نقد و بررسی بازی Broadsword: Warlord Edition

نقد و بررسی بازی Broadsword: Warlord Edition

شاید تاکنون عناوین تاکتیکی زیادی را تجربه کرده باشید که وقایع آنها در یک دنیای فانتزی رخ می دهند، مخصوصا آنهایی که در دوران قرون وسطی جریان دارند و نبردهای تاریخی این برهه زمانی مهمه را در خود گنجانده اند. در این زمینه، Broadsword: Age of Chivalry اولین بازی ای بود که تجربه کردم و از قضا نتوانست رضایت طرفداران را جلب نماید. اما اکنون دنباله این بازی تحت عنوان Broadsword: Warlord Edition برای سایر کنسول ها و همچنین PC منتشر شده که جدیدتر از عنوان قبلی خود می باشد و با اینکه نقشه ها و گرافیک هر دو بازی یکسانند، ولی بر اساس چیزهایی که دیدم و خواندم، حداقل چند مورد اضافه و تغییر در بازی ایجاد شده است که همگی در جهت بهبود گیم پلی عمل می کنند. مثلا اینکه کشور لهستان به عنوان یک قدرت قابل بازی و هم یک کمپین اضافی به بازی اضافه شده است و یا حتی بسیار از منوهای اصلی آن در مقایسه با عنوان قبلی، کاملا بروزرسانی شده اند. در ادامه با نقد و بررسی این بازی که توسط منتقدین وب سایت Gamingles نوشته شده، با ما همراه باشید.

از لحاظ گیم پلی، Broadsword: Warlord Edition یک بازی جنگی استراتژیک قرون وسطایی، نوبتی است که می تواند در سه حالت بازی شود: ۱٫ کمپین، ۲٫ Champion Mode و ۳٫ حالت Hot Seat. کمپین بازی ساختاری خطی دارد و از سه سناریو تشکیل شده است. هر سناریو به تعدادی نبرد تقسیم می شود که برای پیشرفت در بازی باید آنها را تکمیل نمایید.

در سناریوی اول با بخش آموزش، شما به عنوان یک فرانسوی به نام Joan of Arc به عنوان قهرمان خود بازی می کنید. من فقط سناریوی آموزشی را بازی کردم به این امید که قفل تمام سناریوهای دیگر را باز کند. متأسفانه، شما باید سناریوها را به ترتیب بازی کنید: فرانسوی، انگلیسی، اسپانیایی، هاپسبورگ، لهستانی. توصیه می‌کنم حداقل دو نبرد اول سناریوی آموزشی را انجام دهید، زیرا آنها به بسیاری از اصول اولیه شما برای بازی کردن نیاز دارند.

در Champion Mode، شما در مقابل یک حریف با هوش مصنوعی بازی می کنید و می‌توانید نقشه بازی، هدف بازی (قهرمان بازیکن حریف را بکشید، سرمایه عملیات را بگیرید یا عملیات را نابود کنید) و اینکه کدام کشورها بازی می‌شوند را انتخاب کنید. همچنین امکان استفاده از Fog of War وجود دارد. حالت Hot Seat نیز همان بخش چندنفره را در بر می گیرد و برای بازی های PVP دونفره توصیه می شود.

همچنین Broadsword به شما اجازه می‌دهد تا ساختمان‌هایی برای ارتقا لول واحدهای جنگی و ایجاد منابع برای امپراتوری‌های خود و همچنین فناوری‌های تحقیقاتی بسازید. اینها همان جنبه های ساخت و ساز را تشکیل می دهند که البته زمان محدودی را روی آن صرف می کنید. نبردهای بازی به صورت شبکه ای شش ضلعی و با پیروی از ساختار تاکتیکی-نوبتی انجام می شوند. شما باید واحدهای جنگی را به نوبت و طبق توانایی هایی که دارند، به مبارزه با دشمنان بفرستید.

