نقد و بررسی Morkredd

نقد و بررسی Morkredd

عناوینی بسیاری وجود دارند که شما را در قالب یک همکاری به سمت پیش روی در بازی هدایت خواهند کرد و مهم ترین عامل موفقیت در بازی نیز وجود همین همکاری با بازیکنان دیگر است، لذت تجربه یک بازی در کنار یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده میتواند بسیار خوب و همکاری میان شما بسیار لذت بخش باشد، اینگونه عناوین صرفا متکی به بخش های چند نفره شان بوده و حتی در صورت وجود یک عنوان تک نفره موفق نیز، لذت اصلی بازی، تجربه آن در کنار دیگران است. البته این مساله همیشه هم خوب و جالب نخواهد بود، برای همه ی ما در عناوین مختلف همکاری بار ها اتفاقاتی افتاده که ما را از انجام آن بازی بیزار کرده است، برای مثال در یک بازی فوتبال هنگامی که شما در موقعیت تک به تک قرار دارید یارتان به شما پاس نداده و با یک شوت بی منطق و یا تک روی های بی هدف موقعیت را از دست داده است، یا در حالی که تیم شما در حال انجام استراتژی خاص هدف گیری های دقیقی است یکی از بازیکنان بدون توجه به سمت تیم حریف راش داده و هم خود را به کشتن داده و هم ممکن است موقعیت مکانی تیم شما را لو بدهد. این خودخواهی و بی توجهی ها در بازی های تیمی و همکاری بسیاری رخ خواهد داد و حتی تا جایی پیش خواهد رفت که شما را از انجام آن بازی بیزار میکند، اما آیا بازی با محوریت همکاری وجود دارد که بتوان آن را به صورت تک نفره انجام داد؟ بله، عنوان Morkredd بازی با محوریت همکاری است که شما میتوانید آن را به صورت تک نفره و با استفاده از المان های بیشمار همکاری انجام دهید.

بازی در سال ۲۰۲۰ و برای سیستم رایانه های شخصی و همچنین پلتفرم نسل هشتمی Xbox One و نسل نهمی Xbox Series S/X منتشر شده است.

در ابتدا باید بدانید که بازی هم به صورت تک نفره و هم به صورت دو نفره قابل اجرا است و اتفاقا قسمت دو نفره آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، اما چیزی که بازی را بسیار خاص و مکانیزم تک نفره آن را جالب میکند، کنترل دو شخصیت توسط بازیکن و لزوم ایجاد همکاری در میان آن ها به صورت هم زمان است. شما به توسط هرکدام از آنالوگ های شوک میتوانید یکی از دو شخصیت درون بازی را کنترل کنید، یعنی با آنالوگ سمت چپ یکی از آن ها و با آنالوگ سمت راست نیز شخصیت دیگر را. همین مکانیزم ساده باعث بوجود آوردن یک بخش بسیار سرگرم کننده در گیم پلی بازی شده و آن را بیش از پیش نیازمند همکاری میان دو شخصیت کرده است.

شخصیت های بازی ما از تاریکی گریزان هستند، آن ها یک توپ یا گوی نورانی را حمل میکنند که اگر لحظه ای از آن دور شده و در تاریکی فرو بروند به سرعت نابود خواهند شد، شما همزمان گوی نورانی درون بازی را رو به جلو حرکت داده و همچنین در صورت بروز مشکل با یکی از شخصیت ها در پی رفع آن باشید، در برخی معما ها باید از هر دو شخصیت به شکل همزمان استفاده کنید، یا برای مثال باید حواستان باشد که در هنگام جابجایی شخصیت هایتان یکی را از جلوی دیگری حرکت نداده و در کل آن را جلو دیگری نگه ندارید، چون ممکن است یکی از شخصیت ها جلوی نور را گرفته و بر روی دیگری سایه انداخته و باعث مرگ او بوشد که در اینصورت بازی را از آخرین چک پوینت درون بازی آغاز خواهید کرد.

سیستم معما های بازی بسیار خلاقانه و نوآورانه است، همچنین برخی از آن ها نیازمند فکر و زمان زیادی است و همین دلیل و همچنبن مکانیزم مرگ های زودرس در بازی به علت بودن در سایه ها سطح بسیار چالش برانگیزی را به بازی داده است، اما بازی مشکلاتی را هم در میان نقاط مثبت و ایده های بسیار جذاب خودش دارا است، برای مثال برخی از دشمنان در بازی وجود دارند که سیستم هوش مصنوعی آن ها به طرز وحشتناکی پایین بوده و اصلا قابل مقایسه با معما های بازی نخواهند بود. تجربه بازی نیز بسیار کوتاه خواهد بود و شما میتوانید آن را در حدود ۲ ساعت به اتمام برسانید که این هامر برای یک بازی ۲۰ دلاری میتواند بسیار گران باشد، خصوصا اینکه بازی برای یکبار تجربه بسیار جذاب بوده اما ارزش چندین بار تجربه را نداشته و شما صرفا برای دو ساعت بازی باید مبلغی بالغ بر ۲۰ دلار را پرداخت کنید.

حرف آخر

بازی Morkredd پیش از اینکه خوب باشد، یک عنوان خلاقانه به شمار میرود اما در این میان نکات بسیار خوبی نیز در بازی مشاهده خواهد شد، سیستم جلوه های گرافیکی و طراحی های هنری بازی به شدت خوب و چشم نواز است، حتی با وجود داشتن فقط دو رنگ، همچنین سیستم گیم پلی بازی و وجود همکاری مخصوصا در قسمت تک نفره میتواند بسیار جذاب باشد، کنترل دو شخصیت به صورت همزمان قطعا لذت بخش و همچنین با توجه به سیستم مرگ در بازی بسیار چالش بر انگیز است و مشکلات درون آن آنقدر بزرگ نخواهند بود که به تجربه اصلی بازی ضربه را وارد کنند اما با تمام این تفاسیر قیمت بازی در مقایسه با گیم پلی دو ساعته آن بسیار زیاد خواهد بود و اگر پرداخت چنین هزینه ای برای شما مقدور است میتوانید از یک سرگرمی کوتاه مدت بیشترین لذت را ببرید.

Verdict

Morkredd is a creative title before it’s good, but there are some great things in the game as well. The game’s graphic effects and art design system is extremely good and eye-catching, even if only Two colors, as well as the gameplay system and cooperation, especially in single player can be very attractive, controlling two characters at the same time is definitely enjoyable and also due to the death system in the game is very challenging and the problems within it are so great They will not hit the main experience of the game, but with all these interpretations, the price of the game will be very high compared to its two-hour gameplay, and if you can afford to pay such a price, you can enjoy a short-term entertainment the most. .

8

نقاط قوت

  • سیستم همکاری تک نفره جذاب
  • پازل های بسیار هوشمندانه
  • جلوه های بصری فوق العاده زیبا

نقاط ضعف

  • سیستم هوش مصنوعی دشمنان
  • کوتاه بودن بازی
  • قیمت بالا
8.5 گرافیک
8 گیم پلی
7.5 داستان
8 موسیقی