نقد و بررسی بازی Havendock

نقد و بررسی بازی Havendock

کشتی DC370 دچار حادثه شده است و تنها بازمانده این واقعه در قطعه کوچکی از خشکی که توسط دریای بیکران احاطه شده است، با حالتی درمانده ظاهر می شود. خوشبختانه خدمه این کشتی کاملا مجرب و کارآزموده بوده اند و می دانند چگونه چیزهای مختلف را بسازند، ماهیگیری کنند و به راحتی زنده بمانند و به همین علت شخص بازمانده شروع با سختن یک پناهگاه می کند. به زودی دیگر افراد نیز به سمت این پناه گاه کوچک حرکت می کنند و یک شهر کامل را تشکیل می دهند که روی یک اسکله موقت شناور است و به نوعی یک بندرگاه تشکیل خواهد شد. بازی Havendock اولین پروژه PC منتشر شده توسط توسعه دهنده جدید YYZ Productions است. به نظر می رسد این استودیو یک تیم یک نفره متشکل از فردی به نام Yeo Ying Zhi است، اما بیشتر توسط کمپانی ناشری مانند Different Tales که قبلا رمان تصویری Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest را ساخته بود، حمایت می شود. این بازی یک عنوان شبیه سازی ساخت و ساز و استراتژی است که تمام اصول کلونی سازی را با طنز عجیب تری به همراه دارد و در حال حاضر به صورت دسترسی زودهنگام در استیم منتشر شده است.
در بخش گیم پلی بازی Havendock شما ابتدا کاراکتر مورد نظر خود را شخصی سازی می کنید که می توانند مذکر یا مؤنث باشند، اما می توانید نام مستعاری برای خود انتخاب کنید. شما می توانید هر مو و ریشی را بدون توجه به تنظیمات جنسیت انتخاب کنید، از جمله رنگ های نئونی که در تاریکی می درخشند. در بازی شخصیت شما همیشه با یک لباس کار شروع به انجام فعالیت های خود می کند، اما رنگ آن را می‌توان انتخاب کرد. همچنین می‌توان ویژگی‌هایی فردی مانند «جغد شب» یا «عاشق غذا» را به شخصیت مورد نظر خود بدهید، اما این ویژگی‌ها روی گیم‌پلی تأثیر نمی‌گذارند و صرفاً برای نقش‌آفرینی است.

شما از یک جزیره شنی کوچک شروع می کنید، با اشیاء مختلف شناور روی آب برای جمع آوری که هر از گاهی ظاهر می شوند. این اشیا شامل تخته های چوبی، برگ ها و ماهی های کوچک است که به عنوان منابع اولیه شما محسوب می شوند. فقط زمانی که به اندازه کافی به آنها نزدیک باشید، می توان منابع را انتخاب کنید – خط هدف انتخاب آنها بین رنگ سبز در محدوده و قرمز اگر خیلی دور باشد تغییر می کند و از این طریق می توانید بفهمید کدام یک را می توانید جمع آوری کنید. گاهی اوقات جعبه‌های شناور روی آب را می بینید که شامل مجموعه‌ای تصادفی از آیتم‌های مفید است.

همانطور که گفتیم، در Havendock شما نقش یک بازمانده را دارید که با دانستن نحوه ساخت اسکله های مربعی انفرادی، یک پمپ آب شور، یک دستگاه تصفیه آب و یک میز تحقیقات شروع می کند. ساخت این موارد واقعا مفید است، زیرا شما برای زندگی و عملکرد در بهترین شکل نیاز به خوردن و نوشیدن دارید. انجام تحقیقات در زمینه های مختلف، درخت فناوری بزرگی را با بسیاری از صنایع دستی جدید باز می کند. همانطور که شما بندرگاه خود را برای ایجاد یک اسکله کامل ایجاد می کنید، سایر بازماندگان می خواهند به مستعمره جدید شما بپیوندند. می‌توان به آن‌ها وظایف معمولی مانند ذخیره آب تازه، غواصی برای ماهی، پختن غذا، یا ساختن اقلام اختصاص داد و سعی می کنید نیازهای آنها را برآورده کنید.

