نقد و بررسی بازی Minimal Move

نقد و بررسی بازی Minimal Move

در میان عناوین مستقلی که برای کنسول نینتندو سوئیچ منتشر می شوند، بازی‌هایی وجود دارند که گیم پلی خود را بر پایه حل معمای مختلف سازماندهی می‌کنند. عناوین پازل محور هر اندازه معماهای چالش برانگیزتری را ارائه کنند، می توانند محبوبیت بیشتری را کسب کنند و به نظرم همین چالش ها و موانعی که در سر راه حل پازل ها وجود دارند، به نوبه خود می توانند بر میزان سرگرم کننده و یا هیجان انگیز بودن این عناوین، تاثیر بسزایی داشته باشند. این که شما در حین بازی دائما قوه تعقل خود را به کار گیرید و از به کار بردن ایده های مختلف دریغ نکنید، یک عامل اساسی محسوب می شود که در بیشتر موارد تجربه فراموش ناشدنی را به ارمغان می آورند، زیرا احساس موفقیتی که از حل کردن یک معمای سخت در وجود شما پدید می آید، بسیار لذت‌بخش و غیرقابل تصور است. بازی Minimal Move که توسط Tako Studios ساخته شده، قصد دارد همین موضوع را دنبال کند و تا حد زیادی در انجام این کار به موفقیت رسیده است.
بازی Minimal Move از جدیدترین عناوین مستقل داستان محور در سبک معمایی با محوریت گیم پلی همکاری دونفره به صورت Co-op است که در دنیایی زیبا تنظیم شده است. این عنوان داستانی نسبتا پرمحتوا را روایت می کند که شما را در نقش دو محقق فضایی به نام های Ido و Kaiten قرار می دهد.

داستان از جایی شروع می شود که این دو نفر در سیاره خود زندگی می کنند که ناگهان روزی، یک سیگنال عجیب و غریب از یک سیاره مرموز دریافت کردند و به همین علت این دو بازرس فضایی به این سیاره ناشناخته فرستاده می شوند تا منشا سیگنال را دریابند و بازی از اینجا آغاز می شود. آنها در این سیاره جدید تنها نیستند و با انواع شخصیت های خطرناک و جلب نیز تعامل خواهند داشت که یکی از آنها رباتی به نام RX است که شما را در ماجراجویی پرمخاطره تان راهنمایی می کند. با اینکه این بازی را می‌توانید به صورت تک‌نفره و در حالت انفرادی نیز به پایان برسانید، اما سازندگان پیشنهاد کرده اند که برای یک تجربه لذت‌بخش حتما بازی را با یکی از دوستان خود به‌صورت مشارکتی دونفره یا Co-op انجام دهید.
دو قهرمان اصلی داستان یعنی ایدو و کایتن پس از ورود به سیاره مرموز نام برده متوجه می شوند با یک دنیای مکعبی روبرو هستند که قبلا هرگز با چنین موردی روبرو نشده بودند. این بلوک‌های مکعبی شکل بیانگر معماهایی هستند که در طول ماجراجویی خود باید از آنها عبور کنند. شما باید طی چندین مرحله سعی کنید حقیقت این سیاره را کشف کنید. پازل ها به صورت سه بعدی طراحی شده اند و در بیشتر موارد شما را به تفکر مجبور می کنند، ولی از طریق همکاری با یک پلیر دیگر به راحتی می توانید از پس آنها بربیایید و فکر نمی کنم چیز خاصی برای شما داشته باشند.

گیم پلی بازی Minimal Move بسیار سرگرم کننده می باشد، نه آسان است، نه خیلی سخت. هر کدام از کاراکترهای داستان، قابلیت خاصی برای حرکت دادن مکعب‌ها دارند. برای مثال Kaiten می تواند بلوک ها را در جهت های مختلف بچرخاند و Ido می‌تواند می تواند بلوک ها را از یک طرف به طرف دیگر و در دو جهت بالا و پایین حرکت دهد. شما در هر مرحله باید با حرکت دادن بلوک‌ها، مسیر خود را برای رسیدن به پورتال نهایی که هدف هر مرحله است، باز کنید تا بتوانید به مرحله جدید بروید. با پیشرفت در بازی، چالش‌های سخت‌تری در انتظار شما خواهد بود و معماها حالتی پیچیده‌تر به خود می گیرند. در این میان موانع محیطی مانند لیزر نیز وجود خواهند داشت که حل معماها را اندکی دشوارتر می سازند.
مدل‌سازی سه‌بعدی کامل صحنه صفحه نمایش نسبتا روان است و تا حدودی حس علمی تخیلی فضایی دارد، اما مدل‌سازی شخصیت‌های کایتن و ایدو حسی از روبات‌های کوچک در بازی Astro Bot Rescue Mission را به شما منتقل می کند که شاید از این نظر چندان جالب نباشد.

علاوه بر این، عملکرد بازی ضعیف به نظر می رسد. کاراکترهای Kaiton و Izu اغلب خارج از کنترل هستند و به راحتی می توان تعداد ستاره های هر مرحله را به دلیل عملکرد نادرست به دلیل مشکلات جهتی کاهش داد که باعث می شود بازیکن تجربه بسیار ناراحت کننده ای داشته باشد. ولی موسیقی متن واقعا آرامش بخش است و بازی گرافیک خوبی دارد. طراحی محیط‌ها واقعا عالی انجام شده و به خوبی می توانند حس یک عنوان علمی-تخیلی را به شما منتقل کنند. استفاده از رنگ بندی‌های متنوع در طراحی محیط نیز گویای این مسئله است.

حرف آخر

بازی Minimal Move یک عنوان پلتفرمر کوچک جذاب با گیم پلی مبتنی بر همکاری دونفره یا Co-op است که با ارائه مکانیک های مبتنی بر گرانش و گرافیک بی عیب و نقص و واقعا دوست داشتنی و بهینه سازی شده خود تا مدت زیادی می تواند شما را سرگرم سازد که برای انتخاب و یادگیری واقعا آسان است، اما چالش اصلی آن در پازل‌های متنوع و مختلفی است که طراحی هوشمندانه ای دارند. این یک عنوان مستقل سرگرم کننده است که من تجربه آن را به بیشتر پلیرها توصیه می کنم و مطمئنم از انجام آن لذت خواهید برد.

Verdict

Minimal Move is an attractive little platformer title with co-op gameplay that can keep you entertained for a long time by offering flawless gravity-based mechanics and flawless, really lovely, optimized graphics. It’s fun to pick up and really easy to learn, but the main challenge is in the variety of puzzles that are cleverly designed. It’s a fun indie title that I recommend most players experience and I’m sure you’ll have fun doing it

7.5

نقاط قوت

  • طراحی عالی مراحل و گرافیک بازی
  • ارائه معماهای جالب و چالش های متنوع
  • محتوای داستانی پربار و سرگرم کننده
  • اتمسفر گیرا و چشم نواز

نقاط ضعف

  • بخش co-op دارای مشکلات فنی زیادی است
  • کنترل‌های بازی عملکرد خوبی ندارند
  • مدل سازی سه بعدی کاراکترها در برخی موارد با مشکلاتی روبرو است
8 گرافیک
7 گیم پلی
7.5 داستان
7.5 موسیقی