نقد و بررسی بازی Torn Away

نقد و بررسی بازی Torn Away

هر بازی که شما را به جای یک کودک قرار می دهد، مطمئناً احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهد و قلب شما را به درد می آورد. این موضوع تضمینی است که توسعه دهنده Perelesoq با بازی Torn Away انجام می دهد، عنوانی داستان محور در سبک ماجراجویی که در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳ برای کنسول های نسل جدید و رایانه های شخصی منتشر شد. همچنین این توسعه دهنده با عرضه این شاهکار مستقل، دیدگاه بسیار مهمی را در مورد تأثیر رویدادهای آسیب زا بر کودکان نشان می دهد، به طوری که در تمام طول بازی قلبم به درد می آمد، اما در عین حال متوجه شدم که قدردان کوچکترین لحظات امیدی هم هستم که بازی سعی در ارائه آنها دارد. با نقد و بررسی این بازی در وب سایت Gamingles در ادامه با ما همراه باشید.

تمرکز اصلی داستان بازی Torn Away این حقیقت را بیان می کند که جنگ، جهنم است و هیچ کس از اثرات مخرب آن در امان نخواهد بود. در جریان بازی شما در نق Asya هستید، دختر جوانی که با خانواده اش در روسیه زندگی می کند. پدرش به میادین نبرد جنگ جهانی دوم فرستاده شده است و به همین علت اکنون مادرش تنها سرپرست او محسوب می شود و برای مراقبت از او تلاش می کند.

منتها همانطور که گفتم، طولی نمی کشد که شعله های این جنگ، گریبانگیر خانواده آسیا می شود و آنها توسط نیروهای آلمانی دستگیر و به کار فرستاده می شوند. پس از گذراندن یکسری حوادث تراژدی، قهرمان داستان ما یعنی آسیا باید از سراسر آلمان عبور کند تا به لهستان و محل امنیت برسد. هرچند این سفر آسانی نیست و طی این ماجراجویی، آسیا باید از تیررس سربازان پنهان شود، از دست گرگ ها فرار کند و در طول راه غذا و سرپناهی پیدا کند. تنها همراهی او در این سفر پرمخاطره، یک دستکش دوست داشتنی است که او آن را Comrade Mitten نامیده و به او (و شما) سرنخ هایی می دهد که کجا بروید و چه کاری انجام دهید.

این سفر نه تنها جان آسیا را به خطر می اندازد، بلکه باعث می شود مخاطب خودش با این وحشت ها روبرو شود. در طول بازی به وضوح می بینید که آسیا از یک کودک ساده لوح و در عین حال امیدوار به کودکی تبدیل می شود که کوله باری از تجربه است. با وجود دانستن نتیجه احتمالی سفر آسیا، اشتیاق داشتم که آسیا در نهایت امنیت و ثبات را بیابد. چند لحظه وجود دارد که به نظر می رسد آسیا در نهایت شانس خوبی پیدا کرده است، اما به طرز ظالمانه ای محو می شوند. Torn Away بازی آسانی نیست که بتوان از نظر احساسی عمل کرد، بلکه واقع بینانه است و باعث می شود به آنچه نمی خواهید ببینید یا تصدیق کنید نگاهی داشته باشید.

چندین سبک گیم پلی مختلف در Torn Away به کار رفته است، در بخش هایی از بازی، یواشکی از تیررس چراغ قوه سربازان فرار می کنید. لحظات دیگر خود را در آپارتمانی می یابید که به دنبال آیتم هایی برای تکمیل لیست کارهای طاقت فرسا می گردید. در کل من از این تنوع در گیم پلی قدردانی می کنم و در برخی نقاط احساس یک نفس تازه می کردم. البته این بازی حتی در یک دیدگاه خاص و ثابت باقی نمی ماند. بیشتر می توان آن را یک بازی دوبعدی اسکرول جانبی در نظر گرفت، اما گاهی اوقات برای برجسته کردن رویدادهای خاص، به دیدگاه اول شخص نیز تغییر می‌کند.

