نقد و بررسی Visage

نقد و بررسی Visage

با سلام خدمت دوستان عزیز با نقد دیگری از وبسایت gamingles در خدمت شما هستیم و اینبار میرویم به سراغ نقد بازی Visage که در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ و برای پلتفورم های پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان، مایکروسافت ویندوز، منتشر شد. با ما همراه باشید.ژانر ترس و وحشت، در طول تمام صنعت گیم، فراز و نشیب بسیار زیادی داشته، در طول هر دهه، یک فرنچایز به عنوان ترسناک ترین سری ترسناک شناخته میشد و بعضی بازی های تک عنوانی، این عنوان را صاحب میشدند. معمولآ بازی های ترسناک به چندین صورت ساخته میشوند، آنها یا به صورتی منتشر میشون که بازیکن بای از دست یکسری موجودات بی رحم و خطرناک فرار کره و تلاش کند که نمیرد، یا به شکل ترس روانشناختی ساخته میشود که بازیکن غرق ر توهمات و رویا های وحشتناک میشود و یا به شکلی ساخته میشوند که بازیکن باید با یکسری موجودات ترسناک و خطرناک، مقابله کرده و بجنگد. در طول این چند سال اخیر، سبک ترس روانشناختی به نقطه اوج خود رسیده، از زمانی که بازی Amnesia – The Dark Descent منتشر شد، این سبک بسیار در جامعه وحشت دوستان صنعت گیم معروف و مشهور شد و حتی عناوینی مثل p.t، عنوان وحشتناک ترین بازی تاریخ را به خود گرفت.

بازی p.t ناقص و کوتاه بود و خیلی ها حسرت کامل نشدن و به سرانجام نرسیدن آن را خوردند، اما در سال ۲۰۱۸، استودیو sadsquare studio با انتشار عنوانی روانشناختی به نام Visage، به چنین انتظاری پایان داد و ما شاهد یک بازی مستقل هم سبک با p.t بودیم، که نهایت ترس و وحشت را به ما منتقل میکرد.

روایت

مثل بسیاری از عناوین ترسناک، داستان بازی درمورد اساس کشی یک فرد به خانه جدیدش هست، و همانطور که ۹۹ رصد شما انتظارش را دارید، این خانه یک خانه نفرین شده هست که در گذشته اتفاقات شومی در آن افتاده، (ابتدای بازی با یک صحنه خودکشی دسته جمعی آغاز میشود که فلش بکی بر گذشته خانه محسوب میشود و بیانگر قتل یک خانواده در آنجاست) سپس در ادامه بازی، شخصت اصلی باید، رویداد های عجیب و ترسناک خانه را بررسی کند و در طول تمام بازی، قطعه های پازل یکی یکی در خصوص گذشته به هم میچسبند.کلیت داستان بازی در ۴ چپتر صورت میگیر که هر چپتر مربوط به یکی از اعضای سابق خانه هست که البته مواجهه با ارواح سرگردان آنها هم در این میان وجود دارد.

گیم پلی

بصورت کلی بخواهیم گیم پلی این بازی را توصیف کنیم، باید بگوییم که ترکیبی از بازی Amnesia – The Dark Descent و p.t هست، البته این ترکیب دلالت بر این نیست که visage هیچ نو آوری از خود نشان نداده باشد. درست مانند تمام بازی های ترسناکی که قصد انتقال ترس را به حد اعلاء داشته باشند مانند Amnesia – The Dark Descent و p.t و یا resident evil 7 و outlast، دوربین بازی visage بصورت اول شخص دنبال میشود. در طول بازی هیچ وسیله دفاعی نداریک که بخواهید از خود دفاع کنید و اینکه، شما با توهمات و jump scare های فوق وحشتناکی روبرو هستید که شما را در حد مرگ میترساند.

