نقد و بررسی بازی Oceanhorn 2 – Knights of the Lost Realm

نقد و بررسی بازی Oceanhorn 2 – Knights of the Lost Realm

بازی Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm که توسط توسعه دهنده Cornfox ساخته شده، نامه ای عاشقانه به سری Legend of Zelda، به ویژه نسخه Wind Waker است که به عنوان یک بازی موبایل، بسیار جاه طلبانه بوده و ایده های زیادی را به همراه دارد. بلندپروازانه است و پس از انتقال به کنسول ها و رایانه شخصی، خود را در میان رقبای بسیار قوی‌تر ژانر اکشن و نقش آفرینی می‌یابد. Oceanhorn 2 در ابتدا به عنوان یک بازی انحصاری موبایلی Apple Arcade در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، اما در سال ۲۰۲۰ در دسترس دارندگان نینتندو سوییچ قرار گرفت.

عرضه نسخه موبایلی این بازی با استقبال ضعیف طرفداران مواجه شد و مشکلات زیادی در مورد کنترل و اشکالات در آن وجود داشت. وقتی نوبت به سوییچ رسید این مشکلات حل شد و طرفداران توانستند از پتانسیل کامل Oceanhorn لذت ببرند. سرانجام در ۲ اگوست ۲۰۲۳ برای کنسول های نسل جدید و PC منتشر شد و متاسفانه همچنان از یکسری مشکلات نسخه موبایلی رنج می برد که تجربه کلی آن را تحت تاثیر قرار داده است. با نقد و بررسی این بازی در وب سایت Gamingles با ما همراه باشید.

می توان گفت نسخه رایانه های شخصی Oceanhorn 2 از جهات خاصی یک دستاورد فنی عالی است، اما در عین حال برخی مشکلات آن مانند عدم بهینه سازی مناسب و انتخاب های بحث برانگیز طراحی در بخش مبارزات، مانع از تحقق پتانسیل های کامل آن چیزی می شود، در غیر این صورت یک ماجراجویی شایسته و درخورد توجه است که مطمئنا ارزش وقت گذاشتن را دارد.

بخش داستانی بازی شما را در نقش یک Hero یا قهرمان قرار می دهد که حتی در وب سایت توسعه دهنده نیز از همین کلمه قهرمان استفاده شده که او شخصیت اصلی بدون صداگذاری و بدون ویژگی خاص و متمایز کننده ما محسوب می شود. او ماجراجویی خود را در جزیره ای واقع در سیاره Gaia آغاز می کند و برای اثبات ارزش خود به عنوان یک شوالیه تلاش می کند. برای رسیدن به این هدف باید دشنان مختلف را سلاخی کرده، تعدادی پازل را حل کنید و در نهایت اعتبار شوالیه بودن خود را دریافت کنید. قهرمان داستان در این سفر تنها نیست و رباتی به نام Gen را که به عنوان سپر در طول مبارزه و ابزاری برای حل پازل استفاده می شود، استخدام می کند و در نهایت در یک ماجراجویی بزرگ قرار می گیرد.

دنیای سرزمین گایا در عین حال یک محیط فانتزی معمولی است، اما همچنین دنیایی با فناوری پیشرفته (مانند خود Gen که یک ربات انسان نما می باشد) است و به نظر می رسد که هیچ کس واقعاً به آن توجهی نداشته باشد. توضیحات بازی به این موضوع اشاره می‌کند که این سیاره زمین‌سازی شده است، به این معنی که همه می‌دانند در سیاره‌ای زندگی می کنند که ساکنین آن قبلاً با انسان ها رابطه خوبی نداشتند، اما ساکنین جدید آن هنوز در یک جامعه ماقبل صنعتی زندگی می‌کنند. این یک همنشینی عجیب فناوری آشکارا پیشرفته با جامعه ای است که به نظر می رسد مردم بیشتر از آن دوری می کنند.

تا آنجا که خود گیم پلی بازی Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm به این موضوع اشاره می کند، مکانیزم های آن برگرفته از فرانچایز Zelda هستند که توصیف مناسبی است. نسخه اول این بازی بیشتر شبیه عنوان The Legend of Zelda: A Link to the Past با نمای ایزومتریک از بالای سر بود، اما نسخه دوم بیشتر با دوربین سه بعدی، نقشه جهان پوشیده شده توسط اقیانوس و تعداد زیادی ظروف برای شکستن بیشتر شبیه The Legend of Zelda: The Wind Waker است. شما از ابزارهای مختلفی که در ختیار دارید، مانند شلیک های اصلی تفنگ خود، در کنار دستور دادن به دو همراه خود برای ایستادن روی سوئیچ های دور دست به منظور حل پازل ها و پیشرفت در بازی استفاده خواهید کرد.

