نقد و بررسی Utawarerumono: Prelude to the Fallen

نقد و بررسی Utawarerumono: Prelude to the Fallen

استدیو Aquaplus بعد ساخت دو نسخه فرعی از مجموعه Utawarerumono قبل از ادامه‌ی ساخت خط  داستانی اصلی تصمیم به بازسازی نسخه های قدیمی این مجموعه رفته و با Utawarerumono: Prelude to the Fallen تا حدودی هم توانسته نظر طرفداران قدیمی این مجموعه را جلب کند و هم بازیکنان جدید را با این مجموعه آشنا سازد. در ادامه با نقد و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

Utawarerumono: Prelude to the Fallen نسخه بازسازی شده از قسمتی به همین نام است که ابتدا سال ۲۰۰۲ بر روی pc و بعدها برای  Playstation 2 وPSP  عرضه شد. در بازسازی این نسخه نیز از همان موتور بازی که در ساخت دو نسخه قبلی این مجموعه یعنی Mask of Truth و Utawarerumono Zan استفاده شده است.

Utawarerumono: Prelude to the Fallen در واقع از نظر خط داستانی نخستین نسخه ازدومین سری، سه گانه مجموعه Utawarerumono محسوب میشود و داستان پسری به نام Hakuowlo را روایت می کند که حافظه اش را از دست داده است و وظیفه اش محافظت از دختری به نام Eruruu و خانواده اوست. او همچنین باید تلاش کند تا با جمع آوری منابع مختلف از خطراتی که دهکده شان را تهدید می کند محفاظت کند و داستان درست از جایی شروع می شود که او قادر به انجام این کارها نیست و در این راه باید مهارت های مورد نیاز را کسب کند.

Prelude to the Fallen با حفظ موارد آشنا برای طرفداران این مجموعه و اضافه کردن بخش های جدید، سعی می کند تا به تجربه ای متفاوت بدل شود. در هنگام بازی با صحنه های احساسی یا روایت های فرعی بسیاری روبرو می شوید که در حین بدست آوردن این مهارت های گوناگون برای برایتان رقم می خورد و زمان زیادی را برای انجام این مراحل صرف می کنید که هم لذت بخش است و هم باعث می شود تا با شخصیت های مختلف بازی به خوبی آشنا شوید و تا زمانی که شما مایل به وقت گذاشتن و تلاش برای آشنایی بیشتر با داستان و ویژگی های این شخصیت ها باشید، به شما محتوای مناسبی را تا انتها ارائه می کند.

این نسخه از مجموعه Utawarerumono از لحاظ گرافیک بصری بسیار جذاب ظاهر شده و جزییات زیادی را در طراحی کاراکترها و محیط بازی نمایش می دهد. موسیقی بازی نیز همانند نسخه های گذشته و آنچه به یاد داریم به نقطه عطف مهمی برای بازی بدل شده و تجربه آن را بسیار دلنشین می کند و به گیرایی هرچه بیشتر اتمسفر بازی کمک می کند.

اگر بخواهیم بازی را از لحاظ گیم پلی اصلی بررسی کنیم، Utawarerumono: Prelude to the Fallen یک بازی SRPG را در اختیار شما قرار می دهد که در آن فرماندهی شخصیت های متفاوت و زیادی را در اختیار دارید. هر شخصیت در بازی دارای داستان ویژگی ها و قابلیت های متنوعی مانند کمبوهای مخصوص به خود است که بعضی از آنها واقعا سرگرم کننده به نظر می رسد و از تکراری شدن روند مبارزات مختلف در هنگام گذشت بازی جلو گیری می کند. در بعضی از مبارزات هم که بازی توانایی کنترل بیش از یک کاراکتر همزمان را در اختیار ما می گذارد قابلیت به نام Co-op chain فعال می شود که با توجه به میزان خلاقیت هر فرد گیم پلی متفاوتی را ارائه می کند و چالشی متفاوت به حساب می آید.

بخشی مانند درخت مهارت ها برای هر یک از شخصیت های بازی وجود دارد که ویژگی های هر کدام را در طول بازی به خوبی و به عنوان دست آوردی با ارزشی برای بدست اوردن امتیازهایی که در بازی اسمشون BP Allocation نام دارد به حساب می آید. تنوع این قابلیت با توجه به حضور شخصیت های متفاوت در بازی در هنگام پیشروی در بازی و رویارویی با دشمنان جدید به هر کمتر تکراری به نظر رسیدن مراحل و البته پیشبرد داستان بازی کمک زیادی می کند. سیستم مبارزات بازی البته نقص هایی هم دارد مثل منطقی نبودن میزان خسارت وارد شده از طرف بعضی از شخصیت ها بر دشمنان و همچنین وجود نقص هایی در مبارزات تک به تک در موقعیت های متفاوت و هوش مصنوعی ضعیف بعضی دشمنان فرعی که گاهی دردسرساز می شوند.

اما در کل سازنده ها به خوبی توانستند در بسیاری از بخش ها از جمله گیم پلی، طراحی شخصیت ها ، موسیقی و نمایش دنیای بازی به خوبی ظاهر شوند و Prelud to the Fallen را به عنوان نسخه بازسازی موفق از این مجموعه عرضه کنند.

حرف آخر

Prelud to the Fallen یک معرفی کاملی برای جهان مجموعه Utawarerumono است ، بنابراین اگر به نبردهای RPG استراتژیک علاقه دارید و این گونه روایت های ژاپنی برای شما جذابیت دارند این بازی ضمن روایت خیلی خوب در این زمینه شخصیت های متنوعی را به شما معرفی می کند و چه از طرفداران قدیمی این مجموعه باشید و چه دنبال تجربه جدید در این سبک باشید میتواند شما را به خوبی سرگرم کند.

verdict

Prelude to the Fallen is a complete introduction to the world of the Utawarerumono series, so if you are interested in strategic RPG battles and of course such Japanese narratives, this game will introduce you to a variety of characters whether you are as an old fan of this collection or you are looking for a new experience in this style, it can entertain you well.

 

 

 

 

8.3

نقاط قوت

  • شخصیت پردازی های بسیار عالی
  • سیستم مبارزات متنوع
  • گرافیک بصری پرجزییات
  • موسیقی گوش نواز و تاثیرگذار

نقاط ضعف

  • ضعف در برخی مبارزات تک به تک
  • منطقی نبودن سیستم مبارزه دشمنان
7.5 گرافیک
8 گیم پلی
8 داستان
9.5 موسیقی