درست مانند Amnesia – The Dark Descent مکانیزمی درخصوص میزان ترس کاراکتر اصلی وجود دارد که البته این مکانیزم، مقداری پیچیده تر و سخت تر ساخته شده، و برای آرامش بیشتر کاراکتر اصلی، شما باید برای وی دارو های آرامش در گوشه کنار خانه پیدا کنید. در این میان، رویداد هایی مثل خراب شدن چراغ خانه و نور وجود دارد که نتیجه آن تاریکی و ترس زیاد میشود که شما باید برای جلوگیری از آن، خانه را مدیریت کردن و چراغ های خراب را درست کنید، این مکانیزم، یعنی مدیریت کرن و وحشت، یک ترکیب بسیار نو آورانه و خلاق محسوب میگردد.

یکی از جالب ترین نکات گیم پلی این بازی، اتفاقات تصادفی هست، مثلا به صورت تصادفی و random چراغ های خانه روشن و خاموش میشوند و یا اتفاق های ترسناک میشود و این باعث ترس همیشگی یک بازیکن در این بازی هست، حتی اگر چندین بار آن را تا آخر برده باشد.از طرفی دیگر، خواندن یادداشت های مختلف، برداشته و استفاده از آیتم های متنوع و سیستم combo سازی برای بعضی آیتم ها، در کنار تنوع گرافیکی و محیطی گیم پلی را علاوه بر وحشت بسیاری که در خورد دارد، جذاب تر هم میکند.

گرافیک،موسیقی و جو سازی

از آنجایی که این بازی یک عنوان کاملا نسل هشتمی محسوب میشود، گرافیک آن هم بصورت کامل نسل هشتمی ساخته شده، کیفیت بافتی تکسچر ها بسیار بالاست و نور پردازی، به شکل واقع گرایانه صورت گرفته، یکی از مشکلاتی که گرافیک بالای این بازی دارد این هست که چندان بهینه و سبک نیست، از طرفی دیگر کیفیت بالای بازی که با موتور unreal engine صورت گرفته، یکسری باگ های در بخش تکسچرینگ بازی ایجاد کرده که با انتشار چن آپدیت از سوی سازنده، میتوان این مشکل را رفع کرد.

با اینکه بازی موسیقی آنچنان زیادی ندارد، اما قطعه های کوتاهی که در طول گیم پلی نواخته میشود واقعآ دلهره آور هست و سازندگان اگر میتوانستند یک آلبوم مسیقی کامل در این بازی لحاظ کنند، آن را میتوانستند تبدیل به یک شاهکار تمام عیار کنند.

حرف آخر

در حرف آخر میتوانم به شما بگویم که بازی visage یک عنوان بسیار جذاب و بشدت ترسناک و روانشناختی و دارای داستانی غنی میباشد، اگر چه بازی p.t نتوانست کامل شود و این عدم ساخت، باعث حسرت خیلی ها شد، اما انتشار عنوان visage از سوی یک استودیوی مستقل و نه چندان معروف، حسابی این جای خالی را پر کرد و این بازی، تبیدیل به ترسناک ترین تجربه خیلی از گیمر ها شد، گرچه بازی از یکسری مشکلات رنج میبرد، اما این مشکلات اندک هم با انتشار یکسری آپدیت به راحتی میتوان درست شود.

Verdict

Finally, I can tell you that the game visage is a very attractive title and very scary and psychological and has a rich story, although the game pt could not be completed and this lack of construction, many regret, but the release of the title visage by a Independent and not-so-famous studio filled this gap and this game became the scariest experience of many gamers, although the game suffers from a number of problems, but these small problems can be easily corrected by releasing a series of updates. Be

8.3

نقاط قوت

  • انتقال حس ترس زیاد
  • گیم پلی مناسب و پرتنوع
  • داستان مناسب و نحوه روایت خیلی خوب
  • گرافیک بالا و نسل هشتمی

نقاط ضعف

  • بهینه نبودن گرافیک
  • وجود باگ در برخی تکسچر ها
8.5 گرافیک
8.5 گیم پلی
8.5 داستان
7.5 موسیقی