نقد و بررسی Monster Sanctuary

نقد و بررسی Monster Sanctuary

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میریم به سراغ نقد بازی Monster Sanctuary که در سال ۲۰۱۹ و برای کنسول نینتندو سوییچ منتشر شد، با ما همراه باشید. ماجراجویی و نبرد در محیط هایی که از جانوران فانتزی پر شده، همیشه برای یک طرفدار ژانر نقش آفرینی جذاب و دلچسب بوده و هست، اضافه شدن قابلیتی مثل پرورش و استفاده از همین جانوران در نبرد، این جذابیت رو دوچندان کرده. این همون کاری هست که بازی Monster Sanctuary انجام داده.

روایت

تمام روایت و ماجرای این بازی، در سرزمینی به اسم Monster Sanctuary دنبال میشه، سرزمینی که توسط چهار طایفه از انسان هایی که قابلیت پرورش و استفاده از جانوران قدرتمند رو دارند اداره میشه و شخصیت اصلی رو ما باید بر اساس طایفه ای که در اون عضو هست انتخاب کنیم و البته نباید فراموش کنیم که هر طایفه در پرورش جانوران مهارت خاص خودش رو داره و همین باعث تفاوت در شخصیت های این بازی میشه. کسایی که وظیفه پرورش جانوران رو بر عهده دارند، monster keeper نامیده میشوند و تمامی طوایف سرزمین متشکل از monster keeper ها هستند. ورود یکسری جانوران عجیب و البته خطرناک باعث میشه که نظم و آشوب وارد این سرزمین بشه و شما باید این بی نظمی رو متوقف کنید.

گیم پلی

مثل اکثر بازی های نقش آفرینی، مبارزات این بازی به شکل نوبتی دنبال میشه ولی این بار علاوه بر شخصیت اصلی که انتخابش بر عهده خود بازیکن هست، ما یک یا چند موجود فانتزی پرورش یافته و تربیت شده هم در کنار خودمون داریم که با قدرت های خاصی که هر جانور در اختیار خودش داره، ما میتونیم با استراتژی مناسب در نبرد، به دشمنانمون ضربات بسیار سنگینی وارد کنیم. البته نباید فراموش کنیم که ما برای برقراری ارتباط قوی تر با جانوران، میتونیم به آن ها اسم هم بدیم.

رفتن به قسمت های مختلف محیط این بازی که ۲ بعدی هم هست با توجه به مپی که در بالای بازی هست و همچنین کشف گنجینه های پنهان، میتواند خیلی سرگرم کننده باشه، پرورش و استفاده از موجودات مختلف و همینطور افزایش سطح مهارت آنها، بسیار متنوع و پر جزئیات ساخته شده.

skill tree یا درخت مهارت برای هر جانور خیلی گسترده، متنوع و مناسب ساخته شده، بازیکنان با جمع آوری آیتم های مختلف چه به صورت اکتشافی و چه به صورت غنائم بعد از شکست دادن دشمن، میتونه برای تقویت و افزایش قدرت خودشون استفاده کنند. موجودات مختلفی چه به صورت secret و چه بصورت جایزه و پاداش در بازی وجود دارند که با جمع آوری و استفاه از اونها شما میتونید یک ارتش قوی از جانوران رام شده و قابل ارتقاء بسازید! بعضی مرحله هارو شما میتونید با کمک جانور مخصوص اون ناحیه رد کنید مثلا به کمک حیوان بال دار پرواز کنید یا به کمک حیوان دوزیست شنا کنید.

بخش افزایش مهارت بازی به شکل skill tree هست و بخش به بخش این skill tree، توانایی و ویژگی منحصر به فرد خودش رو برای ارتقاء دادن داره. جانوران خودتون رو روی هر سبکی از مبارزه که خواستید میتونید قرار بدید مثل تمرکز بر روی آسیب رسوندن به دشمن و یا تمرکز بر درمان و امداد رسانی. فراموش نکنید که مبارزه رو نباید خیلی طولانی و یا با عملکرد بازی تموم کنید، چون باعث میشه امتیاز کمتری برای افزایش سطح به دست بیارید.

نکات قوت و ضعف در گیم پلی

همونطور که قبل تر گفتیم، این بازی تنوع بسیار زیادی، مخصوصا در بخش پرورش جانوران داره، محیط و مراحل بازی هم متنوع ساخته شدند ولی چیزی که به بازی ضربه شدیدی زده، کیفیت نه چندان مناسب خود نبرد های نوبتی هست، بعضی وقت ها این مبارزات خیلی خسته کننده میشه و ممکنه به مرور زمان کسی لذت آنچنان زیادی ازش نبره.

بیشتر جذابیت گیم پلی رو تمرکز روی ارتقای موجودات، پیداکردن آیتم های، گشت و گذار در مراحل مختلف، و تنوع بسیار زیاد موجودات درون بازی هست. ولی در مقابل، طولانی بودن نبرد ها، به گیم پلی ضعف زیادی رسونده.

گرافیک ،موسیقی و جو سازی

درسته که طراحی و گوناگونی محیط، بدرستی کار شده ولی گرافیک بازی اصلا خیره کننده نیست و به شکل پیکسلی، بدون نو آوری در افکت ها ساخته شده. موسیقی بازی کاملا مناسب با تم و سبک خودش هست و ترکیبی از موسیقی و طراحی محیط، مخصوصا موقع نبرد میتونه حس خیلی خوبی رو منتقل کنه. محیط های گوناگون ولی در بعضی موارد تکراری، گشت و گذار برای پیدا کردن آیتم های مختلف، به شکل مناسبی ساخته شده.

حرف آخر

در حرف آخر ، میتونم به شما بگم که بازی Monster Sanctuary، خیلی خوب تونسته در بین عناوین ماجراجویی، نقش آفرینی و دو بعدی درخشش داشته باشه و مواردی مثل کنترل و استفاده از جانوران، درخت مهارت پیشرفته و مناسب، تنوع مراحل و موسیقی زیبا و خوش نواخت، خیلی خوب تونسته به ریتینگ بالای این بازی چه از سوی مردم و چه از سوی منتقدین کمک کنه، ولی مشکلاتی مثل گرافیک پایین و تکراری و یواش بودن گیم پلی( فقط در بخش مبارزه) در این بازی به چشم میومد.

Verdict

Finally, I can tell you that Monster Sanctuary has been able to shine very well between adventure, role-playing, and two-dimensional titles, such as animal control and use, advanced and appropriate skills, a variety of stages, and beautiful music. Playful, very well able to help the higher rating of this game, both by the people and by most critics, but problems such as low graphics and repetition and slowness of gameplay (only in the fighting part) were seen in this game

 

7.6

نقاط قوت

  • تنوع در بازی
  • موسیقی مناسب
  • تنوع در محیط

نقاط ضعف

  • مبارزه خسته کننده
  • گرافیک ضعیف
6 گرافیک
8 گیم پلی
8 داستان
8.5 موسیقی