نقد و بررسی بازی Katana Kata

نقد و بررسی بازی Katana Kata

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میریم به سراغ نقد بازی Katana Kata که در سال ۲۰۲۰ و برای کنسول نینتندو سوییچ منتشر شد، با ما همراه باشید. مرگ، یک قدم به سوی پیروزی هست، این جمله ایه که ما توی تریلر این بازی میبینیم. کاتانا کاتا یکی از اون بازی‌هایی هست که شما در راه و روش سامورایی بودن را پیش می‌برید همان‌طور که از اسم بازی مشخصه دنیای بازی در یک کلمه خلاصه می‌شه، کاتانا که همگی این شمشیر ژاپنی بسیار محبوب و معروف رو می‌شناسیم.

روایت

شما توی این بازی نقش یک سامورایی رو دارید که بعد از دیدن تمرین های مختلف و حرفه ای شدن، باید یک راه نه چندان طولانی رو پی کنید و یک سامورایی یاغی و فاقد شرافت رو شکست بدید. داستان بنظر کلیشه ای میاد ولی این ایده که یک سامورایی شریف باید در برابر یک سامورایی شیطانی صفت قرار بگیره بسیار جذاب و عامه پسند هست.

گیم پلی

اگه بخواهیم تمام مراحل و محیط های بازی رو داخل سه بخش تقسیم کنیم می‌توتیم به این سه مورد اشاره کنیم: تمرین، مبارزه و کابوس، اما با این حال مراحل این بازی آن‌چنان زیاد نیستند، شخصیت اصلی بازی توی قسمت‌هایی از مراحل مشغول تمرین هست، در قسمت‌های مشغول مبارزه با دشمن ها و توی قسمت‌هایی وارد محیط‌های توهم زا و بسیار تاریک که به کابوس شباهت دارند میشه و باید برای نجات خودش تا جایی که توان داره تلاش کنه.

اگه بخواهیم تمام مراحل و محیط های بازی رو داخل سه بخش تقسیم کنیم می‌توتیم به این سه مورد اشاره کنیم: تمرین، مبارزه و کابوس

سبک این بازی ترکیبی از دو سبک مبارزه‌ای Soulslikes (شبیه Dark souls) و Rogue Like هست و از نظر گیم پلی به‌شدت از عناوینی مثل Dark souls و Sekiro الهام‌گرفته. با این تفاوت که دو مورد ذکر شده دو شاهکار هستند ولی این بازی عنوانی معمولی و نه‌چندان معروف هست که حتی توی برخی موارد تقلیدی کورکورانه از این بازی ها انجام میده.

ولی چیزی که بازی رو خیلی بیشتر از قبل سخت و نفس گیر کرده، این هست که شما بعد از باختن، مجبورید بازی رو از اولین مرحله شروع کنید. مهم نیست که شما داخل چه سطح یا مرحله ای باشید، بعد از کشته شدن بازیکن، به اون یه فرصت خیلی سخت داده میشه و اگر نتونه زنده بمونه، بازی از نو آغاز میشه.

اصولآ داخل چنین بازی، شما باید توانایی جنگیدن همزمان با چندین و چند دشمن به صورت همزمان رو داشته باشید، ولی Katana Kata اصلا به خوبی روی این سیستم کار نکرده. داخل تمام بازی ها و حتی واقعیت، جنگیدن با کاتانا مستلزم مهارت و سرعت بسیار زیادی هست و بازی هایی که راه و روش سامورایی رو داخل محتوای خودشون دارن، گیم پلی رو سرعت زیادی بخشیدن ولی این بازی، هیچ گونه سرعتی رو داخل گیم پلی نداره و ما موقع نبرد بیشتر حس میکنیم که یک تبر بزرگ قرون وسطایی داریم تا یک کاتانای سبک ژاپنی!

از اون‌جایی که منبع الهام این بازی سیستم مبارزاتی سخت است مشاهده گیم پلی بسیار دشوار هستیم و البته نباید این را فراموش کنیم که بعد از شکست خوردن ابتدای بازی برمی‌گردیم که این بازی را بسیار سخت‌تر و هیجان‌انگیزتر کرده.

گرافیک ،موسیقی و جو سازی

گرافیک این بازی واقعا نا امید کننده هست، شخصیت اصلی بازی، داخل تمامی مراحل هیچ حرفی به زبان نمیاره و فقط حین درگیری فریاد میزنه که از این نظر، ما اصلا نمیتونیم با این بازی هیچ گونه ارتباطی برقرار کنیم. آسیب های دیگه ای مثل عدم داشتن چهره و کیفیت غیر حرفه ای کاراکتر ها رو هم نباید توی این بازی فراموش کنیم.

و اما محیط این بازی که بشدت ژاپنی طراحی شده و ما دقیقا حس حظور توی ژاپن عصر جنگجویان سامورایی رو داریم، مواردی مثل ساختمون ها، لباس ها و سلاح های مختلف اون بخوبی شبیه سازی شده.

جزئیات این بازی، تا حدودی خیلی قابل قبولی بالا هست، از فیزیک بدنی جنگوها گرفته تا برخورد به اشیاء و جابجایی اونها بر اثر برخورد. موسقی به بهترین شکل ممکن، مطابق به فرهنگ سنتی ژاپن نواخته شده، درکل ترکیبی از شبیه سازی مناسب مراحل به ژاپن قدیم، موسیقی سنتی و آرام و جزئیات بالای محیطی، یک جو سازی خیلی مناسب رو محیا کرده و گرافیک پایین، بیشترین ضرر رو به این جو سازی رسونده.

حرف آخر

در حرف آخر، میتونم به شما بگم که بازی Katana Kata یک عنوان مبارزه ای متوسط و یا شاید ضعیف حساب میشه.  مواردی مثل کمبود مراحل، گرافیک پایین و کندی ضربات، باعث و بانی این ضعف ها هستند ولی در مقابل، جو سازی مناسب، موسیقی خوب و جزئیات بالا کمک خیلی زیادی به این بازی کرده. عاشقان فرهنگ ژاپن مطمئنآ این بازی رو دوست خواهند داشت و کسایی که فقط قصد بازی کردن رو دارند، میتونن با یک بار تجربه، نظر راضی کننده ای نسبت به katana kata داشته باشند.

Verdict

Finally, I can tell you that Katana Kata is a mediocre or perhaps weak fighting title. Things like lack of stages, low graphics and slow shots are the cause and founder of these weaknesses, but on the contrary, good atmosphere, good music and high details have helped a lot to this game. Lovers of Japanese culture will surely love this game and those who just want to play, can have a satisfying opinion about katana kata with one experience.

6

نقاط قوت

  • جزئیات بالای محیط
  • جو سازی مناسب
  • موسیقی خوب

نقاط ضعف

  • گرافیک بسیار ضعیف
  • گیم پلی آهسته
  • شخصیت پردازی ضعیف
4.5 گرافیک
6 گیم پلی
6 داستان
7.5 موسیقی