متاسفانه برای توضیح واحدهای جنگی موجود در بازی، توضیحات و راهنمایی های اندکی ارائه شده است و همین موضوع گاها شما را گیج می کند. به همین علت دقیقا متوجه نمی شوید که مثلا واحد مبارزه، چه کاربردی دارد و در چه موقعیت هایی می توان از آن استفاده کرد. برای یک چنین بازی استراتژی مانند BROADSWORD، فقدان چنین ویژگی ای به ضرر بازی تمام خواهد شد.

از لحاظ عملکرد فنی نیز این بازی هیچ مشکل خاصی ندارد و به راحتی روی تمام کنسول های و رایانه های شخصی اجرا خواهد شد و به سخت افزاری قوی نیاز ندارد. جزئیات گرافیکی بازی نیز چیز برجسته ای ندارند و به نظرم در حد عناوین امروزی نیستند. اما من آن انیمیشن های کوچک را دوست دارم که در داخل یک کادر کوچک واقع در وسط صفحه به نمایش در می آیند و صحنه های نبرد را به نمایش می گذارند. ولی تم فانتزی قرون وسطایی بازی بسیار خوب کار شده است و حتی از لحاظ تاریخی نیز تا حد امکان سعی کرده به اصل خود پایبند باشد. عملکرد جلوه های صوتی نیز کاملا قابل قبول می باشند و صداگذاری نبردها به خوبی انجام شده است. فقط ای کاش موسیقی های متن متنوع تری در بازی وجود داشت. زیرا در حال حاضر فقط چند آهنگ وجود دارند که اغلب پس از مدتی حالت تکراری پیدا می کنند.

حرف آخر

بازی Broadsword: Warlord Edition گیم پلی خیلی عمیق و درگیرکننده ای ندارد و حتی مفهوم اصلی آن نیز به طور مشابه در برخی عناوین استراتژی-تاکتیکی با محیط فانتزی به کار رفته است و بنابراین کاملا اصیل نیست. ضمنا اگر حجم محتوایی را که ارائه می دهد، در نظر بگیریم، متوجه می شویم قسمت بسیار بالایی دارد. با این حال، اگر شما عاشق بازیهای استراتژی نوبتی هستید و دوست ندارید عنوانی به عمق سری Civilization (در هر یک از تجسم‌های متعدد آن) بازی کنید و می‌توانید آن را در تخفیف بخرید، من آن را توصیه می‌کنم. البته اگر توسعه دهندگان، بهبودهایی را روی بازی انجام دهند و مشکلات و کمبودهای مختلف آن را برطرف نمایند، با یک محصول عالی روبرو خواهیم بود که نبردهای تاکتیکی قرون وسطی را به ارمغان می آورد.

Verdict

Broadsword: Warlord Edition does not have a very deep and engaging gameplay, and even its basic concept is similarly used in some strategy-tactical titles with a fantasy setting, and therefore it is not completely original. In addition, if we consider the amount of content it provides, we realize that it has a very high part. However, if you love turn-based strategy games and don’t fancy playing a title as deep as the Civilization series (in any of its many incarnations) and can pick it up at a discount, I’d recommend it. Of course, if the developers make improvements to the game and fix its various problems and shortcomings, we will face a great product that brings medieval tactical battles

7.1

نقاط قوت

  • سه حالت قابل بازی جذاب را ارائه می کند
  • تعدادی از شخصیت های مهم تاریخی را در کمپین خود گنجانده است
  • گیم پلی تاکتیکی و استراتژی، عالی است
  • ویدئوهای مربوط به نبردهای بازی یک افزونه بسیار خوب محسوب می شوند

نقاط ضعف

  • در مقایسه با محتوایی که ارائه می دهد، قیمت بالایی دارد و گران است
  • توضیحات کمی در مورد واحدهای جنگی محتلف وجود دارد
  • موسیقی های بازی تنوع لازم را ندارند
7.5 گرافیک
7.5 گیم پلی
7 داستان
6.5 موسیقی