نقد و بررسی Mighty Aphid

نقد و بررسی Mighty Aphid

بازی Mighty Aphid، یک بازی در سبک شوتر دو بعدی اکشن است که توسط Cascadia Games و Chillidog Interactive توسعه یافته و برروی بسیاری از پلتفورم‌ها منتشر شده است. در این نقد و بررسی با تیم نقد و بررسی Gamingles قصد داریم تا به تحلیل نسخه ایکس‌باکس وان Mighty Aphid بپردازیم، با ما همراه شوید.

اگر بازی Megaman را بازی کرده باشید، اولین چیزی که هنگام انجام این بازی به ذهنتان می‌رسد، شکل و شمایل شخصیت اصلی‌است که تا حد زیادی یادآور Megaman است. در این بازی شما نقش یک قهرمان قدرتمند را ایفا می‌کنید که در حال تلاش برای نجات دادن انسان‌ها از دست حشرات فضایی و غول‌ پیکری است که آن‌ها را زندانی کرده اند.

Mighty Aphid یک پلتفورمر سریع است که در آن با استفاده از گرافیک پیکسل آرتی، دنیایی تخیلی ساخته شده است که به بستری برای پیاده‌ سازی یک بازی اکشن Shoot and run یا «تیراندازی‌کن و بدو» تبدیل شده است.

داستان بازی که در ابتدای شروع بازی با چند اسلاید پیکسل آرتی به بازیکن ارائه می‌شود، روایت ربوده شدن Moonstone یا سنگ‌های ماه، در سال ۱۹۱۷، به دست Lady-bug بد طینت آغاز می‌شود که با استفاده از این سنگ‌های ماه، لشکری از حشرات بزرگ و خطرناک را به منظور از بین بردن نسل بشر ساخته است و به شهرها فرستاده است.

تنها امید مردم در این شرایط بحرانی، Avery Aphid است. Aphid کسی نیست جز فرزند دکتری که در ابتدا صاحب سنگ‌های ماه بوده است. در این بازی شما هدایت Aphid را به عهده خواهید داشت و این ماموریت خطیر بر عهده شماست که به تنهایی با موجودات عجیب و غریبی که Lady-bug آن‌ها را فرماندهی می‌کند، مبارزه کنید و افسران ارشد لشکر او را از بین ببرید.

گیم‌پلی بازی جز نوآوری‌های جزئی در مکانیک‌ها، ایده جدیدی برای ارائه ندارد و از این نظر، بر خلاف هویت بصری Aphid که به شدت به Megaman شباهت دارد، حتی به نزدیکی Megaman نیز نمی‌رسد. در جریان بازی شما باید دشمنان را از بین ببرید، شهروندانی را که به کمک نیاز دارند نجات دهید و در انتهای هر مرحله، با یک غول آخر مبارزه کنید تا مرحله به اتمام برسد.

مدت زمان این بازی، به خصوص اگر در این ژانر بازی‌ها مهارت داشته باشید، بسیار کوتاه است و اگر دفعات زیادی در جریان پشت سر گذاشتن مراحل کشته نشوید، احتمالا این بازی را در کمتر از یک ساعت به پایان خواهید رساند.

تعداد مراحل در حال حاضر شش مرحله است، با این‌حال از آنجایی که این بازی از یک پروژه در Itch شروع شده است و سپس به موبایل و کنسول‌ها پورت شده، احتمال آن می‌رود که مراحل بیشتر و ویژگی‌های بیشتری در طولانی مدت به آن اضافه شود.

در صورتی که این بازی را روی تلفن‌های هوشمند و با استفاده از صفحه لمسی تجربه کنید، قطعا چالش برانگیزتر از چیزی که روی Xbox One تجربه می‌کنید خواهد بود. تمرکز بر روی طراحی یک تجربه موبایلی با صفحه لمسی، باعث شده است تا Mighty Aphid روی کنسول‌ها (و یا حتی با استفاده از دسته بازی با تلفن هوشمند) از چالش بسیار کمتری برخوردار باشد و بالانس نکردن این تجربه برای کاربران کنسول، انتقادی است که متوجه توسعه‌دهنده‌های اصلی بازی، به خصوص طراح بازی است.

با تمامی این اوصاف، از آنجایی که بازار شکار Achievement و Trophy های Xbox One داغ است، این بازی انتخاب منطقی‌ای برای بازیکنانی است که به دنبال کسب Achievement های بیشتر و پز دادن با آن‌ها هستند!

گرافیک بازی که در تلاشش برای Retro بودن تا حد زیادی موفق بوده است، ایراداتی نیز دارد. یکی از این ایرادها کم بودن فرم‌های انیمیشن برای شخصیت‌ اصلی، یعنی Aphid است که حرکات اصلی او به شدت ناگهانی و کمی غیر طبیعی به نظر می‌رسد. این ایرادها در دشمنان دیگر نیز مشاهده می‌شود، با این‌حال آن‌قدر مورد توجه قرار نمی‌گیرند که توی ذوق مخاطب بزنند، اما Aphid از آنجایی که همیشه در مرکز تصویر قرار دارد، با انیمیشن ضعیفش قطعا نظرات منفی را به خود جلب خواهد کرد.

موسیقی و صداگذاری بازی در حد بازی‌های دیگری که در این ژانر تولید شده است، نمره قبولی را می‌گیرد، اما چیز بیشتری برای ارائه کردن ندارد.

کلام آخر

Mighty Aphid یک تجربه کوتاه است که می‌تواند مدتی سر شما را گرم کند. تعداد Achievement ها در این بازی نسبتا مطلوب کسانی‌است که قصد دارند تا Trophy و Achievement های بیشتری را به کلکسیون خود اضافه کنند، اما بازی پای خود را فراتر نمی‌گذارد و بضاعتی بیش از این ندارد.

Verdict

Mighty Aphid is a short experience that can keep you entertained for a while. The number of Achievements in this game is relatively favorable for those who want to add more Trophies and Achievements to their collection, but the game does not go beyond and has nothing more to offer

5.8

نقاط قوت

  • یادآور Megaman
  • Achievement های زیاد

نقاط ضعف

  • گیم‌پلی تکراری
  • کوتاه بودن مدت بازی
5 داستان
6 گیم‌پلی
6 گرافیک
6 موسیقی و صداگذاری