نقد و بررسی la-mulana

نقد و بررسی la-mulana

اگر یک اصل وجود دارد که این احساس را ایجاد کند که طراحی بازی‌ مدرن تا حد زیادی در گذشته باقی مانده ‌است فقط یک راز است. بعضی از استحکامات آن امروزه باز هم وجود دارند، مثل سریال روح‌ های تاریک و مرموز یا Dark Souls، اما اغلب بازی‌ ها در این روزها برای داشتن اسرار غیر قابل نفوذ ساخته نشده اند. در این صورت، این بازی از این دسته بازی هاست که می‌ تواند روند پیشرفت را طی کند.

سرنوشت شما در La-Mulana منتظر است! کنترل باستان ‌شناس Lemeza Kosugi را در دست بگیرید و از طریق معما، تله ‌ها، و نگهبانان کشنده متعلق به یک موزه بازی را پیش ببرید تا به گنجینه راز زندگی دست پیدا کنید. شما به هوش تیز، عکس ‌العمل سریع و مهم‌ تر از همه به تمام شجاعتی که می ‌توانید جمع کنید نیاز خواهید داشت. آیا موفق خواهید شد اسرار La Mulana را از هم باز کنید، یا قربانی خطراتی که شما را احاطه کرده ‌است، می شوید؟

شما این را باستان شناسی می نامید؟ شما با شلاق قابل اعتماد خود در یک دست و انبار سلاح‌ هایتان، شوریکن و دیگر سلاح ‌های فرعی در طرف دیگر، می ‌توانید در هنگام مانور از طریق تله‌ های زشت خرابه ‌ها، دشمنان خطرناکی را به دست آورید. از آیتم ‌هایی مانند Ankh استفاده کنید تا با نگهبان قدیم تماس بگیرید و آن ‌ها را به چالش بکشید.

برای حل مشکلات مرموز Eg-Lana با استفاده از آثار باستانی مانند کلیدها اقدام کنید اما وقتی همه چیز خراب می‌ شود، به اطراف فشار می ‌آورد و یا اشیا را خرد می ‌کند تا رمزها باز شوند! این بازی ۵ کاراکتر دارد که شامل لمزا (lemeza)، لومیزا (lumisa)، شان (shawn)، زلپاد (xelpud)، مولبروک (mulbruk) می شود.

گفتنی است که  La-Mulana شما را شکست خواهد داد. La-Mulana به شما می ‌خندند. و مهم ‌تر از همه اینکه، La-Mulana به همان راحتی که شما قبلا عادت کرده بودید، اسرارش را رها نخواهد کرد. شما این بازی را بارها و بارها به خاطر این که از این هزارتو دیوانه کننده عبور ‌کنید، نفرین خواهید کرد، همه به دنبال یک جستجوی مبهم از گنجی که حتی مطمئن نیستید واقعا می ‌خواهید آن را پیدا کنید. شما مشکلات را کوچک می شمارید، بله، اما شما هم متوجه خواهید شد که پس یکبار گرفتار شدن در قلاب La-Mulana رها شدن تقریبا غیر ممکن است.

طرح La Mulana درخط مقدم به حداقل می رسد، و بسیاری از داستان ‌های واقعی پشت صحنه اتفاق می ‌افتد. شما به عنوان کاشف بی باک Lemeza بازی می ‌کنید که برای جستجوی گنج پنهانی خود به مقبره ی تیتولار آمده ‌است. با این حال Lemeza در این مورد تنها نیست؛ او در یک مسابقه نا امید کننده است که قبل از اینکه پدر گمراهش به آنجا برسد او به گنج برسد. این مقبره بسیاری از تاریخ را در دست دارد، با این حال، به عنوان یک نوع از نقطه پیوند برای چندین تمدن باستانی عمل می‌ کند، و کشف شما به زودی آشکار خواهد کرد که داستان بسیار بزرگ تری در مورد سرنوشت جاری جهان وجود دارد. اگر چه La Mulana ممکن است هیچ جایزه ‌ای برای ماهیت سینمایی داستان ‌سرایی آن برنده نشود، اما روایت زمینه ‌ای ثابت می ‌کند که اکتشاف مداوم را با یک حس جدید هدف القا می ‌کند، که اغلب به عنوان یک انگیزه برای ادامه دادن به بازی در زمانی که حس درونی انگیزه شما برای مبارزه ارائه شده‌ است، عمل می ‌کند.

در قلب آن La Mulana یک Metroidvania است. شما یک نقشه ۲ بعدی پیچیده را کشف می‌ کنید که مملو از دشمنان، ارتقاها و اسرار است و با استفاده از آنچه در بخش ‌های دوم به دست می‌ آورید برای باز کردن چیزهای جدید در موارد قبلی استفاده کنید. و با این حال، برای تماس با آن، یک Metroidvania بیش از حد کاهشی به نظر می ‌رسد. شکست دشمنان و پیدا کردن گنج معماهای بازی هستند. تمام این مسائل را می توان با اطلاعات مربوط به ارجاع متقابل که در مسیر ماجراجویی خود انتخاب کرده‌ اید، حل کنید. آن پیغام مرموز که شما در یک لوح اولیه می‌ خوانید ممکن است برای چند ساعت مناسب نباشد. حتی در این صورت ، ممکن است به اطلاعاتی از چندین رایانه لوحی دیگر نیاز داشته باشید تا معنای کامل را بدست آورید. برخی از معماها به سادگی قرار دادن یک وزن روی یک سکوی بلند شده برای آشکار کردن یک اتاق مخفی ساده خواهند بود. دیگران از شما درخواست می کنند که در یک اتاق تصادفی از یک آیتم به ظاهر بی فایده استفاده کنید.

حرف آخر

با اینکه La-Mulana در طراحی خود فوق ‌العاده است، اما این بازی قطعا یکی از آن بازی ‌هایی است که تنها برای تعداد کمی از بازیکنان جذاب خواهد بود. این یک بازی نیست که شما بتوانید در هر بار بازی کردن آن انتظار داشته باشید که یک تجربه عالی را به دست آورید؛ این بازی کمی بیش تر از بازیکنانش برای حل معماها انتظار دارد، بنابراین ممکن است گاهی عصبانی باشید. از این مشکل وحشت نکنید و به حل معماها فکر کنید.

Verdict

While La-Mulana is great in its design, this game is definitely one of those games that will only appeal to a few players. This is not a game you can expect to get a great experience every time you play it; it expects a little more than its players to solve puzzles, so you may get angry sometimes. Don’t panic and think about solving puzzles.

 

 

6.9

نقاط قوت

  • صدا گذاری نسبتا خوب بازی
  • گرافیک جذاب بازی

نقاط ضعف

  • گیم پلی زننده و بد
  • خط داستانی خسته کننده بازی
7.5 گرافیک
8 موسیقی
6.5 داستان
5.5 گیم پلی