نقد و بررسی بازی Nadir: A Grimdark Deckbuilder

نقد و بررسی بازی Nadir: A Grimdark Deckbuilder

ژانر عرشه‌سازی که مربوط به بازیهای سبک کارتی است، بگیر و نگیر دارد و عناوینی که از این سبک منتشر می شوند، بسته به نحوه عملکرد خود گاهی موفق و گاهی مغلوب می شوند. با این حال، می توانم بگویم که آنها برای به میل خود بازی کردن و گذراندن اوقات بسیار شگفت انگیز هستند و وقتی عملکرد فوق العاده ای از خود نشان می دهند، خارق العاده هستند. تا به حال عناوین متعددی را در این سبک تجربه کرده ام که از معروف ترین آنها می توانم به دو عنوان Slay the Spire و Darkest Dungeon اشاره کنم. اما وقتی به من بازی Nadir: A Grimdark Deckbuilder پیشنهاد شد، چندان مطمئن نبودم که بتواند شور و اشتیاق من را برانگیزد. زیبایی شناسی جالب و تم شوم آن توجه من را برانگیخت. بنابراین، در حالی که در جهنم سفر می کردم، با اشتیاق کامل به برسی آن پرداختم. این بازی توسط دو استودیوی Team Nadir و Black Eye Games توسعه یافته که در Steam و Nintendo Switch در دسترس است و دارای یک پیچ و تاب جذاب، مفهوم جالب و سبک هنری شگفت انگیز است و پس از تسلط بر اصول اولیه آن یک بازی نسبتا ساده محسوب می شود. در ابتدا باعث شد فکر کنم با این بازی لحظات شگفت انگیزی خواهم داشت. متأسفانه، همانطور که این مقاله مشخص می شود، بسیاری از مسائل فنی و طراحی مانع از تحقق آن شدند. در ادامه با نقد و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

بازی Nadir: A Grimdark Deckbuilder یک عنوان ماجراجویی در سبک عرشه سازی همراه با عناصر روگ لایک است که دارای تمی تاریک بوده و مفهوم جالبی را به عنوان طرح داستانی خود به کار برده است؛ با آثار هنری شعله ور از آتش جهنمی و بسیاری از الهامات خارق العاده که عمیق ترین آنها مستقیما از کمدی الهی دانته می آید. ارتش جهنم جمع شده اند و اکنون همه چیز به شما بستگی دارد، آواتار یکی از گناهان مرگبار، که باید آنها را به چالش بکشید! ارتشی را در اعماق محافل دنیای مردگان جمع آوری کنید، با شیاطین مبارزه کنید، منابع مختلف و روح ها را جمع آوری کرده، شهر Nadir را گسترش دهید و جهنم را فتح کنید!
این بازی از خیلی جنبه های خود مانند سبک هنری از دو عنوان Slay the Spire و Darkest Dungeon الهام گرفته است و این موضوع را با یک نگاه ساده به تصاویر آن نیز می توانید متوجه شوید. در ابتدا اجازه دهید نحوه انجام این بازی را پوشش دهیم. شما یک دسته کارت در اختیار دارید و به تدریج در حین بازی تعداد کارت های بیشتری را جمع آوری خواهید کرد. هر کارت از وسط تقسیم می شود و یک نیمه قرمز و آبی باقی می ماند. هر حریف همیشه سه کارت روی صفحه نمایش خواهد داشت و به این صورت است که شما کارت های خود را فعال می کنید. برخلاف کارت های شما، کارت هایی که حریف شما با آنها بازی می کند فقط یک رنگ دارند. شما اساسا از آنها به عنوان انرژی برای تقویت توانایی های خود استفاده می کنید که این موضوع در کارت های تحت اختیار شما ذکر شده است.

