نقد و بررسی Rigid Force Redux

نقد و بررسی Rigid Force Redux

سلام خدمت کاربران عزیز و گرامی. با یک نقد و بررسی دیگر تحت عنوان بازی Rigid Force Redux در خدمت شما هستیم. مثل همیشه با نظرات سازنده خودتون به ما کمک کنید تا هر چه بهتر بتونیم به بهترین شکل جهت رضایتمندی شما عزیزان کوشش کنیم. امیدوارم مطلبی که آماده کردیم براتون مفید واقع بشه و بهترین استفاده رو ببرید. از شما دعوت می کنم برای بررسی این بازی فوق العاده جذاب همراه ما باشید.

بازی Rigid Force Redux به سبک تیراندازی بوده و توسط شرکت توسعه دهنده com8com1 و همچنین استودیوی هدآپ (Head up) توسعه یافته است. زمان انتشار این بازی در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۰ بوده و با قیمت ۱۹٫۹۹ دلار برای کنسول اکس باس وان و نینتندور سوئیچ، در فروشگاه های گیم عرضه شده است. طرفداران علاقمند به سبک Shmup با تهیه این بازی به طور مطمئن با تغییرات چشمگیری در این نوع سبک از بازی مواجه شدند.

یکی از عناصر مهم این بازی که به طور چشمگیر آن را نسبت به سایر بازی های سبک Shmup منحصر به فرد کرده است، گرافیک آن می باشد. این بازی دارای گرافیک مدرن سه بعدی است که محیط های خیره کننده و جلوه های تفضیلی بسیار زیبای این بازی را برای ارائه هر چه قوی تر همراهی می کند. با شروع آموزش اولیه در ابتدای بازی، ماجراجویی آغاز می شود. در آغاز این ماجراجویی هوش مصنوعی کشتی که PSYE  نام دارد، به ارائه یکسری مطالب و اطلاعات با ارزش در رابطه با بازی و اتفاقات مهیج می پردازد، که قرار بر اتفاق افتادن در روند بازی می باشند. پیشنهاد من به شما این است که به هیچ وجه این آموزش ابتدایی را از دست ندهید. وجود این آموزش یک گزینه مفید و موثر برای افرادی که در این سبک از بازی تازه وارد هستند می باشد و از طرفی این موضوع یکی از تفاوت های این بازی را نسبت به سایر بازی های سبک Shmup نشان می دهد، چراکه اکثر بازی های این سبک، شامل آموزش ابتدایی در آغاز بازی نمی باشند.

پس از مشاهده آموزش آغازین، در ۶ ماموریت اصلی که دارای سه سطح یخی، بیابانی و آتش می باشد، به همراه کشتی خود، وظیفه نابود کردن بیگانگان موجود در سیاره خود را دارید تا درس عبرتی برای دیگر بیگانگان باشد! از طرفی برای چالش برانگیز تر شدن روند بازی، در پایان هر مرحله یک رئیس (Boss) وجود دارد که با روش های متنوعی، مهارت ها و استراتژی ها موجود در سبک نبرد شما را به چالش می کشد.

یکی از اهداف این بازی همانطور که گفته شد از بین بردن بیگانگان بوده و با حمله کردن به آنها، منابع آن ها را نیز بدست می آورید. در طی این بازی با جمع کردن گوی های انرژی موجود، به پر شدن خط انرژی خود کمک می کنید و در نهایت با تکمیل شدن این خط انرژی با حملات برق آسا دشمنان خود را شگفت زده می کنید. ناگفته نماند که با توجه به اینکه در هر مرحله سطح دشمنان موجود نیز بالاتر رفته و میزان سختی هر قسمت افزایش می یابد، بروزرسانی های مشخصی برای آیتم های سلاح های موجود در نظر گرفته شده است. در نتیجه با بروزرسانی کردن مهارت های مربوط به اسلحه خود، می توانید به قدرت و استراتژی خود جهت نبردی چشمگیرتر، بی افزایید. برای مثال سلاح های پایه این سبک از بازی همچون شلیک متمرکز و پراکنده، در بازی Rigid Force Redux پس از بروزرسانی قابلیت تغییر در میزان توپ های مورد شلیک ممکن می شود و همچنین می توانید برای چ قابلیت های دیگری همچون ایجاد حریق را به سلاح خود اضافه کنید.

علاوه بر تنوع موجود در سلاح ها و نحوه بروزرسانی آنها که گفته شد، در دشمنان موجود در این بازی نیز تنوع خاصی وجود دارد. برای مثال می توان به استرانژی های مخصوص به هر نوع دشمن اشاره کرد که از کوچکترین آنها تا بزرگترین آنها که رئیس یا به قول معروف غول مرحله آخر است، هر کدام خصوصیات خاص خود را دارا می باشند. همچنین در حین بازی با مواجه شدن دشمنان بیشتر، علاوه بر مشاهده این خصوصیات همچون شمشیرهای خاص هر نوع دشمن، اسلحه های سنگین، لیزرهای کشنده که هرکدام دارای قدرت های متفاوتی می باشد، می توان به افزایش علاقه گیمر نیز اشاره کرد. چراکه مشاهده این گونه آیتم های جذاب، به حس کنجکاوی فرد گیمر نیز می افزاید که رئیس های مراحل بعدی دارای چه ویژگی هایی هستند. در نتیجه می توان گفت تاثیر بسزایی در نحوه سرگرم شدن نیز می گذارد.

