نقد و بررسی بازی Unusual Findings

نقد و بررسی بازی Unusual Findings

من مشتاق آثار کلاسیک با موضوع فرقه ای دهه ۸۰ مانند The Lost Boys و The Goonies هستم. این فیلم های شگفت انگیز شما را می خنداند، به گریه وا می دارند و شما را به سفری جذاب می برند. من معتقدم منصفانه است که بگوییم سرگرمی های مدرن این ارتباط و پیوستگی را از دست داده اند و به همین علت نمی توانند همانند گذشته شما را مشغول نگه دارند. بنابراین، وقتی با یک بازی روبرو می شوم که ارجاعات زیادی به این سبک فیلم های مشابه دارند، فوراً علاقه‌ام را برمی‌انگیزد. پس از مشاهده تصاویر و تریلر بازی Unusual Findings در فروشگاه ایکس باکس، به این نتیجه رسیدم که برای یکبار دیگر می توانم عناوین خاطره انگیز دهه ۸۰ میلادی را دوباره تجربه کنم. این بازی که توسط استودیوی Epic Llama Games توسعه یافته و توسط ESDigital Games منتشر شده است، یک عنوان ماجراجویی با گیم پلی به سبک نقطه و کلیک با الهام از فرهنگ دهه ۸۰ میلادی است و چند پازل طاقت فرسا و یک طرح داستانی فوق العاده غنی و لذت بخش برای تجربه دارد. بعلاوه، مملو از ارجاعات به برخی از بهترین فیلم‌ها، موسیقی‌ها و بازی‌های دهه ۸۰ است. به این ترتیب، شما را پر از نوستالژی می کند زیرا خود را در طرح کاملاً باورنکردنی آن گم می کنید. با نقد و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

بازی Unusual Findings در ارائه یک داستان کلاسیک همه جانبه با مضامین ماجراجویی و دوستی کار فوق العاده ای انجام می دهد. شما روی شخصیت ها و وضعیت اسفناک آنها سرمایه گذاری می کنید و به سرعت متوجه می شوید که تصمیمات و اقدامات شما بر جریان و جهت بازی تأثیر می گذارند. بر این اساس، ۳ پایان منحصر به فرد و تعداد زیادی پازل در مسیر وجود دارد که برای پیشرفت باید حل شوند. با این حال، اکثر این پازل ها پیچیده و سخت هستند و باهوش ترین افراد را آزمایش خواهند کرد و وقتی که در یافتن راه‌حل آنها دچار مشکل می شوید و گیر می‌افتید، گاهی اوقات لحظات اعصاب خردکنی را تجربه می کنید.
داستان بازی روی ماجراجویی های سه پسر جوان در زمان کریسمس تمرکز دارد. این سه پسر که سه دوست بسیار صمیمی هستند، Vinny, Nick و Tony نام دارند که بسیار شوخ، سرکش و مهمتر از همه کله شق هستند. تنها چیزی که آنها در زندگی می خواهند این است که سرگرم شوند و تلویزیون کابلی رایگان تماشا کنند. آنها آرزو دارند چند فیلم کلاسیک بزرگسالان دهه ۱۹۸۰ را تماشا کنند و برای رسیدن به این آرزو، پسرها یک دستگاه descrambler (دریافت کننده سیگنال) درست می کنند. با این حال، پس از انجام این کار مشکلی پیش می‌آید زیرا به جای دریافت فیلم‌های نامناسب، سیگنال عجیب غریبی را رهگیری می‌کنند و به دنبال آن، یک شی مرموز به جنگل های اطراف برخورد می کند. این سه دوست به جنگل می روند، اما وقتی به آنجا می رسند، یک جنگل بان توسط یک بیگانه رباتیک غول پیکر کشته می شود و آنها برای حفظ جان خود می دوند. با این حال، این سه قهرمان به مد کلاسیک دهه ۸۰ تصمیم می گیرند که در مقابل این ارباب بیگانه شیطانی بایستند و بدین ترتیب ماجراجویی عجیب خود را آغاز کنند.

