نقد و بررسی The Coma 2 :Vicious Sisters

نقد و بررسی The Coma 2 :Vicious Sisters

مینا پارک آرام آرام در سالن تاریک مدرسه فقط با کمک نور شعله فندکی که در دست دارد به پیش میرود. صدای طنین گام هایش را در سالن خالی میشنود و موسیقی دلهره آور در پس زمینه پخش میشود‚ ناگهان صدای گام های شخصی با کفش پاشنه بلند از دور به سرعت به او نزدیک میشود و ضربان قلبش را بالا میبرد‚ صدا به او میرسد و در تاریکی چهره ی هیولا مانند خانم سانگ‚ معلمش را تشخیص میدهد که میخواهد به قصد کشتنش به او حمله کند به Coma خوش آمدید!

 

در سال های اخیر که کمپانی های بزرگ با بودجه های چند میلیون دلاری و گرافیک های فرا واقع گرایانه در صدر تیتر اخبار قرار دارند‚ ناگهان بعضی از کمپانی های گمنام که کمتر کسی حتی نامشان را شنیده است با رونمایی از یک عنوان نوآورانه و خلاقانه ناگهان توجهات بسیاری را به خود جلب میکند و مخاطبان و منتقدان بسیاری را به تحسین وا میدارند.عنوان coma قطعا یکی از نمونه های بارز این دست از موارد است!در دسامبر سال ۲۰۱۹ نسخه جدید این مجموعه منتشر شد و توانست بازخورد های مثبتی از گیمر ها و منقدان دریافت کند.اما در ادامه میخواهیم بررسی کنیم که چه عاملی باعث شد که این بازی دو بعدی و با سبک و اتمسفر آسیای شرقی خود تا این حد در ژانر یعنی بقا و ماجراجویی موفق عمل کند.

شخصیت اصلی بازی دانش آموز نوجوان دبیرستان سهوا (Sehwa) به نام مینا پارک است. در ابتدای شروع بازی همه چیز عادی به نظر میرسد دانش آموزان مشغول انچام کارهای روزانه خود در دبیرستان هستند.خانم سانگ (song) لبخند بر لب و با مهربانی نتیجه امتحانات دانش آموزان را پخش میکند. چه کسی فکرش را میکند که این محیط دوست داشتنی‚ به زودی تبدیل به دنیایی ترسناک پر از موجودات شیطانی برای مینا بشود؟

همه چیز از آنجا شروع به ترسناک شدن میکند که مینا بعد از یک برخورد عجیب با یکی از همکلاسی هایش کنار یک انبار قدیمی و متروکه وارد آنجا میشود و با مکانی معبد مانند روبرو میشود سپس از هوش میرود و خود را در نسخه کابوس گونه دنیای معمولی و روزانه خود میبیند نام این دنیا coma است.دنیایی مملو از ارواح سرگردان موجودات زامبی مانند‚ ابر هایی از گاز های سمی و نسخه های شیطانی و ترسناک از همکلاسی ها و معلم هایی که هر روز به شما با مهربانی لبخند میزدند! و اما بد تر از همه معلم کلاس خانم سانگ که تبدیل به شخصیت منفی اصلی بازی شده است و شما را به یاد nemesis در مجموعه رزیدنت اویل می اندازد که با حملات و غافلگیری های گاه و بیگاه مجبورتان میکند دوباره از سیو قبلی خود شروع کنید.

اکثر روند بازی در دبیرستان سهوا میگدرد‚ اما در طول بازی شما به مکان هایی مانند بیمارستان و ایستگاه پلیس نیز میروید که بسیار هنرمندانه و زیبا طراحی شده.و شما اکثر اوقات خود را در محیط های بسیار کم نور و فقط با یک فندک در دست به اکتشاف آیتم های مورد نیاز برای حل کردن پازل و بقا میپردازید. این حالت شما را به یاد بازی Outlast و یا RE 7 می اندازد.ترکیب محیط های کم نور و موسیقی گیرا و استرس آفرین‚ شما را بیش از چیزی که ابتدا از این بازی انتظار دارید در خود غرق خواهد کرد.

در جریان بازی برای پیشروی مجبور به حل تعداد زیادی پازل و معمای مختلف هستید و با انواع مختلفی از معما ها روبرو میشوید گاهی به سادگی پیدا کردن یک آیتم مشخض و یا گاهی هم به پیچیدگی رمزگشایی کردن یک نوشته است.اکثر طول بازی شما مجبور به رفتن از نقطه ای به نقطه دیگر هستید که باید با حل معما ها آیتم ها و  بدست آوردن کلید های مورد های نیاز این کار را انجام دهید

اما یکی از نکات منفی این بازی همین مسئله است که گاهی شما برای رد کردن یک قسمت بارها مجبور میشوید بین دو نقطه رفت و آمد کنید که خیلی جالب نیست و از جذابیت بازی میکاهد.