جدا از روند اصلی بازی که شامل ۶ ماموریت می باشد، دو حالت دیگر نیز وجود دارد که اگر کوتاه بودن مراحل اصلی، گیمر را در حسرت بیشتر بودن مقدار بازی گذاشت، می توان از آن دو حالت دیگر استفاده کرد. حالت اول Boss Rush می باشد که به نوعی از سرگرم کننده ترین گزینه های این بازی می باشد. در حالت Boss Rush  شما با رئیس های مختلفی وارد نبرد می شوید که در حین نبرد نیز میزان سختی در برابر حمله رئیس ها نیز به صورتی چشمگیری مشاهده می شود.

حالت دیگر که Arcade نام دارد از ویژگی های خاصی نیز برخوردار است. این به گونه ای است که با توجه به مهارت و عملکرد شما در طی انجام بازی، در انتهای هر ماموریت برای شما امتیاز مشخصی را در نظر می گیرد.

جدا از تعریف و تمجیدی که در این نقد و بررسی برای بازی Rigid Force Redux در نظر گرفتیم، بد نیست به توضیح ویژگی های نه چندان خوشایند آن نیز بپردازیم. اولین مورد جدا از ویژگی های جدید موجود در نحوه نبرد در بازی، حالت تکراری بودن داستان اصلی می باشد. تکراری بودن آن به معنای کپی برداری از بازی های دیگر نیست. بلکه به این معناست که اکثر بازی های سبک Shmup مربوط به ریشه کن کردن یک سری افراد بیگانه است، که سعی در اشغال کردن قلمرو شما را دارند. به نوعی که شخصیت خوب داستان با از بین بردن شخصیت های منفی، در آخر پیروز می شوند و قصه ما به سر می رسد و بماند که بازی جمعا در ۶ ماموریت اصلی است و مدت زمان کوتاه آن برای هر گیمری ممکن است با دو حالت جدا از حالت اصلی که شرح دادیم، جبران نشود. من شخصا به دنبال داستان های جذاب تر در این سبک از بازی هستم چه بسا طولانی تر شدن آن نقش موثری در افزایش جذابیت بازی دارد.

به عنوان یک جمع بندی می توان گفت بازی Rigid Force Redux یک بازی مهیج و فوق العاده با ویژگی های عالی در گرافیک، موسیقی و تنوع شخصیت های بیگانه موجود در نبرد می باشد. اما اگر جزئی تر نگاه کنیم، جزئیات بیشتر اینگونه بیان می کنند که این بازی هنوز برای جذاب تر شدن و تبدیل شدن به یک بازی کامل و بی عیب و نقص، جا برای پیشرفت دارد. اما در میان گیمر ها، افرادی هستند که به دنبال بازی کوتاهی می باشند و یا باری آنها مسئله کوتاه بودن داستان بازی از اهمیت خاصی برخوردار نمی باشد. به طور مثال ممکن است افرادی باشند که به دنبال گرافیک قوی، گیم پلی جذاب و همچنین موسیقی زیبا باشند و تنها اوقاتی را برای بازی کردن صرف کنند. در نتیجه بازی Rigid Force Redux پیشنهاد خوبی برای این دسته از افراد می باشد. همچنین افرادی هستند که مسئله مدت زمان بازی برایشان مهم است، اما با توجه به ویژگی ها بسیار چشمگیر دیگر، ممکن است نظر این دسته از افراد را تغییر دهد و به نوعی ارزش یک بار امتحان کردن را داشته باشد. پس می توان گفت این بازی را نه تنها به افراد دسته اول، بلکه به تمامی گیمر ها که به دنبال داشتن بازی جذاب برای سپری کردن اوقات خود هستند، به شدت پیشنهاد می کنم.

حرف آخر

برای من شخصا در تمامی بازی ها، موسیقی بازی در هنگام اجرای آن نظرم را بسیار زیاد جلب می کند. با توجه به علاقه شدیدی که به موسیقی دارم، ایجاد احساسات مختلف در روند بازی و انجام ماموریت های مختلف ارتباط مستقیمی با نوع موسیقی بکار رفته دارد. بطوریکه با توجه به نظر شخصی خودم، بازی هایی که دارای موسیقی قوی هستند را باید جدی گرفت. چراکه موسیقی بکار رفته تنها برای پر کردن فضای خالی موجود در کل بازی نیست. قطعا در پشت کار فکر زیادی شده و موسیقی نیز با بیان خاص خودش، هدف و مقصود خاصی را به گیمر می رساند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در هنگام انجام بازی، با موسیقی ارتباط خاصی برقرار می کنید، من بازی Rigid Force Redux را به شما معرفی می کنم.

 Verdict

For me personally, in all games, the music of the game catches my eye a lot when I play it. Due to my strong interest in music, creating different emotions in the game process and performing different missions is directly related to the type of music used. According to my personal opinion, games that have strong music should be taken seriously. Because the music used is not just to fill the empty space in the whole game. There is definitely a lot of thought behind the work and the music, with its own expression, conveys a specific goal and purpose to the gamer. If you are one of those people who make a special connection with music while playing the game, I would like to introduce you to Rigid Force Redux.

 

8.4

نقاط قوت

  • موسیقی عالی
  • گرافیک بالا
  • گیم پلی جذاب

نقاط ضعف

  • کوتاه بودن بازی
  • تکراری بودن سبک داستان
8.5 گرافیک
7.5 گیم پلی
10 داستان
7.5 موسیقی