نقد و بررسی بازی Savage Age

نقد و بررسی بازی Savage Age

Savage Age یک بازی پازل با محوریت سبک بقا است که در نظر دارد برای بازیکنان علاقمند به ماجراجویی، انواع چالش ها و شگفتی های را به ارمغان بیاورد. با این حال، در تجربه واقعی، اگرچه این بازی عناصر بقا، ساخت و ساز، اکشن، مبارزه و حل پازل را ادغام می‌کند و برای بازیکنان یک سفر حل پازل را به ارمغان می‌آورد که نسبتا منحصر به فرد می باشد، اما در عمل نمی‌تواند همه این عناصر را به‌طور کامل با هم ادغام کند و در نتیجه کلیت محصول نهایی دقیقا همان چیزی نیست که توسعه دهندگان انتظار را داشتند.

بازی Savage Age در توسط یک توسعه دهنده انفرادی به نام HiddenBlade Studio ساخته شده و به وسیله شرکت indienova در ۳ آوریل ۲۰۲۴ برای رایانه های شخصی از طریق استیم منتشر شده است و در حال حاضر خبری از عرضه آن برای سایر کنسول ها نیست. طراحی خلاقانه این بازی با نمای کارتونی و مجموعه ای از طنزهای هوشمندانه و سرگرم کننده در تلاش برای ارائه یک ماجراجویی ماقبل تاریخ منحصر به فرد واقعا قابل تحسین است و با اینکه خالی از ایراد نیست، ولی همچنان می تواند جذابیت زیادی را به همراه داشته باشد. برای مطالعه مقاله نقد و بررسی این بازی در وب سایت Gamingles با ما همراه باشید.

داستان بازی یک افسانه باستانی را روایت می کند: در زمان های قدیم، زمین پوشیده از جنگل های انبوه و باتلاق ها بود. با احترام به طبیعت، اجدادی که برای بقا می جنگیدند دور هم جمع شدند و به اصطلاح “توتم هایی” را به عنوان نمادهایی برای انتقال آتش تمدن از نسلی به نسل دیگر ایجاد کردند. اینها همان اشیا مقدس هستند که در زمان های ماقبل تاریخ اهمیت ویژه ای برای سایر تمدن ها داشتند.

سناریوی بازی Savage Age با یکی از این قبایل کوچک آغاز می شود. قهرمان ما برای به دست آوردن توتم سه بال غارت شده توسط پادشاه بربر، آرزوی کل قبیله را بر دوش می گیرد و سفری را آغاز می کند و وارد اعماق مرموز و ناشناخته یک منطقه ناشناخته می شود. اگرچه طرح بازی لحنی دارد، اما در زیر گیم پلی محو می شود و هدف شما تنها حل معماها و حرکت رو به جلو است.

در سطح بقا، شما می توانید منابع اولیه را به دست آورید، استخراج کنید و آنها را برای ساخت ساختمان ها، سلاح ها و وسایل مختلف به کار گیرید. در عین حال بازی بر روی کاوش نیز تمرکز دارد و همچنین تعدادی کلکسیون مخفی در سطوح پراکنده شده است.

تمرکز اصلی گیم پلی این بازی روی ساخت و ساز و حل معماها تمرکز دارد. کل روند گیم پلی به تدریج با پیشرفت بازی جلو می رود، مانند ساختن یک تیر و کمان کوچک از ابتدا و سپس مجموعه ای از ابزارهای ارتقای بعدی که موجب می شود هر سطح گیم پلی متفاوتی داشته باشد. چیز ناراحت کننده این است که هر مرحله نیاز به ساخت و سازهای خسته کننده زیادی دارد و در عین حال باید با دشمنان نیز مبارزه کنید.

Savage Age توجه بیشتری به حل معما و کاوش دارد و بدین منظور، یک جمجمه سبز رنگ را به عنوان یک آیتم کلکسیونی در هر مرحله قرار قرار داده است. بدین ترتیب در هر مرحله نوعی یادآوری وجود دارد که چندین جمجمه مخفی حضور دارند. اگر یتوانید همه آنها را جمع آوری کنید، امیتاز ویژه ای دریافت می کنید و قفل اسرار را باز می نمایید.

علاوه بر پازل های اساسی، برخی از پازل های نسبتاً پیشرفته را نیز تکمیل می کنید که البته حل این معماها نیز چالش خاصی را برای مخاطب ایجاد نمی کنند. مثلا چند پازل اول اساسا شامل استفاده از تیر و کمان برای به حرکت درآوردن برخی از پایه های کوچکی است که روی درختان می افتند تا برخی مکانیسم های کوچک را فعال کنند. حل اکثر پازل های این چنینی بسیار ساده است و البته ذکر این نکته را هم فراموش نکنم که برخی از آنها واقعا طراحی خلاقانه ای دارند.

یکی از بخش های جذاب بازی، مبارزه است که بسیار خوب کار شده است. تنها دشمنان شما، جنگجویان بربر هستند و هدف شما جلوگیری از حمله آنها به اشیا مقدسی است که از آنها نگهداری می کنید. البته این شیوه مبارزات بازی Savage Age دقیقا احساس یک بازی دفاع از برج را تداعی می کند است و دقیقا از مکانیزم های این سبک تبعیت می کند. شما با کمان و نیزه ای که می سازید، به آنها حمله می کنید.

سیستم راهنمایی بازی دارای ایرادات خاصی است. برای بازیکنان مبتدی، ممکن است درک برخی از مکانیزم های اساسی گیم پلی در ابتدا کمی دشوار باشد. از آنجا که راهنمایی و آموزش های کافی وجود ندارد، بنابراین شما باید زمان بیشتری را صرف کاوش و یادگیری کلیات بازی نمایید. علاوه بر این، مجموعه حرکات شخصیت اصلی کمی محدود به نظر می رسد که این مشکل سرعت پیشرفت بازی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

حرف آخر

به طور کلی، اگرچه بازی Savage Age تلاش های خوبی را برای ادغام چندین عنصر در گیم پلی خود انجام داده است، اما هنوز مشکلاتی در تجربه نهایی آن وجود دارد. امیدوارم که تیم سازنده بتواند بیشتر در زمینه کسب منابع، طراحی سطح و دشمنان و عملکرد کلی، بازی را بهینه سازی کند. با این حال تجربه کلی بازی بسیار منحصر به فرد است و برای بازیکنانی که به المان های دو سبک پازل و بقا علاقه دارند، این بازی را اکیدا توصیه می کنم.

Verdict

Overall, although Savage Age has made good efforts to integrate several elements into its gameplay, there are still issues with its ultimate experience. I hope that the development team can further optimize the game in terms of obtaining resources, level design and enemies and overall performance. However, the overall experience of the game is very unique and I highly recommend this game for players who like elements of both puzzle and survival genres

7.3

نقاط قوت

  • دشواری بازی از یک روند منطقی پیروی می کند
  • گیم پلی جذاب و نسبتا منحصر به فرد که شما را برای اجراهای بیشتر باز می گرداند
  • گرافیک کارتونی دوست داشتنی
  • هر مرحله مملو از جزئیات و پازل های خلاقانه است

نقاط ضعف

  • سیستم راهنمای بازی کمبود دارد و اطلاعات کمی در اختیار مخاطب قرار می دهد
  • مجموعه حرکات شخصیت اصلی محدود به نظر می رسد
  • طرح داستان زیر سایه گیم پلی محو می شود
8.5 گرافیک
7 گیم پلی
7 داستان
6.5 موسیقی