علاوه بر این، مهاجران بیشتر به معنای تقاضاهای بیشتر است. هر تازه وارد به غذا و آب کافی برای کارآمد بودن، همراه با زمانی برای استراحت و تفریح با فعالیت های اوقات فراغت مانند رقص نیاز دارد. به‌طور پیش‌فرض، مرگ ساکنان غیرفعال است، اما می‌توان آن را مجدداً روشن کرد تا کاراکترهای گرسنه و تشنه از بین بروند. اما با وجود ماهی های بسیار در دسترس و سهولت تصفیه آب، این مسئله نباید مشکل ساز باشد مگر اینکه کلنی کاملاً از نظر اندازه منفجر شود. خوشبختانه بازی Havendock شامل یک دایره المعارف ساخت بزرگتر است که توضیح می دهد که هر منبع چگونه ساخته شده است و برای چه چیزی استفاده می شود.
طراحی صدای این بازی نسبتا خوب است. موسیقی با گیتارهای زنده که همواره در پس زمینه پخش می شود، واقعا جذاب است و حسی باشکوه به آن می دهد. با این حال، بیشتر آهنگ‌ها بسیار کوتاه هستند و باعث می‌شود تا زمانی که چندین ساعت بعد از سپری شدن زمان شب در بازی تغییری در موسیقی ایجاد نشود و این به نوبه خود موجب تکراری شدن آنها می‌شوند. صدای تعداد انگشت شماری از دیالوگ ها که در بازی وجود دارند، کاملا ابتدایی و در عین حال جذاب است و شاید این مورد ما را به این نتیجه برساند که طراحی اصلی بازی یعنی آقای Yeo Ying Zhi و دوستانش، دیالوگ های این بازی را بدون استفاده از صداپیشگان حرفه ای ضبط کرده باشند. دیالوگ های صوتی همه به زبان انگلیسی ضبط شده اند، اما هم زیرنویس ها و هم رابط کاربری را می توان به زبان های دیگر تغییر داد. این ویژگی کمی در عمق منوی گزینه ها پنهان است، بنابراین نحوه تغییر زبان ها می تواند کمی گیج کننده باشد.

بدون شک گرافیک و طراحی هنری از نکات برجسته Havendock است. جهان بازی به صورت کاملا سه‌بعدی و واضح ارائه شده که هر دو بافت مسطح را در برابر نورپردازی فوق العاده ترکیب می کند – این یک احساس سرگرمی کارتونی با کمی واقع گرایی را به ظاهر کلی بازی می دهد. گزینه های تغییر لباس و دکور نیز بسیار پر جنب و جوش و طنز طراحی شده اند. در نهایت اینکه دلیل بسیار کمی وجود دارد که چرا ملوانان کشتی شکسته با جادوگران، بابا نوئل و آهنگرها به صورت خودمانی صحبت می کنند و من واقعا این موضوع را درک نمی کنم، اما همه چیز کاملاً مناسب است.

حرف آخر

Havendock مطمئناً برای یک بازی توسعه یافته یک نفره بسیار چشمگیر و قابل تحسین است. سیستم های بسیار خوبی برای ساختن یک کلنی سرگرم کننده دارد. با این حال، هنوز پیچیدگی های زیادی برای موفق شدن دارد و ممکن است برای مدت زیادی در مرحله دسترسی اولیه استیم باشد. من ساعت های زیادی را برای نسخه دموی این بازی وقت گذاشته بودم، زیرا واقعا سرگرم کننده بود. این مانند یک بازی شبیه ساز است که المان های نقش آفرینی را هم در خود جای داده است. پیشنهاد می کنم قبل از خرید این بازی از نسخه نمایشی رایگان موجود در استیم استفاده کنید و در مورد اینکه آیا واقعا ارزش خرج کردن را دارد، تصمیم بگیرید. با این حال من تجربه این بازی را شدیدا توصیه می کنم.

Verdict

Havendock is certainly impressive and admirable for an extended single-player game. It has great systems to build a fun colony. However, it still has a lot of intricacies to succeed and may be in Steam Early Access for a long time. I spent many hours on the demo version of this game because it was really fun. It’s like a simulation game with role-playing elements. I suggest you try the free demo on Steam before buying this game and decide if it’s really worth the money. However, I highly recommend trying this game

8.3

نقاط قوت

  • گیم پلی اعتیاد آور و پرجزئیات
  • پیشرفت ها کاملا واضح هستند و فهمیدن همه چیز به تلاش بسیار کمی نیاز دارد
  • بهینه سازی عالی در زمینه فنی
  • موسیقی متن متنوع و گوش نواز

نقاط ضعف

  • در حال حاضر هوش مصنوعی به خوبی کار نمی کند
  • نسبتا دشوار است
9 گرافیک
8.5 گیم‌پلی
7.5 داستان
8 موسیقی