نقد و بررسی Naught

نقد و بررسی Naught

عناوین زیادی هر ساله در سبک پلتفرمر ساخته و منتشر میشوند ولی خوب است بندانیم که که خود این سبک نیز حجم زیادی از زیر سبک ها داشته و دسته بندی آن ها کار دشواری است. از بازی های پلتفرمر معمایی بگیر تا بازی های روگ لایک. اما یک سری از بازی های آن به دلیل سبک و نحوه کنترل آن ها که زیاد گسترده نیست به عناوین و کودکانه معروف بوده و همین امر باعث میشود که به اشتباه بیشتر این بازی ها را برای کودکانمان خریداری کنیم. بازی Naught توسط تیم Wildsphere ابتدا برای اندروید و پس از آن مدتی قبل برای کنسول های نسل هشتم و کامپیوتر منتشر شده است.

بازی Naught در سبک پلتفرمر معمایی ساخته شده و در آن به شدت از فضای های تاریک و دلهره آور استفاده شده است. دوستان این توصیه من را جدی بگیرید و از خرید این بازی برای کودکان و افرادی با روحیه حساس جدا خودداری کنید. چون داستان آن به شکل یک کتاب عکس دار بیان میشود و نیازی برای دانش زبان در بازی وجود ندارد. بازی به شدت برای افراد توصیه شده تنش زا بوده و به دلیل فضای تاریک و المان های غمناک و دلهره آور آن ممکن تاثیرات بدی را بر روحیه افراد بگذارد. این بازی نه در سطح Limbo ولی مشابه آن تاثیرات بسیار جدی در روحیه افراد خواهد گذاشت.

در ابتدا همانطور که بیان شد بازی به صورت یک آلبوم عکس برای شما وقایع را بیان میکند. دختر یا زنی جوان در سوگ گربه ی از دست داده اش آن را برای دفن کردن کنار یک درخت برده و آن را دفن میکند. پس از مدتی آن جا را ترک میکند. در عکسهای بعدی نشان داده میشه که بچه گربه به دنیای مردگان و زیرین برده شده و آن جا زنده میشود و یا به اصطلاح روح او دوباره بیدار شده و شما باید او را برای بازگشت از دنیایی ترسناک به سمت نور هدایت کنید.

داستان بازی به صورت چپتر و قسمتی نیست و با دست آورد های شما در بازی بازی قسمت های جدید آن باز خواهد شد و این داستان به قدری تاثیر بر انگیز و فوق العاده با مکانیزمی کاملا ساده بیان میشود و ممکن است مدت ها ذهن شما را درگیر خود کرده و روی شما تاثیر بگذارد. شما با رسیدن به مرحله ده بازی یک برگ از آن و با جمع کردن ۳۰ الماس یک برگ دیگر و همینطور با انجام کار های خواسته شده از شما هر برگ از این آلبوم داستانی را باز میکنید

.

از ابتدای وارد شدن به منوی بازی موسیقی متن فوق العاده ای برای شما پخش میشود و به محض ورودتان به خود بازی موسیقی تغییر کرده ولی همچنان تم آن با موسیقی قبلی یک شکل بوده و به همان میزان نیز خوب و زیباست. بازی از صدا گذاری خاصی استفاده نکرده و همین امر به جای بد کردن و تاثیر گذاری منفی فضای بازی را به شدت بهتر از قبل میکند.

کنترل حرکتی بازی و مکانیزم های دکمه زنی آن بسیار آسان و جالب است. این بازی که پیش تر برای موبایل و نسخه اندروید منتشر شده بود از تکان دادن صفحه برای حرکت کردن استفاده میکرد ولی با انتشار نسخه نینتندو آن باید با آنالوگ های شوک بازی آن را جابه جا کنید. شما باید با تغییر جهت آنالوگ شوک به جای عقب یا جلو بردن گربه دنیای بازی را چپ و راست کنید. یعنی گربه شما سر جای خود ایستاده ولی با نگه داشتن آنالوگ به سمت راست دنیای بازی به آن سمت شیب بر میدارد و یک شیب که بسته به میزان نگه داشتن آنالوگ شما تند تر میشود ایجاد شده و گربه شما به آن سمت سر میخورد.

هر دو طرف پایین و بالای شما قابل راه رفتن است. چه زمینی که ابتدای بازی روی آن قرار میگیرید و چه آن سطحی که به عنوان سقب بالای شماست. با چرخاندن زیاد آنالوگ وبه تدریج دنیا بر عکس و با فشردن یک دکمه مشخص شده به یک باره دنیا برگشته و شما روی آن سطح دیگر بازی قدم میگذارید. شما باید بتوانید با استفاده از این مکانیزم ها مراحل بازی را طی کرده و الماس های بازی را برای به اتمام رساندن مرحله و باز کردن آلبوم داستان به دست آورید. از موانع مرگبار بازی دوری کرده و شانس خود را برای بازگشت پیش دوست و صاحبتان امتحان کنید.

حرف آخر

داستانی تاثیر گذار و گیم پلی با ویژگی های ساده اما جذاب. شما از یک عنوان پلتفرمر چه میخواهید. تمامی آن ها با خلاقیت تمام و سادگی خود یک جا جمع شده اند اما منظور از سادگی سطح بازی نیست. بازی از سطح تناسب خوبی تشکیل شده و شما را تا مدت ها سرگرم کرده و ارزش یک بار تجربه آن را دارد. اما حتما به این نکته توجه کنید که این عنوان به هیچ وجه مناسب کودکان نیست.

Verdict

Impressive story and gameplay with simple but fascinating features. What do you want from a platformer title? They all come together with all their creativity and simplicity, but that does not mean the simplicity of the game level. The game consists of a good fitness level and will keep you entertained for a long time and it is worth a try. But be sure to note that this title is not suitable for children at all.

7.8

نقاط قوت

  • روش داستان گویی
  • گیم پلی خلاقانه
  • گرافیک خوب

نقاط ضعف

  • تاثیر در روحیه افراد
  • استفاده نکردن از مکانیزم های کنسول Nintendo Switch
7.5 گرافیک
8 گیم پلی
8 داستان
7.5 موسیقی