نقد و بررسی QV

نقد و بررسی QV

بازی های پلتفرمر یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین سبک های بازی سازی به شمار میروند، پیدایش این سبک از بازی ها به دهه ۸۰ میلادی و باز گشته و تا به امروز جزو یکی از بهترین و سرگرم کننده ترین سبک در میان بازی های ویدیویی در میان دیگر سبک ها باقی مانده اند، طبیعتا با پیشرفت تکنولوژی و همچنین تغییر و پیشرفت در میان سبک های مختلف سبک بازی پلتفرمر نیز به سمت تغییراتی پیش میرفت که البته در برخی موارد با شکست هایی نیز روبرو میشد، این تغییرات اول از همه به سه بعدی کردن گرافیک و تصویر بازی و تغییر آن از حالت مرسوم دو بعدی آن مربوط میشد، همچنین تغییراتی در گرافیک فنی بازی و جایگزین شدن گرافیک های انیمیشنی با سبک هایی مانند پیکسلی و هشت بیتی، به هر حال این تغییرات در میان اکثر بازی های این سبک خوشایند نبود و معدود عناوینی بوده اند که توانسته باشند این تغیر نسل و بهبود کیفیت را در شکل درستی در بازی و در این سبک جای دهند، یکی از همین عناوین نیز بازی QV میباشد، یک عنوان پلتفرمر سه بعدی که در سال ۲۰۲۰ برای پلتفرم نسل هشتمی Nintendo Switch در دسترس قرار گرفت.

بازی به جز دوری و استفاده نکردن از گرافیک مرسوم دو بعدی و پیکسلی، از دوربین مرسوم در اکثر اینکونه از بازی ها نیز استفاده نکرده و بجای آن نمای دوربین را به ایزومتریک تغییر داده است. همین امر و اقدامات جسورانه در زمینه طراحی بازی به لذت بخش شدن آن کمک زیادی کرده و جلوه های بصری جذاب و لذت بخشی در بازی خلق شده است. شما در نقش یک دختر جوان به نام Quby به بازی و پیشروی در آن خواهید پرداخت، همچنین در این راه شما یک دوست پنگوئن را نیز پیدا خواهید کرد و او همسفر شما خواهد بود، شما با استفاده از عصایی که در دست دارید عمده کار های درون بازی را انجام داده و عنصر اصلی داستان و گیم پلی بازی تلقی خواهد شد.

بازی تلاش بسیاری را برای عمیق جلوه دادن شخصیت های درون خود انجام داده است اما این تلاش به هیچ وجه ثمره مناسبی نداشته و شما در وهله ی اول با شخصیت پردازی هایی ابتدایی و خام مواجه خواهید شد. همچنین داستان بازی اصلا درگیر کننده و جذاب نخواهد بود و روند کند و خطی بازی چیزی نیست که اتظارش را داشته باشید. روایت های سطحی و کم عمق، داستانی بدون فراز و نشیب و در بیشتر قسمت ها بسیار قابل پیش بینی برخی از مشکلات این قسمت هستند.

اما در طرف دیگر گیم پلی بازی بسیار جذاب خواهد بود، شما باید با استفاده از عصای خود در بازی به پیشروی پرداخته و در این راه اقدام به ساخت پلتفرم با استفاده از جوهر درون آب، تغییر بلوک ها و پلتفرم ها، جابه جایی پرتال ها و اتصالشان به یکدیگر و همچنین موارد معمول یک پلتفرمر مانند گزینه های حرکتی و پرش را انجام دهید، سیستم هوش مصنوعی و طراحی سطوح بازی به خوبی در آن اجرا شده اند و تناسب سختی با در سطوح مختلف به درستی رعایت شده و هر قشری از بازیکنان را میتواند به چالش بکشد.

البته چیزی که پیش تر هم مورد بحث قرار گرفته بود سیستم گرافیکی و جلوه های آن به شمار میرفت که به درستی و به زیبایی بسیار در بازی قرار گرفته و تغییر جهت دوربین به ایزومتریک نیز یکی دیگر از تصمیمات درست و اقدامات جذاب آن ها به شمار میرود، همچنین موسیقی های بازی بسیار جذاب و گوش نواز خواهند بود و شاید یکی از لذت بخش ترین قسمت های بازی را بتوان همین موسیقی های بازی نامید، جایی که نت ها به درستی لذت و هیجان را به شما و بازی منتقل خواهند کرد.

حرف آخر

بازی QV یک عنوان پلتفرمر نوین به حساب خواهد آمد که با اقدامات جسورانه خود توانسته راه جدیدی را در میان هم سبکان خودش باز کرده و لذت تجربه این سبک از بازی را به شکل غیر مرسوم تری به بازیکنان ارائه دهد، جلوه های گرافیکی و جهت دوربین بازی دستخوش تغییرات بسیاری نسبت به دیگر بازی های سبک بوده و اکثر قسمت ها و فاکتور های اصلی بازی به جز قسمت داستان و شخصیت ها در بازی به شکل خوبی کار شده و همین مر نیز ارزش خرید بازی را بالاتر خواهد برد.

Verdict

QV game will be a new platformer title that with its bold actions has been able to open a new way among its peers and offer players the pleasure of experiencing this style of game in a more unusual way, graphic effects and camera direction. The game has undergone many changes compared to other style games, and most of the main parts and factors of the game, except for the story and characters in the game, have worked well, and this will increase the value of buying the game.

8

نقاط قوت

  • سیستم نو آورانه گرافیک
  • دوربین کار شده ی ایزومتریک
  • گیم پلی هیجان انگیز
  • موسیقی های فوق العاده

نقاط ضعف

  • روایت داستانی ضعیف
  • شخصیت پردازی های کم عمق
8.5 گرافیک
8.5 گیم پلی
6 داستان
9 موسیقی