از نظر گیم پلی، بازی Unusual Findings مفهومی غیرقابل انکار و ساده دارد. سه قهرمان داستان باید در حین گفتگو با مردم محلی و حل مشکلات مختلف، محیط اطراف خود را کشف کنند. با این حال، متاسفانه اینجاست که سادگی به پایان می رسد. به طور ناامید کننده ای، Epic Llama Games یک بازی نقطه و کلیک بسیار دشوار ایجاد کرده است که در بیشتر موارد خشم شما را بر می انگیزد. با بسیاری از اقلام و اشیاء پنهان که باید ترکیب، تمیز، ثابت و بازرسی شوند، هرگز نمی دانید چه کاری باید انجام دهید. علاوه بر این، بررسی محیط اطراف شما آنطور که باید آسان نیست.
متأسفانه، مکانیک های اشاره و کلیک در هنگام جابجایی در هر مرحله به خوبی کار نمی کنند. متأسفانه، هنگام انجام سفر دشوار خود در هر مکان کوچک، با بسیاری از اشیاء غیر ضروری تعامل خواهید داشت. این زمانی بدتر می شود که مجبور باشید چندین سفر را برای جمع آوری آیتم ها و حل هر پازلی که با آن روبرو می شوید کامل کنید. اگر توسعه دهندگان اجازه می دادند که قهرمانان آزادانه حرکت کنند، این مشکل بلافاصله برطرف می شد. به غیر از کاوش، پازل و حرکت از نمای جانبی، “یافته‌های غیرمعمول” بر مکالمات تمرکز زیادی دارد و اینکه شما احساس می‌کنید که مسئولیت کامل روند پیشرفت داستان را بر عهده دارید. علاوه بر این، بسته به تصمیمات شما، روابط بین پسرها و راه حل های مشکلات تغییر می کند.

همانطور که انتظار داشتم، گرافیک این بازی یک نوستالژیک به سبک پیکسلی برگرفته از عناوین کلاسیک می باشد که تماشای همه چیز آن واقعا لذت بخش است. برخی از اشیاء بهتر از بقیه به نظر می رسیدند – برای مثال تزئینات مربوط به کریسمس که در یک حیاط قرار داشت، عالی به نظر می رسید، با این حال صحنه جنگل که مسلماً برای پیشرفت داستان مهم تر است، تاریک بود و اشیاء مهم به سختی از اطراف قابل تشخیص بودند. همچنین یکی از بهترین عناصر این عنوان موسیقی متن آن بود و البته در مورد بسیاری از بازی های مستقل این اصل برقرار است. موسیقی محیطی یک حال و هوا خاصی را در بازی ایجاد می کند که کاملا شنیدنی است. به طور خاص یک صحنه دارای موسیقی ای بود که من را به یاد بازی Twin Peaks می‌انداخت و من بلافاصله مکث کردم تا اندکی تامل کنم، به این فکر کردم که شاید باید به جای این بازی، یک بازی الهام گرفته از Twin Peaks را بازی کنم.

حرف آخر

من به این بازی امید زیادی داشتم و برای انجام آن واقعا هیجان زده بودم. Unusual Findings ایده های جالب زیادی دارد – از محیط بسیار جذاب دهه ۸۰ گرفته تا این واقعیت که انتخاب های دیالوگ شما بر پایان داستان تأثیر می گذارد. مضامین زیبایی شناسی و داستان این بازی واقعاً من را مجذوب خود کرد و آنقدر مشتاق بودم که داستان را در طول مسیر کشف کنم و متأسفانه نتوانستم چیز زیادی از آن را تجربه کنم. این بازی پیش‌فرض امیدوارکننده‌ای دارد، اما سیستم حرکتی شخصیت ها و پازل‌های پیچیده آن، مانع از ایجاد یک تجربه لذت بخش می شود. پس از گذراندن ۷٫۵ ساعت طاقت فرسا با لذت بسیار اندک، دیگر حاضر نیستم به این بازی برگردم تا آن را برای یکبار دیگر تمام کنم. شاید دیگرانی که درک بیشتری از ژانر ماجراجویی دارند بیشتر از من از انجام این بازی لذت ببرند و برای آنها بهترین ها را آرزو می کنم.

Verdict

I had high hopes for this game and was really excited to play it. Unusual Findings has a lot of interesting ideas – from the very cool 80’s setting to the fact that your dialogue choices affect the ending of the story. The aesthetic and story themes of this game really intrigued me and I was so eager to discover the story along the way and unfortunately I didn’t get to experience much of it. The game has a promising premise, but the character movement system and complicated puzzles prevent it from being an enjoyable experience. After spending 7.5 grueling hours with very little enjoyment, I’m not willing to go back to this game to finish it one more time. Maybe others with a better understanding of the adventure genre will enjoy playing this game more than I did, and I wish them the best

7.3

نقاط قوت

  • گرافیک پیکسلی دوست داشتنی
  • موسیقی های متن لذت بخش
  • استفاده عالی و بجا از مفاهیم طنز
  • ارزش تکرارپذیری بالایی ندارد

نقاط ضعف

  • کنترل های بازی چندان عالی نیستند
  • اکثر پازل ها مبتنی بر آزمون و خطا هستند
  • روند پیشرفت بازی غیرمنطقی است
  • سیستم حرمت کاراکترها ناخوشایند است
8 گرافیک
6.5 گیم پلی
7 داستان
7.5 موسیقی