نقد و بررسی Machinarium

نقد و بررسی Machinarium

در این مقاله یک بازی بسیار جذاب را برای شما آماده کرده ایم که این بازی در ژانر پازلی و نقطه کلیکی توسعه داده شده است. بازی توسط استودیوهای بازی سازی Amanita Design, XGen Studios توسعه داده شده و منتشر گردیده است و در آن از موتورهایی قدرتمند و قوی برای توسعه ی بازی استفاده شده است که همه ی این ها علاوه بر جذابیت گیم پلی بازی و داستان قوی و شخصیت دوست داشتنی و … باعث می شوند تا بازی به یک بازی بسیار جذاب بدل گردد.

در بازی شما که نقش یک ربات بامزه و دوست داشتنی ظاهر می شوید در ابتدای بازی بعد از اینکه یکی از دوستان شما را می دزند به دنبال یک ماشین پرنده راه می افتید و در نهایت هم سر از یک زباله دانی بیرون از یک شهر در می آورید که همه چیز بازی از اینجا شروع می شود و شما که یک ربات هستید باید در جست و جوی دزدان بر بیاید و بتوانید دوست خود را از دست آن ها نجات بدهید.

محیط بازی به صورت کلی یک محیط خیالی می باشد که در آن شهروندان و همه به صورت شخصیت های رباتی می باشند و در طراحی ابعاد این شخصیت ها نیز طراحی خوبی کار شده است و این مسئله بازی را دوست داشتنی تر نیز کرده است. به هر صورت بازی در بخش گرافیک هم علاوه بر این بسیار جذاب است و بسیار غنی است و شخصیت های بی شمار و پازل های بسیار زیادی برای حل کردن در بازی وجود دارد.

البته داستان بازی هم غن یاست و خلاقیت آن هم توانسته است بازی را در چندین لایه برای بازیکن  تشریح نماید اما یک ایرادی که شاید در این بخش از بازی وجود داشته باشد این است که شروع بازی می توانست کمی بهتر باشد و بیشتر جذاب باشد. این بدین معنی است که ورود کارکترها به بازی در ابتدای بازی یعنی شخصیت اصلی بازی و البته سرنوشت و پیشزمینه ی این شخصیت برای ما کمی مجهول است و این امر شاید برای مخاطب تیزبین کمی محدودیت ایجاد نماید.

یکی از خوبی های بازی این است که شما در Machinarium با یک تعادل و بالانس خوب در پخش کردن معماها و پازل های سخت و آسان رو به رو هستید این به این معنی است که در بازی اینطور نیست که مدام پازل های سخت وجود داشته باشند و مخاطب از بازی دلزده بشود و البته بازی هم تنها متشکل از پازل های بسیار ساده و ابتدایی و دم دستی نیست که باعث شود تا بازی بیش از حد لوث و ساده در نظر بیاید.

بلکه به طور کامل بازی توانسته است این دو را با هم ترکیب کند و در بخش های مختلف خلاقیت های بسیار خوبی را در ساختار بازی وارد کند و این مسئله باعث می شود تا شما گاهی با پازل هاتیی سخت رو به رو باشید و گاهی هم بتوانید از پازل های کوچک بازی لذت ببرید. در هر صورت بازی بسیار چالش برانگیز و قوی است در این بخش و می تواند تنوع و جذابیت خاصی را برای مشا داشته باشد و بسیار متفاوت از بازی های دیگر مشابه موجود در بازار است.

یکی دیگر از معدود بخش هایی که می توان از آن ایرادی دیگر گرفت این است که موسیقی بازی یک روند نسبتا تکراری دارد البته آنقدر پازل های بازی و معماها آن سرگرم کننده و چالش برانگیز هستند که شما شاید اصلا متوجه این بخش هم نشوید اما به صورت کلی این مسئله ای است که هر مخاطب حرفه ای بازی های رایانه ای شاید به نوعی به آن پی ببرد و این مسئله باعث می شود تا شاید وی امتیازی از این بخش از بازی کم کند.

حرف آخر

بازی Machinarium یک بازی بسیار قوی معمایی و پازلی می باشد که توانسته است با وارد کردن یک شخصیت خاطره برانگیز بسیار جذاب به داستان بازی و همینطور دارا بودن داستانی عمیق و صمیمی به جریان بازی آن را به یک بازی بسیار جذاب برای دوران کودی هر فردی بدل نمیاد و از آن جایی که بازی در سال ۲۰۰۹ منتشر گردیده است احتمالا بسیاری از ما ها این بازی را در دوران خودمان بازی کرده ایم و خاطراتی هم با آن داریم. اما به هر صورت بازی حتی هنوز هم پس از سال ها جذابیت های متنوعی برای ارائه به بازیکن امروزی دارد و این مسئله ای است که باید به حق به آن اعتراف کنیم و البته سازنده ی بازی نیز تبریک بگوییم که تواسنته است اثری با این جذابیت خلق کند که هنوز بعد از مدت ها و سال ها و روز ها جذاب و تماشایی است.

Verdict

Machinarium is a very powerful puzzle and puzzle game that has been able to turn a memorable character into a very interesting game, as well as having a deep and intimate story into the game, making it a very attractive game for anyone’s childhood. It doesn’t come, and since the game was released in 2009, many of us have probably played this game in our own time and have memories with it. But in any case, the game still has various attractions to present to today’s player, even after years, and this is an issue that we have to admit rightly, and of course, congratulations to the creator of the game, which is a work with this charm. It is still attractive and spectacular after many years and years.

9.3

نقاط قوت

  • داستانی غنی و خاطره انگیز
  • شخصیت دوست داشتنی بازی
  • معماهای بسیار جذاب
  • توزیع مناسب پازل ها در بازی

نقاط ضعف

  • شروع بازی باید بهتر می بود
  • موسیقی بازی باید بهتر می بود
9.5 گرافیک
9.5 گیم پلی
9 داستان
9 موسیقی