نقد و بررسی Smart moves

نقد و بررسی Smart moves

 

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میریم به سراغ نقد بازی Smart moves که در تاریخ ۲۵ فوریهٔ ۲۰۲۰ برای پلتفورم های نینتندو سوئیچ، مایکروسافت ویندوز، اکس‌باکس وان منتشر شد، با نقد این بازی در سبک  معمایی همراه باشید.

در نگاه اول این بازی  بسیار ساده است . بازیی به سبک پازل که به راحتی می تواند هرکس را جذب خود  کند. روش بازی  به این گونه است که شخصیت اصلی باید از صندوق هایی سکه جمع کرده و با استفاده از آنها مارهای و سایر دشمنان سر راه خود را از بین ببرد تا بتواند به صندوق های دیگر برسد.در ابتدا معماهای این بازی بسیار ساده و ابتدایی اند اما کم کم چالش های آن به سطح قابل قبول و سرگرم کننده ای می رسند، که البته بخش عمده بازی متشکل از همین معماهای ساده و حوصله سر بر شده. علت اینکه شخصیت اصلی بازی این پازل ها را حل میکند این هست که او قصد دارد در صندوقچه را که محتوای با ارزشی دارد را باز کند.باید برای این کار به سمت آن بروید و بادقت تمام و بدون گیر افتاد آن را باز کنید.

البته در این میان دشمنانی هستند که قصد مانع شدن بر روی راهتان را دارند که باید با هوشیاری به کنار آنها بروید و با فشار دادن دکمه مناسب، آن ها را از پای در بیاورید. از نظر من حظور این شمن ها به سخت تر شدن و چالشی تر شدن معما ها یا همان پازل ها کمک بسیار زیادی میکند. از نظر تنوع دشمن هم باید بگویم که دشمنان نسبتآ متنوعی مثل عنکبوت ، مار و سرباز های دشمن و رقیب وجود دارد که با آنها روبرو خواهید شد. هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. یکی از عناصر جالبی که بازیکن برای مقابله با دشمن دارد، استفاده از سلاح های بمب مانند هست که استفاه آنها علیه دشمن ها میتواند لذت بخش باشد.

گرافیک ابتدایی این بازی که ما را به یاد بازی های کوچک اما خاطر انگیز سگا همچون  mario می اندازد جای بحث دارد. البته ناگفته نماند که این بازی حتی  به پای همان بازی هایی چون ماریو نمی رسد! . با توجه به اینکه این روزها شاهد انواع بازی با گرافیک به شدت گسترده و عظیم در نمایش هستیم کمتر کسی به دنبال بازی های اینچنینی است.

آیا امروز جوانان و حتی نوجوانان چه قدر به این چنین بازی های ابتدایی احساس نیاز میکنند؟! پاسخ قطعا خیر است. با وجود بازیهایی بسیار قدرتمند و با گیم پلی اعتیاد آور این بازی هیچ گونه حرفی برای گفتن نمی تواند داشته باشد، ولی با توجه به چالش ها و مراحل نسبتآ جالبی که دارد، میتواند طرفداران خاص خودش را جمع آوری کند.

ناگفته نماند که همین خود یک نوستالژی به حساب میرود و شاید مخاطبان آن دلایلی برای صرف کردن وقت خود برای آن داشته باشند،  اما اگر جامعه گیمر به دنبال پیشرف و خلاقیت است آیا این بازی میتواند قدم رو به جلویی برای آن باشد؟!

پس از گذراندن چند مرحله خستگی و بی میلی برخواسته از کلیشه ای بودن آن شما را از ادامه این بازی وا میدارد و بعید است که بخواهدید این بازی را به افراد دیگر پیشنهاد کنید.  اما ناگفته نماند به عنوان یک بازی ساده و ابتدایی  این بازی به شدت سرگرم کننده و بعضا اعتیاد آور است . همچنین تنوع دشمنان و توپ های آتشین گزینه های سرگرم کننده ای بوده اند که سازندگان برای این بازی در نظر گرفته اند.

حرف آخر

در حرف آخر میتوانم به شما بگویم که بازی Smart moves یک بازی تقریبا خوش ساخت و خوب هست که از ایرادات بسیار زیادی مثل گرافیک بشدت ضعیف و پایین، عدم تنوع در گیم پلی و همچنین ضعیف بودن داستان و روایت داستان رنج زیادی میبرد، و قطعا میتوانم بگویم این عنوان چندان برای یک کنسول نسل هشتمی مناسب نیست و باید روی گرافیک آن بیشتر کار میکردند.

Verdict

Finally, I can tell you that Smart moves is an almost well-made and well-made game that suffers from many drawbacks such as extremely poor and low graphics, lack of variety in gameplay, as well as poor story and storytelling, and certainly I can say that this title is not very suitable for an eighth generation console and they should have worked more on its graphics

5.6

نقاط قوت

  • معما های سرگرم کننده و بعضا خلاقانه
  • قیمت مناسب و معقول بازی

نقاط ضعف

  • کلیشه ای بودن بازی
  • ابتدایی و ساده بودن بیش از حد
  • گیم پلی ضعیف و کمی سردرگم کننده
4 گرافیک
7 گیم پلی
5.5 داستان
6 موسیقی