نقد و بررسی Layers of Fear 2

نقد و بررسی Layers of Fear 2

لایه هایی از ترس یکی از بازی هایی است که با طراحی تحسین برانگیز و داستان های گیج کننده و جذاب درون بازی یکی از خاطره انگیز ترین بازی های سال ۲۰۱۸ را در ژانر بازی های ترسناک برجای گذاشته است. اما همانطور که همه گیمر ها می دانستند این بازی جذاب منتظر قسمت دوم خودش خواهد بود و بدون سورپرایز قسمتی بعدی بازی با نام Layers of Fear 2 در سال ۲۰۲۰ منتشر شد که امروز با معرفی این بازی در سایت Gamingles به نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

شاید وقتی از ژانر بازی های ترسناک صحبت کنیم همه ما خاطراتی از بازی هایی مانند Resident Evil به یاد داشته باشیم و منتظر پرش های ترسناک در بازی به همراه خاصیت های ساخت بازی های اکشن و همینطور FPS باشیم. اما در رابطه با بازی Layers of Fear 2 همه چیز متفاوت است. در انجام بازی شما خودتان را انگار در یک فیلم سینمایی می بینید. البته بازی مانند بازی های ویدئویی که کلیپ های اصلی توسط بازیگران به هم تدوین می شوند ساخته نشده است ولی قول می دهیم که طراحی گرافیکی بازی Layers of Fear 2 چیزی کمتر از یک فیلم ندارد.

کافی است لوکیشن ها و قسمت های مختلفی که در بازی Layers of Fear 2 قرار دارید را یک نگاه دقیق تر بی اندازید. شما در اصل در یک کشتی هستید و اتاق ها بسیاری همراه با آیتم های مختلفی در بازی وجود دارند که خوب با چنان زیبایی و ظرافتی در محیط بازی قرار داده شده اند که در همان ابتدا می توان فهمید که بازی Layers of Fear 2 از بازی هایی با بودجه بزرگ در صنعت بازی سازی محسوب می شوند. انواع اقسام لوکیشن های بازی بنا به آنچه داستان بازی در آن اتاق باید از خودش نشان دهد توسعه داده شده اند. همینطور آیتم های مختلف اتاق ها همگی می توانند نشانه هایی باشند که در گیم پلی بازی به کمک شما می آیند. همانطور که گفتیم بازی Layers of Fear 2 بیشتر شبیه به یک بازی داستانی و تحقیقاتی است. در بازی شما باید به دنبال سوژه ها و آیتم هایی باشید که در ابتدای بازی به شما داده می شوند. داستان اصلی بازی درباره دو شخصی در کشتی هستند که خود را دزد دریایی می نامند و شما در کشتی تنها به هوش می آیید و به دنبال دوستانتان می گردید.

در ابتدا متوجه می شوید که اتفاق هولناکی به وقوع پیوسته است و با بررسی سرنخ هایی که پیدا می کنید در ژانر ترسناک بازی قرار خواهید گرفت. در رابطه با نوع انجام بازی و اینکه کیفیت ترسناک بودن گیم به چه مقدار در بازی تعبیه شده است باید بگوییم که کارگردان بازی آن را به شکل POV ساخته است و دوربین بازی را شما در مقابل چشم های خودتان می بینید. همینطور حرکت هایی که در راهرو ها و اتاق های محیط های بازی می کنید همگی بستگی به داستانی که در آن قرار دارید ممکن است به اجبار تغییر کند. اگر سناریو فرار و گریز باشند دوربین به خوبی لرزش هایی را منتقل می کند و حتی رنگ لنز دوربین نیز تغییر می کند. فاصله گرفتن از اشیای ترسناک در بازی همراه با صدا گذاری جذاب در آن باعث بوجود آمدن صحنه هایی ترسناک در بازی شده است که بعد از انجام بازی Layers of Fear 2 میتوان گفت ممکن است هفته بازی در ذهن شما بماند.

اما مهمترین عنصری که در بازی Layers of Fear 2 توانسته است بازی را در یک سطح دیگری ببرد قابلیت تغییر محیط بازی نسبت به داستان بازی بوده است. بنا به اینکه داستان بازی به چه شکلی پیش می رود نورپردازی بازی در اتاق ها به شکل های مختلفی تغییر می کند که فضای آن مسیر داستانی را ایجاد ند. جدا از آن با جلو رفتن بازی نیز خود اتاق ها نیز تغییر می کنند. آیتم هایی که شاید چند لحظه قبل در آنجا دیده اید شاید ناپدید شوند و دری که از آن وارد شدید دیگر پشت سرتان نباشد که همگی به خوبی فضای بازی Layers of Fear 2 را تشریح می کنند. البته خیلی از تغییر ها دور از چشم شما به وقوع می پیوندند ولی در قسمت هایی که منتظر پرش های ترسناک باید باشید محیط می تواند با آمدن هیولا ها در بازی تغییر نیز بکند. حتی فیلتر هایی که بر روی لنز بازی وجود دارند با تار شدن و حرکت های به چپ و راست همراه با SFX های بازی محیط های ترسناکی را می سازند. جدا از این ها باید گفت که با اینکه بازی Layers of Fear 2 یک بازی کوتاهی نیست و داستان بازی تقریبا بلند است ولی کیفیت بازی و تغییرات و طراحی های محیطی در کل مراحل آن با یک استاندارد خوبی تداوم پیدا می کند که ارزش انجام بازی را کاملا بالا خواهد برد.

در رابطه با موسیقی و صدا گذاری بازی نیز باید گفت که تیم طراحی کم نگذشته است. موسیقی متن بازی به خوبی با صدا های ویالون و ویالون سل وپیانو با نت هایی با اکتاو های یا خیلی بالا و یا خیلی پایین صحنه های ترسناک بازی را بدرقه می کنند. همچنین SFX های مختلف در بازی مانند بسته شدن یک در در مقابل شم های شما و همچنین صدای زمزمه های عجیب در بازی با مسترینگ خوبی به بازی Layers of Fear 2 فضا داده اند.

حرف آخر

در مجموع باید گفت که بازی Layers of Fear 2 یکی از بهترین بازی ها و پرچم داران بازی های ترسناک داستانی است که می توان در زمینه های طراحی گرافیکی بازی آن را بسیار شاخص دانست و با صدا گذاری شخصیت ها در بازی و طراحی داستان و کارکتر های خوب در آن کیفیت یک بازی ترسناک خوب را بار دیگر به تمام گیمر ها نشان می دهد.

Verdict

it should be said that Layers of Fear 2 is one of the best games and flagships of horror story games, which can be considered very significant in the field of graphic design of the game, and with the voices of the characters in the game and story and character design. The good ones in it show the quality of a good horror game to all gamers once again.

9.3

نقاط قوت

  • صحنه سازی های فوق العاده
  • صدا گذاری کارکت های
  • صدا های SFX بسیار زیبا
  • داشتن لنز های مختلف در دوربین بازی
  • داستان قدرتمند با ماجرا هایی در گیم پلی

نقاط ضعف

  • ندارد
9 گرافیک
9 داستان
10 گیم پلی
9 موسیقی