مبارزه نیز بسیار ساده است: شما شمشیر خود را در یک ترکیب سه ضربه ای ساده به اهتزاز درمی آورید و می توانید سپر خود را بالا آورده تا جلوی حملات را بگیرید یا به وسیله جاخالی دادن از صحنه مبارزه دور شوید. در حالی که یک نوار استقامت برای جلوگیری از جاخالی های ناخواسته وجود دارد، شما واقعاً فقط باید از دشمن دوری کنید تا از حملات آنها در امان بمانید، سپس در یک فرصت مناسب دوباره به آنها ضربه بزنید. متأسفانه، مبارزات Oceanhorn 2 چه در هنگام رویارویی با انواع دشمنان و چه در سرایط مختلف شما با درگیری با آنها چندان متفاوت نیست و می توان از اکثر دشمنان بدون هیچ عواقبی دوری کرد.

خوشبختانه بازی در حل معما و کاوش بیشتر از مبارزاتش می درخشد. جهان متنوع است و فرصت های زیادی برای کاوش در اختیار شما قرار می دهد. یکی از ویژگی های گیم پلی Oceanhorn 2 که آن را دوست دارم این است که هر ناحیه به طور خودکار به شما نشان می دهد که چه تعداد جعبه و چه تعداد bloodshard (اقلام قابل جمع آوری) هنوز در آن ناحیه باقی مانده است. بنابراین اگر وارد خانه‌ای شوید و نماد جعبه را در کنار نقشه کوچک ببینید، سریع متوجه می شوید که چیزی پنهان است و همچنین می‌دانید که چه زمانی منطقه‌ای را از همه غارت‌های مهم پاکسازی کرده‌اید.
در حالی که من طراحی هنری و گرافیکی بازی را به گیم پلی و داستان آن ترجیح می دهم، باید از آنچه تیم سازنده در زمینه طراحی دنیای بازی به دست آورده است، قدردانی کرد. با جلوه های بصری چشمگیر، صداگذاری عالی شخصیت ها و دنیایی که به زیبایی درک شده است، به راحتی می توان فراموش کرد که عنوان فقط یک نسخه پورت شده از یک بازی موبایل است.

حرف آخر

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm یک نقش آفرینی اکشن لذت بخش است که بسیار زیبا و جاه طلبانه بوده و کاملا خالی از اشکال نیست و بسیار تصور می شود که یک عنوان برگرفته از سری Zelda است که اکنون برای موبایل منتشر شده است. با این حال، هنگامی که وارد دنیای بازی می شوید، چنین مورد را فراموش می کنید. این یک بازی عالی است که اتمام آن بین ۱۰-۱۲ ساعت زمان می‌برد و همانطور که گفته شد، با عناصر کاوش و حل پازل خود به خوبی کار می‌کند. با اینکه مبارزات آن جالب نیست (به غیر از نبرد با باس ها) اما به طور کلی می توان بدون عواقب آن را نادیده گرفت. در دنیای این بازی، افسانه ها و موارد زیادی وجود دارد که طرفداران بازی های RPG در آن گم می شوند و در بیشتر موارد آنها را تحسین می کنند.

Verdict

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm is a delightful action role-playing game that’s beautiful, ambitious, and not entirely without its flaws, and it’s widely believed to be a spinoff of the Zelda series now out for mobile. However, once you get into the game world, you forget about that. It’s a great game that takes between 10-12 hours to complete, and as mentioned, it works well with its exploration and puzzle solving elements. Although the combats are not interesting (apart from the boss battles), they can generally be ignored without consequence. In the world of this game, there are many legends and things that RPG fans can get lost in and admire in most cases

7.4

نقاط قوت

  • گرافیک خیره کننده و ارائه یک دنیای زیبا و رنگارنگ
  • پازل ها و عناصر کاوش جذاب و درگیرکننده هستند
  • یک عنوان تحسین برانگیز الهام گرفته شده از نسخه های کلاسیک فرانچایز Zelda
  • عناصر نقش آفرینی به خوبی استفاده شده اند

نقاط ضعف

  • فاقد آزادی Breath of the Wild است
  • قیمت برای محتوایی که ارائه می دهد، نسبتا بالاست
  • مبارزات می تواند کسل کننده باشد
8.5 گرافیک
6.5 گیم پلی
7 داستان
7.5 موسیقی