نقد و بررسی بازی Rob Riches

نقد و بررسی بازی Rob Riches

سوکوبان نوعی پازل جابجایی است که در آن بازیکن جعبه یا صندوق‌ها را در یک برای قرار دادن آن‌ها در محل نگه‌داری‌شان در یک محل تعیین شده جابجا می کند. این پازل معمولاً به شکل یک بازی ویدیویی پیاده‌سازی می‌شود و برای اولین بار در کشور ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. تاکنون عناوین متعددی را در سبک پازل سوکوبان تجربه کرده ام که از جمله معروف ترین آنها می توان به بازی Sokobos اشاره کرد که با سبک هنری منحصر به فرد و همچنین گیم پلی بسیار جذاب خود، ساعات بسیار خوشی را به ارمغان می آورد. اما اکنون شاهد انتشار عنوانی دیگر در این سبک هستیم که Rob Riches نام دارد و یک بازی پازل کوتاه و شیرین از نوع سوکوبان از توسعه دهندگان نروژی Megapop است که اتمام آن حدودا ۲ ساعت زمان نیاز دارد. اما طی این مدت زمان کوتاه به خوبی شما را مجذوب خود می کند.

Rob Riches یک بازی پازل سرگرم کننده است که از سه جهان متنوع با تقریباً سی پازل در هر جهان تشکیل شده است. هر پازل در یک شبکه ساده در بخش هایی به اندازه یک خانه شبکه ای تنظیم شده است. شما در نقش قهرمان داستان یعنی Rob هستید که یک کاوشگر بی باک بوده و در شکار معابد مایاها، وایکینگ ها و مصر در جستجوی گنج، ماجراجویی هیجان انگیزی را آغاز می کند. راب که کاوشگر شجاعی است، برای گرفتن چند سکه دست از کار نمی‌کشد. شما باید تلاش کنید تا قهرمان داستان یعنی Rob را به خروجی هر مرحله برسانید و بر همه موانع سر راه خود غلبه کنید. هر جهان با چالش های منحصر به فرد خود، احساس بسیار متمایزی را به شما القا می کند. این بازی در مجموع دارای ۳ جهان مختلف است و هر یک از آنها حدود ۳۰ مرحله دارد. این دارای مقدار مناسبی از تنوع عناصر گیم پلی در سراسر مراحل است و معمولا زمانی که یک عنصر جدید معرفی می شود یک مرحله بسیار کوتاه و ساده دارید تا به شما اجازه دهد به آن عادت کنید. سپس هر جهان در مرحله‌ای طولانی‌تر از حد معمول به اوج خود می‌رسد که از برخی از مکانیک‌های دیده‌شده در این دنیا/در بازی استفاده می‌کند.

شما به راب کمک می‌کنید تا بلوک‌ها را از سر راه خود دور کند، از بلوک‌ها برای طفره رفتن از تیرهایی که به سمت او شلیک می‌شوند نیز استفاده کنید و از افتادن در گدازه داغ و برخورد با اره‌های فلزی در حال چرخش اجتناب کنید. این ها جزو خطرناک ترین تله ها و موانع محیطی هستند که طی مراحل با آنها روبرو خواهید شد. همانطور که محیط ها در بازی تغییر می کنند، مکانیک پازل بازی نیز تغییر می کند و بنابراین ترکیب خوبی از مکانیک ها در طول بازی معرفی می شود تا همواره گیم پلی را برای بازیکن تازه و جالب نگه دارد. گیم پلی بازی Rob Riches طوری طراحی شده که اگر در یک مرحله گیر نکنید، باید حدود دو ساعت طول بکشد تا بازی را به طور کامل به اتمام برسانید. هیچ محدودیت زمانی یا فشاری برای پایان دادن به یک مرحله در یک زمان تعیین شده وجود ندارد. می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید تا بازی تعداد قدم های راب را بشمارد، به این معنی که می‌توانید بازی را دوباره انجام دهید و اینبار سعی کنید تعداد قدم‌های قبلی خود را کمتر کنید و در واقع رکورد خود را شکست دهید، اما به غیر از آن، هیچ ارزش تکراری در بازی وجود ندارد. یکی از ویژگی های جالب بازی قابلیت عقبگرد است، اگر در حل معمایی اشتباه کردید، با فشردن دکمه مورد نظر می توانید پازل مورد نظر را از نو شروع کنید.

کنترل‌ها ساده هستند، می‌توانید از ماوس برای هدایت Rob (یا کلیدهای جهت‌دار) استفاده کنید و او به طور خودکار یک بلوک را جلوی خود حرکت می‌دهد. راب همچنین روی تشک فنری می‌پرد و سکه‌ها را پس از پا گذاشتن روی همان بلوک روی شبکه جمع‌آوری می‌کند. همچنین می توانید با فشار دادن کلیدهای بالا، پایین، چپ و راست از یک پد جهت روی صفحه برای حرکت Rob استفاده کنید. من هر دو نسخه کنترل را امتحان کردم و به طور کلی کنترل های صفحه کلید را ترجیح دادم. محیط های با دست طراحی شده بازی نیز کاملا شاداب و واضح هستند، من از شیوه‌ای که راب انیمیشن سازی شده است، در حالی که از یک کاشی به کاشی دیگر جابجا می شود، خوشم می‌آید. مشاهده این شخصیت که از روی قسمتی از مناطق هر نقشه جابجا می شود، بسیار جالب توجه است. موسیقی متن نیز لذت بخش است و بازی دارای جلوه های صوتی مناسب است.

حرف آخر

Rob Riches یک بازی پازل زیبا به سبک سوکوبان است که دارای سه بسته مرحله منحصر به فرد و در مجموع ۹۹ مرحله است. من این بازی را برای بچه های باهوش و بزرگسالانی که به پازل های معمولی علاقه دارند توصیه می کنم. سطوح بسیار آسان شروع می شوند، اما به تدریج سخت تر می شوند و با پیشروی از یک سطح به سطح دیگر، عناصر پازل جدید معرفی می شوند. ما تمام امکانات یک پازل کلاسیک را در این عنوان داریم: بلوک های کشویی، یخ لغزنده، تله های مختلف و زمین ناپایدار. Rob riches ممکن است ساده به نظر برسد، اما دارای پازل های بسیار چالش برانگیزی است که می تواند حتی برای بازیکنان کهنه کار بازی های پازل چالش برانگیز باشد.

Verdict

Rob Riches is a beautiful succubus style puzzle game with three unique stage packs and a total of 99 stages. I recommend this game for smart kids and adults who like casual puzzles. The levels start off very easy, but gradually get harder and new puzzle elements are introduced as you progress from one level to the next. We have all the features of a classic puzzle in this title: sliding blocks, slippery ice, various traps and unstable terrain. Rob riches may look simple, but it has very challenging puzzles that can be challenging even for veteran puzzle game players

8

نقاط قوت

  • موسیقی متن شنیدنی
  • گیم پلی آسان و لذت بخش
  • تنوع بالای مراحل
  • ارائه پازل های بسیار جالب و سرگرم کننده
  • کنترل های روان

نقاط ضعف

  • فاقد سیستم راهنمایی درون بازی است
  • برخی پازل ها بیش از حد چالش برانگیز هستند
7.5 گرافیک
8 گیم پلی
8 داستان
8.5 موسیقی