در ابتدای بازی در مقابل تهدید ها مجبور به فرار کردن و کاور گرفنن هستید‚ که میتوانید از زیر میز ها داخل کمد ها و جاهای دیگر برای مخفی شدن استفاده کنید‚اما مخفی شدن به این سادگی ها هم نیست و برای اینکه دشمنی که تعقیبتان میکند نتواند متوجه مخفیگاهتان بشود‚ مانند بازی Manhunt مجیور به انجام دادن یک مینی گیم ساده هستید که باید کلید خاصی را در زمان خاصی بزنید.

در ابتدای بازی شما کاملا دست خالی و بی دفاع در مقابل دشمنان هستید و تنها گزینه برای در امان ماندن از حمله دشمنان‚ فرار کردن است که آنهم با توجه به محدود بودن نوار Stamina کار ساده ای نیست.اما پس از کمی پیشروی سلاح هایی مانند شوکر و اسپری فلفل بدست می آورید‚که کار شما را در بسیاری از موارد بسیار راحت میکند اما فقط برای دفاع کردن از خود به صورت موقت!شما قادر به آسیب رساندن و ازبین بردن دشمنان نیستید.

در حین پیشروی در بازی‚ شما همچنین میتوانید آیتم هایی برای پر کردن نوار سلامتی و Stamina خود پیدا کنید و یا حتی خریداری کنید. اما با توجه به محدود بودن فضای ذخیزه سازی که همان کیف مدرسه مینا است این مورد هم به نگرانی های شما اضافه میشود به خصوص زمانی که شما مجبور به روبرویی با شخصیت منفی اصلی بازی خانم سانگ میشوید که با صدای کفش های پاشنه بلندی که به پا دارد اعلام حضور میکند و ضربان قلبتان را به شدت بالا میبرد چون آیتم هایی که به همراه دارید معمولا توان بازگردانی کامل نوار سلامتی شما بعد از حمله او را ندارد و همین مسئله باعث میشود روبرو شدن با او بیش از پیش ترسناک شود.

در طول بازی شما با تعداد زیادی از شخصیت های مختلف به گفتگو میپردازید و برخی آنها به شما ماموریت های فرعی میدهند که نتیجه شکست خوردن در انجام بعضی از ماموریت ها‚ کم شدن قسمتی از نوار سلامتی شما آن هم به صورت دائمی است.

طراحی شخصیت ها و روایت داستانی بسیار زیبا و حرفه ای انجام گرفته است و گاه و بیگاه طنز نهفته در دیالوگ ها شما را به خنده می اندازد و گاهی نیز پس از آگاه شدن از سرنوشت یک شخصیت و اتفاقاتی که براش پیش می آید غمگین میشوید.به دلیل کار حرفه ای تیم سازنده در این زمینه بسیار راحت میتوان با شخصیت های مختلف بازی‚ ارتباط برقرار کرد و این یکی از نقاط قوت بازی است.

حرف آخر

به طور کلی بازی The Coma 2 :Vicious Sisters پتانسیل بسیار بالایی دارد و کاملا ارزش تجربه کردن را دارد و میتوان چندین ساعت از تجربه این اثر نوآورانه لذت برد نکات منفی بازی بسیار کمتر از نکات مثبت بازی و اکثرا قابل چشم پوشی است.با توجه به عرضه شدن این بازی روی پلتقرم های مختلف از جمله لینوکس و نینتندو سوییچ و همچنن قیمت مناسب آن (۱۵ یورو) تجربه این عنوان را به شما پیشنهاد میکنیم!

Verdict

In general, The Coma 2: Vicious Sisters game has a very high potential and is well worth experiencing, and you can enjoy the experience of this innovative work for several hours. The negative points of the game are much less than the positive points of the game and you can ignore them. With the release of this game on various platforms, including Linux and Nintendo Switch, as well as its reasonable price (15 Euros), we suggest that you try this game!

7.8

نقاط قوت

  • گرافیک هنری زیبا
  • صداگذاری و موسیقی
  • شخصیت پردازی و داستان

نقاط ضعف

  • مشکلات جزئی گیم پلی
  • حالت دفاعی به عنوان تنها گزینه در برابر دشمنان
  • نیاز به چندین بار جابجایی بین دو نقطه
8.5 گرافیک
7 گیم پلی
8 داستان
7.5 موسیقی