من با گیم پلی بازی خیلی مشکل نداشتم، اما تعامل با اشیاء را تا حدودی مبهم می دیدم. اگر از ماوس و کیبورد استفاده می کنید ممکن است راحت تر باشد، اما بازی با کنترل های ایکس باکس من را کمی ناامید کرد. همچنین متوجه شدم که تکمیل بخش های مخفی کاری و پلتفرمینگ به دقت دقیق نیاز دارند و گاهی اوقات مجبور بودم هر یک از این بخش ها را چندین بار از اول راه اندازی کنم تا بتوانم از آن قسمت با موفقیت عبور کنم.

توسعه دهندگان بازی Torn Away در زمینه گرافیک و جلوه های بصری عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داده اند و اتمسفری کاملا خیره کننده را ایجاد کرده اند که در نگاه اول توجه هر مخاطبی را به خود جلب می کند. دنیای بازی شبیه نوعی نقاشی به نظر می رسد که جان گرفته است، توجه به کوچکترین جزئیات نیز شگفت انگیز است. طراحی صدا عالی است، با هر قدمی که در برف خس خس می کند یا زوزه صدای یک گرگ که به خوبی شما را در جریان بازی قرار می دهد.

اگر برایتان مهم نیست که زیرنویس‌های مرتبط با داستان بازی را بخوانید، اکیداً توصیه می‌کنم با صدای اصلی روسی که به صورت پیشفرض فعال است، بازی را انجام دهید. دوبله انگلیسی به هیچ وجه بد نیست، اما برخی از تنش ها و تاثیرات آن چنان که در نسخه روسی وجود دارد، احساس نمی شود. ضمنا تعداد زیادی از زبان های دیگر نیز وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، اگر انگلیسی یا روسی انتخاب ترجیحی شما نباشد.

حرف آخر

Torn Away یک داستان فوق العاده احساسی درباره سفر یک دختر جوان به سوی یافتن امنیت و آرامش در طول جنگ جهانی دوم است. واقعا سخت است که از داستان Asya متاثر نشویم و حتی در بخش هایی از آن، اشک هایمان را جاری نکنیم. این بازی در طول زمان اجرای چهار ساعته‌اش با سرعتی بالا حرکت می‌کند و تغییرات عمده که در سبک‌های گیم‌پلی صورت می گیرد و همچنین دیدگاه‌های مخاطبین در مورد داستان واقعا حس طراوت خاصی را به بازی می بخشد. جلوه های بصری و طراحی صدای آن استثنایی هستند، به ویژه صداگذاری روسی. تعامل با اشیاء می تواند برای نقاط قوت بازی کمی بیش از حد مبهم باشد، اما من را از اینکه بخواهم برای یک زندگی بهتر وارد سفر Asya شوم، منصرف نکرد. این بازی قلبم را به درد آورد، اما خوشحال بودم که اجازه دادم این کار را انجام دهد. با اینکه معمولا برترین بازی‌های هر سال، به بازی‌های با موضوع جنگی اختصاص دارد، اما تعداد بازیهایی که نشان دهند حقیقت جنگ واقعاً تا چه اندازه می تواند خانمان سوز باشد، بسیار محدود است.

Verdict

Torn Away is an incredibly emotional story about a young girl’s journey to find safety and peace during World War II. It is really hard not to be moved by Asya’s story and even shed tears in parts of it. The game moves at a fast pace during its four-hour running time, and the major changes in gameplay styles as well as the audience’s views on the story really add a certain freshness to the game. Its visuals and sound design are exceptional, especially the Russian voice acting. Interacting with objects can be a little too vague for the game’s strengths, but that didn’t stop me from wanting to embark on Asya’s journey for a better life. This game made my heart ache, but I was glad I let it. Although the top games of each year are usually dedicated to games with a war theme, the number of games that show how brutal the truth of war can really be is very limited

8.6

نقاط قوت

  • روایت داستانی ویرانگر اما احساسی و غم انگیز
  • طراحی های بصری زیبا و دلپسند و جلوه های صوتی عالی
  • تغییر سبک های دلپذیر در گیم‌پلی

نقاط ضعف

  • کنترل ها می توانند به طرز ناامیدکننده ای ناخوشایند باشند
9 گرافیک
8 گیم پلی
9.5 داستان
8 موسیقی