نقد و بررسی Goosebumps Dead of Night

نقد و بررسی Goosebumps Dead of Night

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میرویم به سراغ نقد بازی Goosebumps Dead of Night که در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۰ و برای پلتفورم های  پلی‌استیشن ۴، نینتندو سوئیچ، اکس‌باکس وان، مایکروسافت ویندوز، منتشر شد. با ما همراه باشید. Goosebumps، یکی از آن فرنچایز های ترسناکی است که همه طور نسخه ای از آن بوجود آمده، در ابتدا، Goosebumps توسط یک نویسنده و فقط در کتاب های منتشر میشد که تا حدودی معروف بود، سپس از روی آن فیلم ساختند که اصلا معروف نشد و بعد، سراغ دو نسخه بازی از روی آن رفتند، با اولی کاری نداریم و نقد ما، مربوط به نسخه دوم یعنی Dead of Night است.

روایت

همانطور که ممکن است بدانید، سری Goosebumps بخاطر یک مرد عروسکی به اسم slappy مشهور است، درست مثل سری saw که به عروسک jigsaw معروف بود، اما Goosebumps خشونت و ترس کمتری دارد. روایت این نسخه در خصوص یک نویسنده است که پس از خواندن یک جمله نفرین شده به مدت سه بار، slappy معروف را احظار میکند و این عروسک، با فعال کردن یک طلسم دیگر از طریق یک کتاب، موجوداتی خطرناک و ترسناک را به خانه ای که در آن قرار دارید احظار کرده و شما باید علاوه بر فرار کردن از دست آنها، طلسم را غیر فعال کنید تا هیولا ها، به جایی که از آن آمده اند برگردند.

بشخصه معتقدم که اگر تعداد هیولاهای درون یک بازی زیاد باشد، ترس و هیجان آن بیشتر میشود، البته برخی موارد، برعکس این جمله هم صدق خواهد کرد. برای مثلا، در بازی outlast ما شاهد حظور شخصیت های وحشتناک خیلی زیادی بودیم که هرکدام، از دیگری بیشتر موی به تنمان سیخ میکردند و واقعآ کسی که outlast را تجربه کرده بود از آنها وحشت داشت و یا بازی resident evil 7 با وجود تعداد کم دشمنان، واقعآ توانست با شخصیت پردازی قوی هرکدام از آنها، ترس را به ما انتقال دهد.

گیم پلی

معمولا، بازی های اول شخصی که دفاع کردن و دفع حمله دشمن در آن نباشد، به شکل اول شخص هست، دلیل آن هم همزار پنداری بازیکن با شخصیت اصلی بازی میباشد که باعث ترس بیشتر بازیکن میشود. تمام گیم پلی بازی Goosebumps در دو چیز خلاصه میشود: از هیولاها فرار کن و معما ها رو حل کن. بصورت گسترده تر بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم که مثل خیلی از بازی های ترسناک دیگر، اینجا موجودات وحشتناک و البته قدرتمندی وجود دارند، از دلقک قاتل گرفته تا گرگ نما! که همه آنها توسط عروسک معروف، یعنی slappy که عکس آن بر روی پوستر اصلی بازی هست بنا به دلایلی احظار میشوند. تمام بازی در یک خانه نه چندان بزرگ صورت میگیرد که باعث بروز مشکلی مثل عدم تنوع در محیط میگردد، اما بخش دوم بازی، یعنی معماهای آن، این عدم تنوع در محیط را تا حدودی جبران میکند.

Goosebumps، دارای معماهای متنوعی برای بیشتر جلو رفتن در بازی هست، همچنین برای درک بیشتر و روایت بهتر داستان، یادداشت هایی در گوشه کنار خانه برای مطالعه وجود دارد. بنظر من مشکل اصلی بازی از اواسط گیم پلی شروع میشود، یعنی اینکه پس از گذراندن نصف گیم پلی، کم کم حس میکنید که نه دشمن ها ترسناک هستند و نه معما ها سخت و چالش بر انگیز و هرچه که بازی بیشتر رو به جلو میرود، گیم پلی کمتر رنگ و بوی وحشت را به خود میگیرد.

گرافیک،موسیقی و جو سازی

گرچه بازی Goosebumps Dead of Night یک بازی نسل هشتمی حساب میشود، اما گرافیک چشم نوازی ندارد، همچنین، نظم و ترتیبی در محیط اطراف آن چندان به چشم نمیخورد. داستان بازی هم شروع خوبی داره اما، ادامه آن بی سر و ته سپری میشود. موسیقی متن، تمام تلاش خود را برای انتقال حس ترس انجام داده و تا حدودی موفق عمل نموده. در کل، جو بازی توانایی انتقال حس تر را به بازیکن تا حدودی دارد ولی متاسفانه در اواسط بازی، این ترس از بین میرود و تبدیل به یک بازی فقط معمایی میشود، منظورم این هست که از جایی به بعد، دیگر هیولاها نمیتوانند چندان ما را بترسانند.

حرف آخر

در حرف آخر میتوانم به شما بگویم که Goosebumps Dead of Night برای افرادی که چندان با ژانر وحشت آشنا نباشند، ترسناک هست، اما برای افرادی که ژانر وحشت را تجربه کرده اند و با این سبک آشنایی دارند، نمیتواند حتی ذره ای ترسناک باشد، مگر این که آن را شب و موقع تنهایی در خانه و با هدفون بازی کنند شاید اندکی بترسند.

داستان بازی خوب پیش نمیرود، گرافیک درجه یک نیست، دشمن ها به مرور زمان ترسناکی خود را از ترس میدهند و معما ها آسان میشوند، اما نباید روایت داستان خوب، موسیقی مناسب، شخصیت پردازی قوی slappy مخصوصا صداپیشه آن را فراموش کرد. ولی از همه این ها بگذریم، گیم پلی بازی بسیار کوتاه هست و این مسئله، کاربران را تا حد بالایی آزار میدهد، اما در کل ارزش یک بار تجربه کردن را دارد.

Verdict

Finally, I can tell you that Goosebumps Dead of Night is scary for people who are not very familiar with the horror genre, but for people who have experienced the horror genre and are familiar with this genre, it can not be even a bit scary, unless They may be a little scared to play it alone at home at night with headphones.

The story of the game does not go well, the graphics are not first class, the enemies get scared over time and the puzzles become easy, but we should not forget the good story, good music, strong slappy character, especially the voice actor. But aside from all this, the gameplay is very short and this issue bothers the users to a great extent, but in general it is worth trying once

6.6

نقاط قوت

  • موسیقی متن مناسب
  • شخصیت پردازی قوی

نقاط ضعف

  • عدم تنوع در محیط
  • گیم پلی کوتاه
  • از دست دادن حس ترس در اواسط بازی به بعد
  • خراب شدن داستان از جایی به بعد
6.5 گرافیک
7 گیم پلی
6.5 داستان
6.5 موسیقی