برخی از کارت ها فقط یک انرژی قرمز یا آبی دارند، بسیاری از آنها دو و سخت ترین آنها سه انرژی دارند. پیچیده تر از این، هر یک از کارت های حریف شما دارای یک گره دایره ای به نام Charges است و هنگامی که کارت حریف به طور کامل شارژ شد، فعال می شود و سپس آن کارت برمی گردد تا رنگ مخالف ظاهر شود. همچنین مکانیکی وجود دارد که می توانید دست خود را دوباره بکشید، هر چیزی را که دارید پرتاب کنید و هر یک از کارت های حریف خود را برگردانید. فقط به خاطر داشته باشید که هر دشمن واکنش‌های متفاوتی دارد که با هر بار انجام این کار توسط شما نمود پیدا می کنند. این توضیحات بیان کننده شالوده گیم پلی بازی Nadir: A Grimdark Deckbuilder هستند که شاید پیچیده به نظر برسد، اما به طرز شگفت آوری خوب کار می کند. نکته شگفت انگیز در مورد این بازی این است که اساساً شما به شیوه ای عجیب و غریب علیه خودتان بازی می کنید.
در مجموع سه شخصیت قابل بازی در Nadir وجود دارد که هر کدام دارای سبک مبارزاتی منحصر به فرد هستند. شما با Jeanne شروع می‌کنید (مانند بازی Arc)، سپس می‌توانید قفل Vlad Tepes و Hernan Cortez را باز کنید. هر یک از آنها راه خود را از طریق جهنم طی می کنند و معرف گناه خاصی هستند. هر یک از این گناهان مجموعه ای از دشمنان خود را به همراه دارد که سبک بازی شما را تا حد زیادی تغییر می دهد. یادگیری آن و ایجاد یک استراتژی برای شکست دادن آن، کلید ساختن یک عرشه قدرتمند و زنده ماندن از هر مبارزه است.

در ترکیب با هنر و سبک بصری بازی مانند روایت داستانی، این بازی الهامات زیادی را از عنوان فوق العاده محبوب و موفق Darkest Dungeon گرفته است و از این نظر مانند یک رقیب جدی به نظر می‌رسد که تازه و هیجان‌انگیز باشد. از نظر بصری من واقعا از بازی Nadir لذت بردم. من یک طرفدار نسبتا بزرگ کتاب های کمیک هستم و طبیعت تاریک و هیجانی همه چیز این بازی را دوست دارم. در این عنوان شیاطین بسیار جالبی وجود دارند که با آن‌ها روبرو خواهید شد که هر کدام با هر حمله به شما اشاره می‌کنند و به سمت شما می‌آیند. رنگ های استفاده شده در این بازی واقعا ساده است اما در حد نیست که خسته کننده شود، با تعداد زیادی رنگ سیاه، سفید و زرد برای تضاد کارت های آبی و قرمز. از نظر موسیقی، این بازی چندان چشمگیر نیست و یک حس کلی از ترس و احساس غم انگیزی وجود دارد که به شما منتقل می کند.

حرف آخر

من واقعاً می‌خواستم از اینکه Nadir: A Grimdark Deckbuilder تا چقدر می تواند عالی باشد، خوشحال باشم. متأسفانه، در حالی که برخی از عناصر واقعا قابل توجه و برجسته در بازی وجود دارد، مانند مبارزات منحصر به فرد و سبک بصری چشمگیر، در نهایت به دلیل برخی مشکلات مانع از بروز آن می شود. بازی در وضعیت فعلی خود کاملا نامتعادل است و سازندگان به شدت نیاز به رفع برخی از اشکالات بسیار چشمگیر دارند. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، توصیه کامل آن دشوار است. بازی گاهی اوقات دچار باگ می شود و چندین خطای گرامری شرم آور نیز در آن وجود دارد. اگر بتوانید این مشکلات را نادیده بگیرید، یک عنوان در سبک عرشه ساز نوآورانه است و محتوای کافی برای دوستداران این ژانر وجود دارد و اگرچه قطعا از نظر محتوا تا حدودی کمبود دارد.

Verdict

I really wanted to rave about how great Nadir: A Grimdark Deckbuilder can be. Unfortunately, while there are some truly remarkable elements to the game, such as unique combat and an impressive visual style, it is ultimately held back by some issues. The game in its current state is completely unbalanced and the developers desperately need to fix some very glaring bugs. Until that happens, it’s hard to fully recommend it. The game is buggy at times and has several embarrassing grammatical errors. If you can overlook these problems, it’s an innovative title in the deck-building genre, and there’s enough content for fans of the genre, although it’s definitely lacking in content

7.8

نقاط قوت

  • گیم پلی اعتیاد آور و ارزشمند
  • گرافیک و سبک هنری ساده و در عین حال چشمگیر
  • انیمیشن های عالی
  • موسیقی های متن غم انگیز
  • کنترل های شهودی و عالی

نقاط ضعف

  • یادگیری برخی مکانیک های بازی بیسار دشوار است
  • وجود باگ های متعدد
  • بازی در وضعیت فعلی خود کاملا نامتعادل است
8.5 گرافیک
7.5 گیم پلی
7 داستان
8 موسیقی