نقد و بررسی Shoot 1UP DX

نقد و بررسی Shoot 1UP DX

تقریبا اولین نسل از بازی های شوتر را عناوینی اشکیل میدادند که باید به توسط یک جت و یا جنگنده فضایی به سمت دشمنان خود شلیک کرده و آن ها را از بین میبردید، از آن زمان تا به الان عناوین شوتر تغییرات بسیار گسترده و باورنکردنی را شامل شده اند و دیگر اکثر این عناوین به شکل های نوین و به سبک های سوم و اول شخص وجود دارند، اما هنوز هم عناوین نوستالژی هستند که با ترکیب المان ها و طراحی های قدیمی و جدید شما را به یک تجربه ی فضایی تیراندازی فرستاده و مدتی را درون خود غرق کنند. مکانیزم بازی و تیر اندازی در اکثر این عناوین بسیار ساده و روان خواهد بود اما نحوه پیشروی و درجه سختی آن ها بسیار متفاوت اند ولی اکثرا از درجه سختی نسبتا بالایی برخوردار خواهند بود، مخصوصا در قسمت ها و مراحل پایانی.

بازی Shoot 1UP DX یک عنوان در سبک های شوتر کلاسیک میباشد که ابتدا در سال ۲۰۲۰ برای پلتفرم های نسل هشتمی Xbox One و Nintendo Switch و همچنین در سال ۲۰۲۱ برای Playstation 4 منتشر شده است.

شما در بازی به عنوان یک افسر نیروی هوایی بازی را شروع خواهید کرد و وظیفه ی مبارزه با دشمنان و شورشیان مختلف درون منطقه را خواهید داشت، داستان پردازی هیچگاه اولویت اول این سبک از بازی ها نبوده و در اکثر عناوین مختلف این سبک شاهد وجود یک داستان منسجم و پر جزییات نبوده ایم، بازی Shoot 1UP DX هم از این قضیه مثتثنی نیست و روند داستانی بازی صرفا به معرفی شما و جهت های خوب و بد بازی و همچنین وجود یک هدف و دلیل کلی برای نبرد هایتان محدود می شود.

مکانیزم های مختلفی وجود دارن که میتوانند این اثر را به یک عنوان جذاب مدرن در سبک بازی های شوتر کلاسیک بدل کند، از طرفی هم ایرادات بازی بر روی تجربه آن تاثیر گذاشته و ترکیب این مکانیزم های خوب و مشکلات ارزش تجربه بازی را کمتر از حد انتظار در آن خواهد رساند و آن را صرفا به یک عنوان متوسط بدل خواهد کرد، واقعیت این است که در حال حاظر دوران این سبک از بازی ها گذشته و برای موفق بودن اینگونه عناوین در حال حاظر و رقابت در میان بازی های بسیار بزرگتر مخصوصا در کنسول های نسل هشتمی باید عنوان بسیار کاملتر و همینطور بدور از مشکلات گوناگون را ساخته و منتشر کنید.

مکانیزم اصلی بازی را تیر اندازی و سبک های مختلف آن تشکیل میدهد، شما در هر مرحله با دشمنان متعددی روبرو خواهید شد که در این میان باید با از بین بردن آن ها به پیش روی در بازی ادامه دهید، سیستمی هم برای بهبود ضربات و بالا بردن قدرت گلوله هایتان در بازی وجود دارد و با تقویت و بروز رسانی مهارت ههایتان میتوانید شکل و قدرت و سرعت ضرباتتان را بیشتر کنید، تنوع در میان دشمنان بازی آنچنان بالا نخواهد بود و در اکثر اوقات شما با دشمنانی یک سان از نظر سیستم مبارزه ای روبرو میشوید. سیستم کنترل های بازی مخصوصا در جهت دهی ها مشکلات بسیار زیادی را دارا بوده و سیستم سختی دشمنان در بازی آنچنان که باید منصفانه نیست، همچنین وجود تنوع در بازی صرفا به برخی مهارت های شما خلاصه میشود و همین امر نیز باعث تکراری و یکنواخت بازی خواهد شد.

حرف آخر

بازی Shoot 1UP DX یک عنوان متوسط در میان یک سبک قدیمی و نوستالژی خواهد بود و با اینکه بازی صرفا یک عنوان بد نیست اما برای رقابت در میان کنسول های نسل نهمی و مخصوصا بخاطر سبک خاص درون خودش باید عنوان بهتری میبود اما بازی با اینحال برای علاقه مندادن به عناوین نوستالژی و سبک های قدیمی بازی های شوتر میتواند تا حدی سرگرم کننده و برای یک بار تجربه قابل قبول باشد.

Verdict

Shoot 1UP DX will be a mediocre title among an old and nostalgic genre, and although the game is not just a bad title, it should have been a better title to compete among the ninth generation consoles, especially because of its unique style. Getting interested in nostalgic titles and old-fashioned shooter games can be somewhat fun and an acceptable experience for once.

5.3

نقاط قوت

  • طراحی بصری جذاب
  • تنوع در مهارت ها و سیستم های تیر اندازی

نقاط ضعف

  • عدم تناسب سختی در بازی
  • سیستم هوش مصنوعی ضعیف
  • تکراری شدن روند بازی
  • عدم تنوع در بیشتر قسمت های بازی
6 گرافیک
5.5 گیم پلی
4 داستان
5.5 موسیقی