نقد و بررسی بازی Marfusha

نقد و بررسی بازی Marfusha

بیشتر افراد همواره روی این موضوع تاکید دارند که دو چیز در زندگی قطعی است: مرگ و مالیات. توسعه‌دهنده بازی Marfusha این موضوع را با دل و جان پذیرفته و به همین علت این بازی را با محوریت آن توسعه داده است. این یک بازی تیراندازی ساده و در عین حال اعتیادآور است که شما را به عنوان آخرین خط دفاعی قرار می دهد که وظیفه دارد از دروازه مرزی در دنیای دیستوپیایی مملو از ربات های مهاجم محافظت کند. اگرچه ممکن است این بازی پیچیده‌ترین مکانیزم‌های گیم‌پلی را نداشته باشد، اما ترکیب منحصربه‌فرد استراتژی اقتصادی و اکشن سریع، آن را به تجربه‌ای هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند که کنار گذاشتن آن سخت است. بازی Marfusha برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ بر روی رایانه شخصی از طریق Steam منتشر شد و اخیراً در ۶ آوریل ۲۰۲۳ با کمک کمپانی ناشر Playism بر روی کنسول های اصلی از جمله نینتندو سوئیچ عرضه شد. توسعه‌دهنده این بازی یعنی استودیوی ژاپنی hinyari9 در طول سال‌ها هنر مفهومی و دیدگاه خود را در برنامه شبکه اجتماعی Tumblr خود به اشتراک گذاشته است و دیدن چنین ایده اصلی گسترده‌ای که در نهایت به مارفوشا تبدیل شد، قابل ستایش است.

به عنوان شخصیت اصلی بازی که Marfusha نام دارد، وظیفه دارید از دروازه مرزی در برابر دشمنان ورودی که اکثرا ربات هستند و از سمت راست صفحه ظاهر می شوند محافظت کنید. هدف شما این است که آنها را قبل از اینکه دروازه را نابود کنند، به هر طریقی که لازم است، به هلاکت برسانید. برای انجام این کار می توانید به چپ و راست حرکت کنید و طیف گسترده ای از ابزارها و سلاح ها را به کار بگیرید. کلیات بازی واقعا ساده است، اما برای موفقیت باید اقدامات خود را به دقت در نظر بگیرید و کاملا حساب شده کار کنید.
چیزی که بازی مارفوشا را متمایز می کند، تاکید آن بر سیستم مالیات است که دقیقاً مانند زندگی واقعی باید از طریق درآمد خود آن را بپردازید. با پیشرفت در مراحل اولیه حالت اصلی بازی، مالیات ها افزایش می یابد و بازی شما را تحت فشار مالی قرار می دهد. مسکل اینجاست که درآمد شما برای خرید سلاح، ارتقاء و اقلام مصرف می شود و برای آنها کاملا ضروری است – منابعی که در واقع باید به عنوان یک مدافع مرز در اختیار شما قرار گیرند. این سیستم شما را به تعجب وا می دارد که اصلا برای چه می جنگید؟ باید از جان خود مایه بگذارید و در عین حال مالیات دولت را نیز پرداخت کنید؟ این سوالی است که پاسخش را فقط سازندگان می دانند.

متأسفانه، با پیشروی در بازی Marfusha، سیستم مالیاتی به یک نقطه کانونی کم توجه تر تبدیل می شود. شما همچنان مشمول مالیات خواهید بود، اما بدون هیچ گونه افزایش قابل توجه یا عناصر جدید، درآمد شما در نهایت تثبیت می شود و این مدیریت امور مالی را آسان تر می کند. این امر تأثیر سیستم مالیاتی را بر روند کلی بازی کاهش می دهد و فرصتی از دست رفته برای حفظ چالش منحصر به فردی است که در ابتدا ارائه می دهد. با این حال از آنجایی که بازی دارای چرخه شب و روز است، پایان هر روز فرصتی برای خرج کردن پولی که به سختی به دست آورده اید را در یکی از سه کارتی که به طور تصادفی تولید می شود، ارائه می دهد. بسته به آنچه به شما پیشنهاد می شود، ممکن است بتوانید یک سلاح جدید، یک آیتم مفید، یک ارتقاء وضعیت جسمانی و حتی یک متحد بدست آورید. این انتخاب ها برای موفقیت شما در دفاع از دروازه مرزی و مبارزه با دشمنان مختلفی که با آنها روبرو می شوید حیاتی هستند و بار سنگینی را از دوش شما بر می دارند. همچنین، با پیشروی در حالت اصلی و باز کردن محتویات داستان بازی، به محیط‌های جدیدی می‌روید که مناظر تازه‌ای را ارائه می‌دهند.

در کنار حالت اصلی، Marfusha حالت چالش سخت تری را ارائه می دهد که در آن می‌توانید از میان انواع شخصیت‌های قابل بازگشایی که هر کدام دارای نقاط قوت و ضعف منحصربه‌فردی هستند، یکی را انتخاب کنید. با این حال، باید در بازی پیشروی کنید تا قفل بیشتر آنها باز شوند. این حالت چالشی واقعاً مهارت های بقای شما را آزمایش می کند، زیرا در آن با امواجی از دشمنان روبرو می شوید، بدون اینکه در صورت مرگ فرصت تلاش مجدد داشته باشید. هر وقت بمیرید، به ابتدای کار برمی گردید. این حالت به نوبه خود تجربه‌ای پرتنش ایجاد می‌کند و گنجاندن تابلوهای امتیازات مزیت های حالت رقابتی را اضافه می‌کند. اگر در حالت چالش عملکرد خوبی داشته باشید، متوجه می‌شوید که کارت‌های دیگری برای باز کردن قفل وجود دارد و از این طریق گزینه‌های بیشتری را به اجراهای بعدی اضافه می‌کنید.

حرف آخر

Marfusha از نظر بصری جالب ترین بازی نیست و برای برخی ممکن است به سرعت بیش از حد تکراری شود. با این حال چیزی در مورد گیم پلی ساده بازی وجود دارد که آن را به طرز عجیبی فریبنده می کند و شما را وسوسه می کند که بارها و بارها برای محافظت از دروازه های مرزی آن بازگردید. مشکل اینجاست که داستان آن بسیار کوتاه است و طی چند ساعت کم می توانید آن را تکمیل کنید. خوشبختانه با طیف گسترده ای از کارت های موجود و کاراکترهای متعدد در حالت چالش، هیچ دو اجرای بازی کاملاً یکسان نیستند. اگر از طرفداران بازیهای تیراندازی هستید، این بازی واقعا ارزش بررسی را دارد.

Verdict

Marfusha isn’t the most visually interesting game, and for some it can quickly become too repetitive. Yet there’s something about the game’s simple gameplay that makes it strangely enticing and tempts you to come back time and time again to protect its border gates. The problem is that the story is very short and you can finish it in few hours. Fortunately, with a wide variety of cards available and multiple characters in challenge mode, no two playthroughs are exactly the same. If you are a fan of shooting games, this game is really worth checking out

8

نقاط قوت

  • گیم پلی بسیار ساده و نسبتا جذاب
  • ارتقاهای بسیار متنوع که از تکراری شدن گیم پلی جلوگیری می کنند
  • ارائه حالت Challenge برای پلیرهایی که به دنبال یک گیم پلی دشوار هستند
  • تنوع بالای دشمنان
  • دیالوگ های جالب رد و بدل شده میان کاراکترها

نقاط ضعف

  • بازی کمی بیش از حد آسان است
  • خیلی کوتاه است
7.5 گرافیک
8.5 گیم‌پلی
8.5 داستان
7.5 موسیقی