردن اشیا سخت . و همچنین قدرت استفاده از انعکاس دلفین ها که می توانید آن را برای آنچه در زیر سطح زمین قرار دارد استفاده کنید .

Jupiter & Mars یک بازی معمایی ، شما در این بازی به مناطق مختلفی سفر خواهید کرد و به منابع مختلفی که از بشر مانده نیز برخورد خواهید کرد که عموماً مضر هستند و هدف شما در این بازی نابود کردن آن هاست .در مورد نوع دشمنان هم خیلی زیاد نیستند چون بازی Jupiter & Mars یک بازی مبارزه ای نیست ، بیشتر در مورد نمایش دادن وقایا در گذشته است و پیدا کردن راهی درست در میان این همه مانع ساخت بشری .

Jupiter قابلیت های متنوعی در بازی دارد که این امری بدیهی است . مثلاً می تواند فلاش نور بزند تا راه را به شما نشان دهد که در جاهای عمیق و تاریک بسیار بدرد می خورد ، Jupiter & Mars با یک موسیقی متن فوق العاده همراه است و این خود حسن بزرگی در بازی ، آن هم از سری بازی های واقعیت مجازی است . تولید این موسیقی نیز باید دشوار بوده باشد چون باید بر اساس محیطی باشد که آرام است و این موسیقی است که Jupiter را در طول مسیر راهنمایی خواهد کرد، Jupiter & Mars دو دلفین تکامل یافته که توسط سرنوشت راهنمایی می شوند و به ماجراجویی در سراسر جهان برای بازگرداندن اقیانوس ها به شکوه سابق خود می روند .

حرف آخر

بازی Jupiter & Mars یک بازی واقعیت مجازی آرام و ساده است و افرادی آرام و صبور از این بازی لذت می برند . این بازی یک پیغام دهنده ی مفید برای بشر نیز هست و آن جلوگیری از تخریب محیط زیست است . این بازی از لحاظ موسیقی و کیفیت بازی خوبی است و می تواند یک بازی خوب علمی تخیلی باشد .

Verdict

Jupiter & Mars is an enjoyable underwater experience that sadly doesn’t push the boat out. The visuals and music mix for a trippy swim through Earth’s ruins, but the lack of interactivity makes the journey surprisingly dry. If you’re after a relaxed dive through colourful caverns, this might be worth a look, but don’t expect it to make a big splash

 

 

8

نقاط قوت

  • گرافیک خوب و جالب
  • ایده خوب بازی
  • موسیقی خوب
  • علمی بودن بازی

نقاط ضعف

  • ساده بودن
  • نداشتن تحرک زیاد در بازی
9 گرافیک
7 گیم پلی
7 داستان
9 موسیقی

ارسال دیدگاه